דנמרק: תכנית חדשה ללגליזציה של מריחואנה בקופנהגן

גורמים בבירה הדנית הציגו תכנית ללגליזציה של מריחואנה בעיר שתאפשר קנייה והחזקה של מריחואנה לשימוש עצמי – העיר תייבא את הקנאביס מוושינגטון, ארה”ב.

בחודש נובמבר 2011 העלתה מועצת עיריית קופנהגן, עיר הבירה של דנמרק, תכנית להקמת בין 30 ל-40 תחנות מכירת קנאביס רשמיות אשר ימכרו לתושבים באופן מוסדר. ההצעה נדחתה על ידי ממשלת דנמרק בהצבעה שנערכה כעבור חצי שנה, בחודש מאי 2012.

מיקל וורמינג
מיקל וורמינג

“בניגוד למצב הנוכחי בו סוחרי סמים מרוויחים ממכירת מריחואנה ומעוניינים למכור כמה שיותר ובאיכות הנמוכה ביותר, החנויות הרשמיות ימכרו מתוך הסתכלות על טובתו של הצרכן” אמר אז מיקל וורמינג, האחראי על תחום יחסי הציבור בעיריית קופנהגן. “מי עדיף שימכור את המריחואנה לצרכנים? סוחר סמים ברחוב אשר רק רוצה למכור יותר חומר ולעודד רכישת סמים קשים יותר? או שמא עדיף שזה יהיה בחסות ובפיקוח הממשלה ויחולק ע”י עובדי ציבור?”.

כעת מקווים גורמים במועצת קופנהגן להצליח יותר – בהצעת חוק שהוצגה לראשונה בכנס שנערך אמש, פירט וורמינג את תכניתו החדשה ללגליזציה בעיר. על פי הצעת החוק החדשה, קנאביס ייאסר למכירה לתושבים מתחת לגיל 18, יימכר אך ורק דרך חנויות רשמיות שיהיו תחת פיקוח אדוק של העירייה ויגודל וייובא מוושינגטון, ארה”ב.

“האיסור על קנאביס גורם לנזקים רבים ונראה שלגליזציה היא הפתרון היעיל ביותר לבעיה,” נכתב בפירוט ההצעה. “עם זאת, אנו חוששים ממצב בו יעלו אחוזי השימוש בקנאביס – אנו לא רוצים שההתרה תמשוך יותר ויותר משתמשים חדשים ואין בכוונתינו לייצר ‘תיירות סמים’ בעיר. הקנאביס יימכר אך ורק לאזרחים דניים.”

ישיבת מועצה בקופנהגן
ישיבת המועצה בקופנהגן

וורמינג התייחס בכנס לאתגר נוסף שעומד על הפרק והוא אופן ייצור הקנאביס. “אנו מציעים תכנית פיילוט לשלוש שנים שבסיומן תיבחנה האפשרויות להמשך,” אמר. “בתור התחלה נראה שהאפשרות הטובה ביותר תהיה לייבא את הקנאביס, כנראה מוושינגטון, ארה”ב, ולא לייצרו כאן בעיר.”

ראש עיריית קופנהגן, פראנק ינסן, נשא דברים בסיום הכנס ואמר כי על המועצה לייצר תכנית עצמאית ללגליזציה בעיר ולא לחכות לפתרונות מהממשל. “עלינו לסיים את המדיניות הכושלת הזאת של הפללת צרכני הקנאביס ולהתחיל לקחת אחריות,” סיכם ינסן.

החוק הנוכחי בדנמרק קובע כי שימוש וסחר במריחואנה הינם בלתי חוקיים אך בפועל בערים מסויימות ישנה “התעלמות” מסויימת של גורמי האכיפה מחוק זה. בקופנהגן עצמה ישנו אזור אשר החליט לקחת את החוק לידיו והכריז על עצמו כשטח אוטונומי עצמאי בו מותרים סחר ושימוש במריחואנה וחשיש. שמו של האזור הוא קריסטיאניה ומכונה על ידי המקומיים בשם “העיר החופשית”.

הגישה בקריסטיאניה אומרת ‘לא לסמים קשים’ אך מאפשרת מכירה, צריכה והחזקה של מריחואנה וחשיש, בעיקר בסביבותיו של רחוב פושר (Pusher Street). קריסטיאנה היא גם אחת מ-10 הערים המומלצות לחובבי הקנאביס.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר