טוען...

דלף מסמך של האו”ם: המדינות מתווכחות על המלחמה בסמים

מחלוקות עצומות נתגלו במסמך שדלף ובו טיוטת התכנית של האו”ם למלחמה בסמים. עיקר הביקורת מצד מדינות אמריקה הדרומית שטוענות שמדיניות האו”ם משחקת לידיהם של גורמי פשיעה.

מסמך סודי ובו תכניות האו”ם למלחמה בסמים בעתיד הקרוב, דלף בסוף השבוע ופורסם אמש ב’גארדיאן’. במסמך, אשר נכתב בחודש ספטמבר האחרון, מפורטים חילוקי הדעות הקשים בנוגע למדיניות האו”ם המושפעת מזו של הממשל האמריקני ומקדמת איסור בחוק ועונשים פליליים בהתמודדות עם בעיית השימוש בסמים.

על פי הדיווח, מספר מדינות דוחפות לכך שה”מלחמה בסמים” תאופיין באור אחר אשר ייתן משקל רב יותר לטיפול בבעיות השימוש בסמים ויתייחס לנושא כבעיה בריאותית ולא כעניין פלילי ועברייני.

“דליפה של מסמך מסוג זה הינה מקרה נדיר,” מדווח הגארדיאן. “בדרך כלל מפורסמת רק הגירסה הסופית של מסמכים מסוג זה, לאחר שהמחלוקות מגושרות.”

על פי הטיוטא, האו”ם מתכנן לפרסם הודעה “חשובה ביותר” בנוגע לסמים לקראת אביב 2014, הודעה שתוביל לכינוס מיוחד של האסיפה הכללית של האו”ם בשנת 2016 – אירוע שקורה אחת לעשר שנים – אשר תקבע את מדיניות הסמים העולמית ל-10 השנים הבאות.

“הרעיון לפיו יש קונצנזוס בנוגע למדיניות הסמים הוא מזוייף,” אמר דיימון בארט, סגן מנהל בארגון לשינוי מדיניות הסמים. “המחלוקות נמצאות כאן מזה זמן רב, אבל רק לעיתים רחוקות אנו רואים אותן בבירור. הכל מוסתר בדרך כלל ומציגים לנו רק את התוצאות הסופיות. זה מעניין לראות כעת על מה בדיוק הם מתווכחים.”

הדיונים הנוכחיים, הנערכים בעיר וינה בוועדת הסמים של האו”ם, מגיעים אחרי שמדינות דרום אמריקה זעמו על נציגי ארה”ב וטענו כי יש לשקול חלופות למדיניות הנוכחית.

מדינות כמו קולומביה, גוואטמלה ומקסיקו בולטות במיוחד בהתנגדותן למלחמה הנוכחית בסמים וטוענות כי השארת הסטאטוס קוו הנוכחי משחקת לידיהם של קרטלי פשיעה וארגוני עולם תחתון חמושים.

המסמך מגלה עוד שאקוואדור דוחפת את האו”ם להכליל הצהרה שתכיר בכך שמדינות העולם נדרשות להסתכל מעבר לחוקי האיסור הקיימים. “יש צורך בתוצאות יעילות יותר בהתמודדות עם בעיית הסמים העולמית,” נכתב.

ונצואלה, כך על פי המסמך, טוענת כי “המדיניות הנוכחית נכשלת בהתמודדות עם הדינמיות של השוק השחור” וכי “הגישה הנוכחית גורמת לנזקים כלכליים ובריאותיים אדירים.”

גם מדינות אירופה מלינות על השיטה הנוכחית. נורבגיה דורשת שהמסמך הסופי יציג “שאלות הנוגעות להפללת הצרכנים הינן קריטיות לגישה המכונה ‘המלחמה בסמים’.” שווייץ דורשת שהמסמך ידגיש את הנזקים הנגרמים לבריאות הציבור מהמדיניות הנוכחית וטוענת כי “אחוזי השימוש בסמים לא ירדו באופן משמעותי והשימוש בסמים סינטטיים ותחליפים הלך והתגבר בכל רחבי העולם” וכי “המלחמה בסמים גורמת להתפשטות של איידס HIV וכפי הנראה כרגע, המטרה שהושמה להפחתה של 50% אחוזים בנדבקים בנגיף עד שנת 2015 לא תושג.”

“צרכני סמים צריכים להיות זכאים לטיפול, תרופות מתאימות, אכפתיות ושירותי תמיכה,” הם מציעים עוד. “יש לעודד תכניות לשיקום והתערות בחברה.”

אן פורדהם, מנכ”ל איגוד מדיניות הסמים הבינלאומי, אמר כי הטיוטא מציגה מתיחות רבה בנוגע למדיניות הסמים העולמית. “אנחנו מתחילים לראות מדינות אשר שוברות את הקונצנזוס בנוגע לטיפול בבעיית הסמים בעולם. הענישה לא עובדת וכל הכסף שמושקע בהשמדת צמחים אינו יעיל כפי שהיינו רוצים שיהיה.”

כאמור, בתחילת שנת 2016 צפוי להתכנס האו”ם לדיון בינלאומי בנוגע למלחמה בסמים ועד אז נראה שהמאבק להפסקתה יימשך.

ראו גם: דו”ח הסמים השנתי של ה-DEA מוכיח: המלחמה בסמים לא עובדת

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר