מגלגל...
x

דיון ראשון בהצעת חוק “אי הפללה” – בהשתתפות השר ארדן

פרסום ראשון: בשבוע הבא יערך דיון ראשון בהצעת החוק של שר המשטרה להטלת קנסות על צרכני קנאביס (“אי הפללה באחריות”), זאת לאחר אישורה בקריאה ראשונה ובטרם עולה לאישור סופי בקריאה שנייה ושלישית. ‘עלה ירוק’ תציג רשימת דרישות לתיקון.

הצעת החוק שניסח שר המשטרה גלעד ארדן ומטילה קנסות כבדים על צרכני קנאביס תעלה בשבוע הבא (20.6) לדיון ראשון בועדת העבודה והרווחה, כחלק מתהליך החקיקה בטרם אישורה הסופי.

לאחר שאושרה בהצבעה במליאה בקריאה ראשונה ברוב של 38 תומכים מול 0 מתנגדים, יערכו כעת מספר דיונים בועדה במסגרתם ייבחנו סעיפי ההצעה ומשמעותם עבור הרשויות והאזרחים.

לאחר הדיונים בועדה ואישור הסעיפים תמשיך ההצעה לאישור סופי במליאה בקריאה שנייה ושלישית, בעוד כמה שבועות או חודשים.

כזכור על פי הנוסח הנוכחי של החוק שגיבש השר ארדן ואותו הוא מכנה “אי הפללה באחריות”, יוטלו קנסות כבדים על ישראלים שייתפסו עם קנאביס לשימוש עצמי – 1,000 ש”ח בפעם הראשונה, 2,000 ש”ח בפעם השנייה, פסילת רישיונות וטיפולי גמילה בפעם השלישית והפללה בפעם הרביעית.

עם זאת על פי הצעת ארדן לא תבוטל ההגדרה של החזקת קנאביס כעבירה פלילית בחוק ואת הזכות לשלם את הקנסות יקבלו רק מי שייתפסו ויהיו מוכנים להודות בפני השוטר כי עברו עבירה פלילית.

גם זה בטח יעניין אותך

כמו כן הנוהל החדש לא יהיה תקף על מי שכבר יש לו עבר פלילי או על מי שיעבור עבירה נוספת במקביל לעבירת החזקת הקנאביס, לדוגמה הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, העלבת שוטר וכיוצ”ב.

מובילי המאבק ומפלגת ‘עלה ירוק’ הציגו מנגד 5 דרישות לתיקון סעיפי הצעת החוק שבלעדיהם, כך הם מזהירים, החוק החדש רק יקל על האכיפה ויגביר את ההפללה.

עוד הודיעו במפלגה כי ללא תיקון הסעיפים בהתאם לדרישות תוגש עתירה לבג”צ נגד חוק זה במידה ויאושר.

5 דרישות ‘עלה ירוק’ לתיקון נוסח ההצעה:

  • ביטול רישומים פליליים על כל תיק שימוש עצמי מהעבר וביטול של תיקים וחקירות המתנהלות כיום.
  • החזקת קנאביס בכמויות שימוש עצמי בבית לא תהווה עבירה פלילית בכלל.
  • לא תהיה סמכות חיפוש או כניסה לחצרות על יסוד חשד לעבירה של החזקה או שימוש עצמי.
  • ביטול התנאים המחמירים לחלופת קנס במקום הליך הפלילי.
  • הפחתת הקנסות: במקום 1000 ש”ח – 250 בפעם הראשונה. במקום 2,000 ש”ח – 500 בפעם השנייה. פעם שלישית 1000 ש”ח במקום טיפול גמילה ושלילת רישיון ופעם רביעית קורס הסברה הליך פלילי.

לאכזבת תומכי הקנאביס והלגליזציה מי שינהל את הדיון בועדה הוא ח”כ אלי אללוף, מהמתנגדים הגדולים ביותר לקנאביס בישראל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר