רפורמת הקנאביס מגיעה לכנסת; ליצמן: “המטופלים גונבים קנאביס”

בעקבות עליית מחירי הקנאביס הרפואי בבתי המרקחת יערך בקרוב דיון בנושא בועדת הכספים, בין השאר בעניין הצעת מגזין קנאביס להסרת המע"מ ולקיצוץ בתי המרקחת משרשרת ההפצה. ליצמן מאשים כי מטופלים נותנים קנאביס לאחרים וכי המגדלים מנסים לפגוע ברפורמה. ח"כ פרומן: "הרפורמה נכשלה".

“המטופלים גונבים קנאביס” – ליצמן היום (ד’) במליאת הכנסת (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת)

דיון בנושא עליית המחירים והמחסור בקנאביס רפואי יערך בועדת הכספים בראשות ח”כ משה גפני, זאת בעקבות פנייה מטעם ח”כ אורלי פרומן ממפלגת “כחול לבן” שהוצגה היום (ד’) בכנסת, וכן בעקבות פנייה מטעם מגזין קנאביס מתחילת השבוע עם הצעה להוזלת המחירים ע”י הסרת המע”מ על מוצרי הקנאביס וקיצוץ בתי המרקחת משרשרת ההפצה.

בהצבעה שנערכה בכנסת בעקבות פנייתה של ח”כ פרומן הוחלט ברוב של 9 תומכים מול 0 מתנגדים לקיים את הדיון בועדת הכספים. ח”כ פרומן טענה במליאה כי “‘אין כרגע’, ‘תנסו שוב ביום אחר’, ‘חסר במלאי’ הן רק חלק מהתשובות שמקבלים חולים הזקוקים לקנאביס כאשר הם מגיעים לבתי המרקחת. הם מתמודדים עם מחלות קשות ובנוסף לכך הם נאלצים לנהל מערכה מתישה בכדי לקבל את התרופה ונתקלים שוב ושוב באוזלת ידה של המדינה. כתוצאה מכך, אין להם ברירה אלא לפנות לדרכים לא חוקיות, בכדי לקנות לעצמם הקלה.”

אורלי פרומן (צילום: הדס פרוש, פלאש90)
“רפורמת הקנאביס נכשלה” – ח”כ אורלי פרומן (צילום: הדס פרוש, פלאש90)

“רפורמת הקנאביס נכשלה”

עוד טענה ח”כ פרומן כי “כפי שזה נראה כרגע – רפורמת הקנאביס נכשלה. כ-50 אלף אזרחים צורכים קנאביס רפואי ברישיון משרד הבריאות ולחלק גדול מהם אין מענה, אין מזור, אין הקלה. המגדלים והמטופלים טוענים כי הרפורמה נועדה לאפשר לכלל המטופלים לרכוש תרופה באיכות גבוהה בכל אחד מבתי המרקחת, אך למעשה הרפורמה הובילה לפחת משמעותי ולצוואר בקבוק במפעלי העיבוד ובקרת האיכות, ולדרישות גבוהות מצד רשתות הפארמה כדי לאפשר את מכירת התרופות. ללא התערבות משרד הבריאות המטופלים יישארו ללא התרופה שכה חשובה להם.”

בתשובה הטיח סגן שר הבריאות יעקב ליצמן שלל האשמות נגד המטופלים והיצרנים, בין השאר קבע כי קנאביס הוא סם, טען שהמשרד טיפל ומטפל בכל הבעיות שנוצרו, האשים כי המגדלים והיצרנים הם שגרמו למחסור בכוונה תחילה ותקף את המטופלים על כך שלדבריו רובם מוכרים את הקנאביס לאחרים וכלל לא משתמשים בו בעצמם. עוד הוא ציין כי לא ייתכן שבישראל צורכים יותר קנאביס מבגרמניה. את הדברים אמר על דוכן הנואמים במליאת הכנסת.

“המטופלים גונבים קנאביס”

“בואו נתחיל מהסוף, קנאביס זה סם, שלא תטעו,” אמר ליצמן. “זה עוזר למקרים מסויימים. צריך להקל על מי שצריך את זה ולהחמיר על מי שלא. אנחנו מנסים לעשות הקלות. צריכת הקנאביס במדינה בין הכי גבוהים בעולם, זה לא נורמלי ולא צריך להיות ככה, ולא נורמלי שבהרבה משפחות יש מעל 100 ומשהו גרם בחודש. מוגזם ביותר. יש 20 בסדר. לכאבים, בסדר. מה שקרה הוא שאלו שמשתמשים בפחות סיבסדו את אלה שקיבלו בהרבה. ואלו שקיבלו בהרבה, שלושת רבעי מהם, זה לא בשבילם, זה הולך לכל מיני מקומות צדדיים. זה אני אומר. הם באים ומבקשים תוספת, 100, 120, זה לא בשבילם, הם נותנים את זה או למשפחה, או שגונבים, אנחנו אפילו לא יודעים כמה.”

עוד סיפר ליצמן על הליכי הקמת הענף בשנת 2011: “היתה הצעה שאנחנו בכלל נחלק כדורי קנאביס. היו בעיות עם המגדלים. לא רצינו מגדלים אבל בג”ץ חייב, אז עשינו את זה. אבל אל תקשיבו לכל מה שאומרים כאילו לא רוצים לתת קנאביס. עשיתי רפורמה כדי לקבל את זה בבתי מרקחת כמו בן אדם נורמלי, בלי להידחף, בלי לקבל פרוטקציה. לצערי כשהתחלנו לעשות את זה המגדלים עשו לי סנקציות, חלק מהם לא סיפקו מה שצריך כי לא רצו שיעבור דרך בית מרקחת, כי שם יש סמים שנותנים ברישיון. אז עשו לנו סנקציות. 50 אחוז מהמכתבים שלי כמעט הם על קנאביס. טירוף מה שקורה.”

“לא יכול להיות שבישראל משתמשים יותר מבגרמניה”

לדבריו “אנחנו רוצים לעשות רפורמה, שאנשים יקבלו מה שמגיע. אנחנו מטפלים בזה. הייתי אומר יותר מזה אבל זה לא למיקרופון. המחסור שהיה, והיה, היה (מהלך) נגד משרד הבריאות. היתה תקופה שלא מקבלים כי היו בעיות עם המגדלים, שהתחמקו מלספק, אז הודענו להם – או שתספקו את החומר או שנבטל את הרישיון, ופתאום התחלנו לקבל. היה מחסור אבל אנחנו מדבירים את זה, כמעט ואין. פעם אחת בחיים ראיתי קנאביס. הביאו לי לשולחן במשרד 40 סוגי קנאביס לפני דיון בכנסת. בדיון ראיתי הרבה צעירים שם שנראה כאילו הם משתמשים בקנאביס. לא יכול להיות שאנחנו כמדינה קטנה עוברים את גרמניה בשימוש בקנאביס. הכפלנו פי 3 את מספר הרופאים שמאשרים קנאביס. היום לא צריך את כל הביורוקרטיה, אפשר לקבל הכל אונליין.”

יעקב ליצמן (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
“המטופלים גונבים קנאביס” – סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

לסוגיית עליית מחירי הקנאביס הרפואי ליצמן כמעט ולא התייחס, למעט הערה אחת: “אנחנו עושים בדיקה איך להוריד את מחירי הקנאביס אבל זה עניין אחר”. בעניין הרופאים שממשיכים לקבל מטופלים רק במסגרת פרטית ובעלויות גבוהות למרות ההחלטה לחייבם לקבל רק ברפואה הציבורית בעלויות נמוכות, אמר ליצמן כי “קופות החולים לא רצו שהמטופלים יבואו כי זה גנב להם תורים. אני לא יכול להגיד מה עשינו אבל טיפלנו בזה. נתתי הוראה למנכ”ל להקל ולחפש פתרון”.

ח”כ פרומן מסרה בתגובה לפניית מגזין קנאביס כי “הפרסומים בשבועות האחרונים בכלי התקשורת הבהירו לכולנו שהמצב נמצא על סף פיצוץ. מצד אחד החולה, שמגיע לבית המרקחת ומבקש את התרופה לה הוא זקוק. מצד שני, הרוקח שאין לו מספיק מן התרופה, ולכן אינו מוכן לספק את הכמות המבוקשת ואף לעיתים לא מספק אותה בכלל. זו אטימות המערכת כלפי אנשים שנמצאים במצב הכי קשה של חייהם, ושזקוקים לצמח הקנאביס, פשוט כדי לעבור עוד יום, עוד לילה. הגיעה העת לעבור למדיניות אחראית ומוסדרת שתאפשר אספקה סדירה ומכבדת למשתמשי הקנאביס הרפואי, כך שיוכלו לרכוש את התרופה באופן חוקי.”

יש לציין כי עליית מחירי הקנאביס הרפואי היתה צפויה ומגזין קנאביס אף הזהיר את משרד הבריאות מספר פעמים עוד בטרם נכנסה הרפורמה לתוקף. תשובת משרד הבריאות שנתקבלה על ידי מנהל היק”ר יובל לנדשפט היתה כי כוחות השוק החופשי יפתרו את הבעיה. לנדשפט טען אז כי ל-97% מהמטופלים המחיר יישאר כפי שהיה (370 ש”ח) או אף ירד, אך הבטחה זו לא התממשה.

עדכון (15.11): בעקבות פניית המטופלים אל ליצמן מסר סגן השר התנצלות רשמית – פרטים כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר