דיון מיוחד בכנסת: על הקשר בין חברת “שראל” למשרד הבריאות

דיון מיוחד בכנסת התקיים היום (11.12) בנושא הקשר הלא ברור בין חברת הציוד הרפואי “שראל” למשרד הבריאות. צפו:

לפני כחודשיים הגיש ח”כ משה פייגלין את הצעת החוק להסדרת נושא הקנאביס הרפואי בישראל, שמטרתו לאפשר לרופאים מומחים המעוניינים בכך לקבל אישור לחלוקת רשיונות קנאביס לפי אבחנתם המקצועית. בעקבות הצעת החוק הגיש משרד הבריאות הצעת מחליטים נגדית משלו ובה הוא מציע להעביר את כל תחום הקנאביס הרפואי לידיה של חברת הציוד הרפואי “שראל”.

כפי שדיווחנו כאן וכאן, הקשר בין “שראל” למשרד הבריאות מעלה תהיות קשות בנוגע לאי-סדרים אשר קיימים לכאורה בכך שהחברה קיבלה את המינוי ללא מכרז.

ח”כ פייגלין כינס הערב וועדה מיוחדת בכנסת שקראה לבחון את השאלה האם הקשר בין משרד הבריאות לחברה הוא תקין. בסיכום הוועדה נקבע שהדיון יעבור להחלטה של וועדת הכלכלה.

משה פייגלין
ח”כ משה פייגלין

“בנסיון לדחות את הצעת החוק שלי הגישה שרת הבריאות הצעת מחליטים נגדית,” אמר פייגלין. “כשהבטתי בתוכן ההצעה הבנתי שישנם אינטרסים רבים מעבר לנושא הקנאביס.”

“בין השאר מופיע כי חברת שראל ‘תתפוס’ את כל יצרני הקנאביס בישראל ותשלוט לחלוטין על כל השוק. תקבע מי ייצר, כמה ומי, הכל בתירוץ שצקיך לנתק את הקשר בין היצרן לחולה – קשר שמשרד הבריאות יצר בעצמו – כל זאת ללא מכרז!,” הוסיף. “וזה לא קורה רק בנושא הקנאביס הרפואי, אלא בכל תחום שיווק התרופות בארץ. לא רק שהם לא חוסכים כסף, הם מוכרים מוצרים בקרוב ל-20% אחוזים יותר.”

“מדובר במונופול ללא פיקוח ובקרה מתאימים,” ציטט פייגלין דו”ח של פרופ’ ירון זליכה. “למרות זאת היא מקבלת מינוי ללא מכרז. היא מתפקדת כבנק של משרד הבריאות ובניגוד לאיסור על משרדי ממשלה ללוות בשוק ההון. היא גוזרת קופון על המדינה. היא חברה פרטים אשר מתנהגת כחברה ממשלתית. מדובר בהתנהגות לא תקינה, צבירת רווחים, חלוקת מניות לא תקינה.”

“אני קורא לשרת הבריאות לנתק מיידית את הקשר בין חברת ‘שראל’ למשרד הבריאות,” סיכם.

השר מאיר כהן מ’יש עתיד’ השיב לדברים בשם שרת הבריאות גרמן: “הקשר בין החברה למשרד קשר וחוקי. חברת שראל הוקמה מכח החלטת ממשלה. החברה פועלת אך ורק למטרות ציבוריות ומתן פתרונות לבתי חולים ציבוריים,” אמר. “שראל עובדת תחת פיקוח של משרדי הממשלה והנסיונות לציירה כחברה פרטית בעלת כוונות רווח או מונופול הינו נסיון לזרות חול בעיניי הציבור.”

“בנוגע לעניין הקנאביס הרפואי שראל תשמש ידה הארוכה הביצועית של משרד הבריאות ובהוראתו. דרך שראל ניתן יהיה לייצר תחרות בשוק המגדלים שלא הוסדר עד היום. כל מי שירצה יוכל להשתתף במכרז שיופק על ידי שראל,” המשיך. “חשוב לזכור שהקנאביס הוא סם מסוכן על פי חוק בישראל. שראל לא מייצגת בתי מרקחת או ספקים ואין מתאים ממנה להוות כלי ביצוע של משרד הבריאות.”

ח”כ אבישי ברוורמן ממפלגת העבודה התייחס אף הוא לנושא ואמר: “אני תוהה כיצד הכוונה להעביר תחום חדש לחלוטין של קנאביס לחברה בעלת כח ריכוזי גדול מתיישבת עם המגמה המוצהרת של ממשלת ישראל להגברת התחרותיות בשוק. רק לפני מספר ימים אושר חוק הריכוזיות. במסמך הפטור כתוב שהפטור מוענק לזמן מוגבל כדי לבחון התקשרות עתידית. מדוע אם כן משרד הבריאות החליט למנות את החברה?”

ההצעה נתקבלה ברוב של 8 תומכים מול 0 מתנגדים ותעבור להחלטה בוועדת הכלכלה של הכנסת.

צפו בדיון המלא:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר