דיון בשדולה: בתי מרקחת או חנויות קנאביס?

צפו בדיון שנערך הבוקר בשדולה החדשה לקנאביס רפואי, הפעם בנוגע לסעיפים הבעייתיים בתכנית הקנאביס הרפואי של ליצמן, שאמורה מצד אחד להגדיל את מספר המגדלים, אך גם אולי לפגוע בחולים. האם נכון לחלק את הקנאביס בבתי מרקחת או בחנויות? צפו:

בשבוע שעבר הודיע שר הבריאות יעקב ליצמן כי בתוך חצי שנה, אם הכל יתנהל כשורה, יוכלו חולים בישראל לקבל קנאביס במרשם רופא. הבוקר, לקראת המועד האחרון להגשת טענות על התכנית למשרד הבריאות (5.2), התכנסה השדולה החדשה לקנאביס רפואי שהקימה ח"כ שרן השכל לאחרונה.

בדיון השתתפו רופאים, חולים, רוקחים, פעילים, יזמים, חקלאים ומספר חברי כנסת, והעלו כל אחד את טענותיו בנוגע לתכנית הנרקמת.

על אף ההסכמה הגורפת שנראתה בקרב הנוכחים בנוגע לנחיצות התיקונים בתכנית הקנאביס הרפואי החדשה, ניכר היה כי עדיין שוררות לא מעט מחלוקות בנוגע לכמה נקודות העומדות על הפרק, כמו מספר החוליות בשרשרת הייצור וההפצה, או הסוגיה האם נכון יהיה להקים נקודות הפצה בבתי מרקחת או לחלופין לעשות זאת באמצעות חנויות ייעודיות (Dispensaries) כפי שמתרחש כיום בחלק ממדינות ארה"ב.

ח"כ השכל בטקס הקמת השדולה - יום ב' (11.1.16)
ח"כ השכל בכנס הקמת השדולה

"המטרה היא ליצור דיון פתוח על כל הרפורמה ולראות איך ניתן לשפר אותה בצורה הכי טובה," אמרה בפתיחת הישיבה יו"ר השדולה, ח"כ השכל. "לאחר הדיון אשב עם שר הבריאות ליצמן ואעביר לו את המידע שעלה כאן".

"שכחנו שהחולה במרכז"

המפגש התנהל כך שח"כ השכל מקריאה בקול את סעיפי הרפורמה החדשה, ולאחר מכן מגיבים הנוכחים, מסתייגים ונותנים הערות. באופן טבעי, כמעט ולא היו סעיפים במסמך שעליהם היו כולם תמימי דעים, ועל כן הדיון נמשך הרבה מעבר לפרק הזמן שהוקצב לו מראש.

"שכחנו שהמערכת הזו הוקמה כדי לתת מענה לצרכים של מטופלים," אמר גיל לוקסנבורג, יו"ר העמותה לקידום הקנביס הרפואי בישראל. "כל המתווה הזה נותן מענה לספקים, לשרשרת ההספקה, לצד הרפואי, לצד החקלאי, לצד היצרני, ובמשפט אחד מתייחסים פה לאיזה קורס שהם יחילו על רופאים – ובאף משפט לא מתייחסים פה לחולה, שכחנו שהחולה הוא במרכז".

"שכחנו שהחולה הוא במרכז"
"שכחנו שהחולה הוא במרכז". גיל לוקסנבורג

ד"ר ג'וני גרינפלד מבי"ח אסף הרופא ביקש להסב את תשומת הלב לנושא הריכוזיות של מערכת הקנאביס הרפואי הנוכחית: "כלל אצל הרופאים הוא שסוס מנצח לא מחליפים, כרגע יש מידה של הצלחה למערכת הקיימת כפי שהיא פועלת עם כל הליקויים שקיימים, מה שמציגים כאן זה משהו שלא בא לבנות על ההצלחה של המערכת הזאת, אלא לכפוף אותה למנגנון מונופוליסטי שבה המנגנון הביורוקרטי של מערכת הבריאות ישלוט בכל פינה וכל צעד ולא יאפשר קידום ופיתוח".

אחת הסוגיות שעוררה מחלוקת סוערת בין המשתתפים בדיון הייתה אופן ההפצה של הקנאביס לאחר ביצוע הרפורמה:

"אני חושבת שהדרך למכור את הקנאביס היא באמצעות בתי ממכר ייחודיים לקנאביס ולא בבתי מרקחת," קבעה ד"ר ברקת שיף-קרן והסבירה כי בבתי מרקחת עלול להשתרך תור, הרוקחים לא ידעו כיצד להסביר לחולים, ובתי המרקחת לא יוכלו להחזיק כמויות גדולות ומבחר מגוון.

לא כולם הסכימו עם טענה זו, כאשר משה בר מעמותת "נכים למען נכים" תקף את ההצעה באופן נחרץ: "ברגע שהחלוקה תהיה במקומות מסוימים, יש אנשים שצריכים להגיע מבאר-שבע ואילת, אלו אנשים נכים שאין להם אפשרות להגיע למקומות האלה, ואתם ממש פוגעים באנשים שאתם מטפלים בהם, תחשבו על הדברים האלה לפני שאתם אומרים סתם דברים".

תומכת החלוקת קנאביס בחנויות ייעודיות
תומכת בחלוקת קנאביס בחנויות ייעודיות – ד"ר ברקת שיף

אחת הנקודות הבודדות שבהן ניתן היה להבחין בהסכמה פה אחד של הנוכחים הייתה סוגיית "ערבוב הזנים" הידועה לשמצה, כאשר כולם מבלי יוצא מן הכלל דחו על הסף את האופציה הזו והדגישו את החשיבות שבשימור הזנים ומאגר גנטי נרחב לטובת המטופלים.

צפו בשיחה קצרה שערכנו עם ח"כ השכל בסיום הדיון:

ראו גם"
לראשונה בכנסת ישראל: השדולה לקנאביס רפואי
שיחת היום: האם הלגליזציה מגיעה לישראל

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט