דיון בכנסת: האם יינתנו מרשמים לקנאביס במקום רישיונות?

דיון נוסף של "ועדת הקנאביס" של הכנסת (הועדה המיוחדת לדיון בהצעת חוק הסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות) בראשות ח"כ שרן השכל עסקה בסוגיית אתגרי המטופלים בקנאביס רפואי. בשבוע הבא יעסוק הדיון באתגרי הרופאים בענף

דיון שני בועדת הכנסת המיוחדת העוסקת בהצעת החוק לרפורמה בענף הקנאביס הרפואי נערך הבוקר (ג’) ועוסק באופן ספציפי בסוגיית מטופלי הקנאביס הרפואי, כנראה לאחר שבדיון הקודם הטיחה מנכ”לית עמותת הקנאביס הרפואי בפני היו”ר ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה) כי הועדה דנה יותר מדי בסוגיית הלגליזציה ולא בקנאביס הרפואי.

בהודעה לתקשורת דיווחה דוברת הועדה כי מדובר ב”בשורה למטופלים צרכני קנאביס רפואי” וכי “משרד הבריאות הודיע בדיון בכנסת על מעבר מרישיונות לשימוש בקנאביס רפואי למרשמים”, אך יש לציין שדבר כזה לא נאמר ורק נמסר שיש כוונה כללית כזו, שהוקמה ועדה שדנה בנושא, אך שלא נתקבלו אישורים מקופות החולים וגורמים נוספים שנדרשים לשם כך.

ח”כ שרן השכל יו”ר הועדה אמרה כי “מעבר מרישיונות למרשמים הוא בשורה אדירה למטופלים. לא עוד רישיונות שמגיעים למשרד הבריאות ומקבלים אישור, אלא מרשם שהרופא רושם כמו כל תרופה אחרת. מסקנות הוועדה כפי שהציג ד”ר לב נותנות תקווה להמון מטופלים”.

ד”ר בעז לב, לשעבר מנכ”ל משרד הבריאות וכיום האחראי על הועדה שבוחנת מעבר למודל מרשמי קנאביס רפואי במקום רישיונות: “אנחנו נמצאים במקום של מעבר מרישיון למרשם. המטרה של זה היא לייצר רצף טיפולי מתאים, התוויות נכונות והכשרת הסגל המטפל. בטיחות המטופל היא מרכזית בכל טיפול, וכמובן רוצים לשפר את הזמינות, ההנגשה והביורוקרטיה בתחום. אנחנו לא דנים בסוגיה של לגליזציה בכלל, ובאמצעות מערכת הבריאות בפרט, ולא בהרחבת מעגל המשתמשים שלא על פי ההתוויות הקיימות. יש העדר של קשר בין הרופא המאשר למטופל, יש מעט רופאים, היעדר דיוק בטיפול, עלויות גבוהות, היעדר בקרה על המטופלים וכמובן שהמקור הכמעט בלעדי של שוק הפנאי הלא רפואי הוא הצינורות הרפואיים”.

מבחינת עקרונות המעבר ממודל רישיונות למרשמים, על פי ד”ר לב:

 • מרשמים ינתנו על ידי רופאים מומחים בתחומם
 • המרשמים יהיו דיגיטליים בכללים זהים לנרקוטיקה
 • המרשמים יהיו חלק מהתיק הרפואי
 • המרשמים יינתנו על ידי רופאים שעברו הכשרה ייעודית בקנאביס
 • הטיפול יחייב מעקב מובנה ותוכנית טיפול סדורה
 • המרשמים יינתנו במרפאות שיבצעו מעקב
 • יהיה תיעוד מפורט שיאפשר מעקב פרטני
 • מתן הקנאביס יהיה בהתאם להתוויות רשומות
 • רופאים ראשוניים שעברו הכשרה מתאימה יוכלו לתת מרשמי המשך טיפול ולשנות מינונים במגבלות
 • הרחבת מעגל ההכשרה למוסדות המכשירים סגל רפואי
 • התאמת חקיקה ותקנות לשינויים המתחייבים
 • לתקצב הקמת מרפאות ומערך רופאים ואחריות
 • הרחבת מערך הבקרה והפיקוח
 • התייחסות למטופלים, התוויות ומינונים היסטוריים גדולים
 • התייחסות לבעייתיות של מרשם לחומר שהינו צמח ולא תכשיר רפואי
 • קביעת כללים לסיום טיפול

לדברי ד”ר לב, “פנינו לקופות החולים והתכנסנו לסוג של פתרונות, ביקשנו תכניות אופרטיביות, שכל קופה תענה לעקרונות הנ”ל, ושיציגו מה הצרכים שלהם. תחמנו את הגשת התגובות בשבועיים אבל האומיקרון משבש את זה. נקווה מאוד שזה יקרה מהר.”

ח”כ השכל: “מה שהצגת היום נותן תקווה להמון מטופלים כי אנחנו מבינים שהדלת פתוחה. רופא שייתן מרשמים לטיפול בקנאביס יהיה מחוייב לעבור הכשרה. המצב הקיים הולך להשתנות”.

ד"ר בועז לב (צילום: נועם מושקוביץ)
ד”ר בועז לב (צילום: נועם מושקוביץ)

ח”כ גבי לסקי (מרצ): “זו בשורה ענקית, המעבר מרישיונות למרשם, באמת לעבור לרפואה, לטיפול רפואי. מבחינת הזמנים זה נראה שאפתני ואנחנו בעד. השאלה היא בנוגע לכך שמצד אחד אומרים שהמרשמים יינתנו על ידי רופאים מומחים, אבל אותם רופאים צריכים לעבור הכשרות יעודיות. תוך כמה זמן אפשר להעביר את כל הרופאים את ההכשרות האלה. הרי כל מטופל הולך לרופא אחר בעיר אחרת בקופה אחרת.”

ד”ר לב: “רופא שירצה לרשום מרשם קנאביס יצטרך לעבור הכשרה לקנאביס, היא לא מאוד ארוכה, נעשית אונליין, לא יחייב אותם באובדן ימי עבודה. צריך לזכור שרופא נותן טיפול רפואי על פי מיטב הכרתו הרפואית. קשה להכריח רופא לתת משהו שמנוגד לעמדתו. יש כבר אלפי רופאים שעברו את הקורס והרבה פחות שמוכנים לרשום את המרשם. זה דבר נגיש וככל שנייצר מערכת שתהיה נוחה לרופאים, תהיה נכונות גבוהה. אני צופה לטוב.”

ח”כ רם שפע (העבודה): “אני רוצה לברך – יש כאן שינוי כיוון. יושבים אנשים שמחכים כבר הרבה שנים לדברים שיקרו והם לא קורים. אז יישר כח על השינוי שקורה. פגשתי הלילה בזום שלושה תלמידים שעושים את הבגרות שלהם באזרחות על הקנאביס הרפואי. הם אמרו שדיברו עם המון אנשים וכולם מתוסכלים ולא מקבלים את מה שהם צריכים. אמרתי להם שהם צודקים אבל שיש נכונות לעשות שינוי. בסוף זה שינוי כיוון שהוא תפיסה, הוא לא רק פרקטיקה של לעבור למרשם, זה להתייחס לצמח ולסגולות שלו באופן אחר. בלי להיכנס לשאלה כיצד מגדירים את הצמח הזה, צריך להסתכל לא רק על הכשרות רופאים אלא גם באקדמיה, לדחוף אותם לייצר אפשרויות יותר מעמיקות ביותר מוסדות, ומה שהייתי רוצה לשמוע זה איזה חסמים עומדים בפנינו כרגע”.

ד”ר לב: “צריך קודם כל לקבל את האישור או את ההסכמה של הבנק הגדול של הרופאים. בסוף מי שרושם את התרופה זה הרופא וצריך לעשות שינוי תודעתי ביכולת של השימוש בקנאביס כצמח בעל תכונות רפואיות, וזה לא פשוט. זה לא משהו שעובד ‘ככה’ זה כמעט לשנות צ’יפ במוח. לא פשוט. דבר שני הוא שגם הקופות נתבקשו להציג בפנינו את הצרכים הכלכליים, העלויות של הדבר הזה, אנחנו עוד מחכים לנתונים מהקופות, יש לזה משמעויות, נצטרך לראות את התמחור ולאחר מכן להבין איך זה יקרה. יש את הסייגים של התקנות, החוקים, שצריך לשנות, כרגע אין לו מעמד בעולם הרוקחי וזו סוגיה, וכך גם בפקודת הסמים המסוכנים צריך לעשות שינוי מעמד מ’גרוש’ ל’נשוי’ או להפך. זה רק חלק מהחסמים. צריך יהיה לפתח אותם אחד-אחד כדי שזה יקרה כמה שיותר מהר”.

דנה בראון, מנכ”לית עמותת קנאביס רפואי: “אנחנו עומדים מאחורי כל ההליכים המשפטיים שהתנהלו בבג”ץ בשנתיים האחרונות. לא נאמר כאן שום דבר לגבי השתתפות הקופות או גורם אחר בעלויות הטיפול. יתרה מכך, נרמז במילים כמעט מפורשות באמצעות האמירה שנצטרך לטפל באלה מהדור הישן עם המינונים הגדולים, נרמז שהולך להיות עוד גל של קיצוצי מינונים. כשכל טיפול עולה 250 שקל ל-10 גרם ורובם עם 40 גרם בחודש יוצא שזה 1,000 שקל ומעלה לכל מטופל. לא להתייחס לזה נשמע לי מוזר, במיוחד לאור הרמיזה על בעלי המינונים הגבוהים. אני מתריעה מפני מהלכים נוספים מהסוג הזה. אני מציעה שהצעת החוק להכנסת הקנאביס לחוק בריאות ממלכתי תקודם, כי ברור לכולם שסוגיית המחיר היא הבוערת ביותר כרגע. הדבר השני הוא שצריך להתחיל להוריד את עלויות הייצור וכך גם את עלויות הרכישה. מה שמדאיג אותנו לאור ניסיון העבר זה שיש צורך במנגנון אכיפה, כי אם מסתכלים כבר עכשיו על סוגיית עלויות חידוש רישיון, אז יש קביעה של ועדה שהדבר חייב להיעשות במסגרת הציבורית ושאסור לגבות יותר מ-275 שקלים לשנה עבור זה. עובדתית הדבר לא נאכף, הקופות לא מספקות את השירות הזה, אז יופי שנקבע משהו אבל רוב השירות ניתן במסגרת פרטית. זה קורה גם באכיפה על ספקים בענייני רגולציה, אין כח אדם כדי לעשות ביקורות בחוות, במפעלים, לא מדברים על פיקוח שוטף אפילו ונוצר מצב שגם אם נכניס תיקוניים רצויים, ללא אכיפה יהיה קשה לוודא שהדברים באמת קורים בשטח. לכן יש לאפשר סבסוד באמצעות חקיקה וכך גם לגבי אכיפה.”

יו”ר הסתדרות הרוקחים דוד פפו: “נושא המחיר הוא מהבוערים. אמרנו למשרדי הממשלה להכניס את הקנאביס לפיקוח. אנחנו חיים בעולם הפיקוח 70 שנה, לכל סוגי התרופות, העניין עדיין בבדיקה. אני אומר לכולם, אני מוכן לעמוד מתחת לאלונקה אבל לאלונקה יש 4 פינות, אני לא יכול להחזיק אותה לבד. זה מאוד כיף להרוג את השליח. אני שומע פה סיפורים קורעי לב, אני מלא אמפטיה, אבל אני רואה כאלה 200 ביום, לא רק בקשר לקנאביס. הצמח הוא צמח, תכוונו את המאמצים למקומות הנכונים. למה על פטרוזיליה אין מע”מ ועל קנאביס יש? תכוונו את החיצים למשרד החקלאות. אתמול היתה לי פניה מחולה סוכרת שהתרופה שהוא צריך לקבל, סך הכל 180 שקל, אין לו את הכסף. נתרמה לו. לפני 8 חודשים אחד המגדלים, חברה מהבורסה, השוויצה שהיא מוציא מהחממה גרם בשני שקל. לכו לאותו מגדל ותתלו אותו בכיכר העיר, לא פיזית כמובן. אם הוא מוציא 10 גרם ב-20 שקל, איך הוא מוציא את זה אליי ב-200 שקל? לפני 5 שנים ישבנו בשדולה כאן בכנסת, הבטחנו שנוריד את המחיר, אנחנו עדיין פתוחים לכך.”

ח”כ השכל סיכמה: “לקחנו את ההערות שהוצגו בדיון, את התיקונים שצריך נטמיע בחקיקה, הדיון הבא שנקיים יהיה בשבוע הבא יחד עם רופאים על מנת לראות מה הדרך המיטבית לסייע להם לתת את הטיפול הנכון. אני רוצה להודות על הרוח החדשה במשרד הבריאות.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר