מגלגל...

דיווחים על מכת עובש בקנאביס רפואי בישראל, למה דווקא עכשיו?

לא פחות מ-4 זני קנאביס חדשים שנכנסו בשבועות האחרונים לחנויות, נחשדים כמכילים עובש. המטופלים מתלוננים, חלק מהחברות מתנצלות, ואחרות טוענות ל"פייק" של מתחרים שמטרתו לפגוע בהן. בדקנו עם אגרונום מומחה למה זה קורה ומדוע דווקא עכשיו

שנתיים לאחר הדיווח האחרון על מכת עובשים בתפרחות קנאביס רפואי בישראל, השבוע, תוך ימים ספורים, נפוצו ברשת דיווחים על עובשים ב-4 זני קנאביס שונים, כולם כאלה שהגיעו בפעם הראשונה לשוק, וכולם גם מתוצרת של ארבע חוות חדשות יחסית בענף:

כל הזנים ברשימה הם דווקא מהקטגוריה היוקרתית ביותר (T20/C4), הנחשבת לאיכותית ביותר ולכן גם בעלי תג מחיר גבוה יחסית, בין 249 ש”ח ל-279 ש”ח לאריזה של 10 גרם. הפרסומים נחשפו בקבוצות הפייסבוק “אמת למטופלי קנאביס רפואי” ו”ביקורות זנים קנאסביס”, ועוררו דיון סוער ומחאה מצד מטופלים.

סקיי פאנץ’ (Sky Punch) – אינדיקה – T20/C4

סקיי פאנץ’ (Sky Punch) מחוות קנאבר (Cannabar) במושב בורגתא, נארז ע”י חברת יוניבו (Univo)
תמונה: צילום מסך מקבוצת “קנאסביס”

שארפ אינשטיין (Sharp Einstein) – אינדיקה T20/C4

שארפ אינשטיין (Sharp Einstein) מחוות גרינמד (Greenmed) במושב מגדים, נארז ע”י חברת יוניבו (Univo)
תמונה: צילום מסך מקבוצת “אמת למטופלים”

דרים הייז (Dream Haze) – אינדיקה T20/C4

דרים הייז (Dream Haze) מחוות ברלב (BRLev) במושב כפר הס, נארז ע”י חברת קרונוס (Cronos) למותג פיס נטורלס (Peace Naturals)
תמונה: צילום מסך מקבוצת “אמת למטופלים”

פריי (Frey) – סאטיבה T20/C4

פריי (Frey) מחוות גרין פילדס (Green Fields) במושב מגדים, נארז ע”י חברת בזלת (Bazelet)
תמונה: צילום מסך מקבוצת “אמת למטופלים”

בעקבות פניות מטופלים כל החברות הודיעו מיד כי יבצעו החלפה של המוצר לכל מי שיתלונן על הימצאות עובש, חלקן גם התנצלו והתחייבו לבדוק, בעוד אחרות הכחישו כל קשר. חלק מהחברות אף טענו שמדובר בניסיון של מתחרים לפגוע בפעילותן ושקבוצת הפייסבוק מנוהלת ע”י גורם שפועל “מטעם” אחת החברות.

למה עובש ולמה עכשיו? 5 סיבות אפשריות

עובש בפרח מסויים לא מעיד בהכרח על עובש בכל שאר המלאי של אותו זן כמובן, או בהכרח על בעיה גורפת, אבל – סמיכות הדיווחים, וצירוף המקרים, מעלים את השאלה מדוע זה בכלל קורה ולמה דווקא עכשיו. יש כמובן לזכור שלא כמו באכילת עובש, שאיפת עובש עלולה להיות מסוכנת לבריאות הרבה יותר.

ובכן, ישנם כאמור כמה נתונים דומים בכל ארבעת המקרים, בראשם העובדה שמדובר בזנים חדשים, כולם מתוצרת חוות חדשות. עוד נתונים דומים הם שכל ארבעת הזנים הם מגנטיקות חדשות שלא היו קודם בישראל, וכן שכל ארבע החוות היצרניות שוכנות באזור מישור החוף, על קו הים התיכון.

האם כל זה קשור אחד לשני? בעקבות הפרשה שוחחנו עם אגרונום המומחה בגידול קנאביס רפואי, הקובע כי בהחלט ייתכן שיש קשר כזה. הוא מונה 5 סיבות אפשריות לכך:

לדבריו “סיבה אפשרית ראשונה היא לחות. קו החוף מטבעו הוא אזור לח יותר לעומת פנים הארץ ויעיד על זה כל מי שגר בתל אביב או חיפה. לחות זה הגורם שהכי משפיע על היווצרות של עובשים.

“סיבה שנייה זה אקלים. מדובר במוצרים שנקצרו כנראה במהלך חודשי הסתיו האחרון, כלומר בעונת-מעבר. עונות מעבר מתאפיינות בכך שמצד אחד יש ימים מאוד יבשים ומצד שני ימים מאוד לחים, לפעמים אף עד מעל 90% לחות. המעבר הזה מיובש חזק ללחות חזקה יוצר סיכון להתפתחות עובשים ודורש התאמות בזמן אמת.

“סיבה אפשרית נוספת היא מיומנות. ייתכן שפרוטוקול הגידול של החוות החדשות דווקא הוא שגורם לזה, אולי מגדלים צפוף מדי למשל. זה דברים שאפשר לשער שחוות ותיקות פחות סובלות מהם. למשל יש מכשיר שנקרא ‘יבשן’, סופח לחות, שלפעמים חוות חושבות שזה מן ‘קסם’. אבל זה לא ‘שגר ושכח’, יש טכניקות עבודה לדברים האלה וזה דבר שלומדים ומשתפרים בו עם הזמן.

“סיבה רביעית אפשרית היא גנטיקה. אם מדובר בחוות חדשות, אז מדובר ודאי גם בזנים מגנטיקה חדשה שלא היתה כאן קודם. לדוגמה, עובש פוגע בדרך כלל בתפרחות דחוסות, והגנטיקה בארץ לאחרונה מאוד שונה ממה שהיו רגילים בעשור האחרון, נכנסו זנים חדשים בעלי דחיסויות שונות.

סיבה חמישית היא כמובן מתקן הגידול עצמו – האם הוא מבודד מספיק, באיזו טכנולוגיה הוא נבנה ועד כמה הוא איכותי ומאפשר תנאי גידול טובים. “בשורה התחתונה זה שילוב של גורם אנושי, טכנולוגיה ושיטות הגידול, גנטיקה ואקלים, עם מיקום החווה,” מסכם האגרונום.

מה אומרות החברות?

כאמור כל החברות הודיעו כי בכל מקרה יבצעו החלפת מוצר לכל מטופל שיחשוד בהימצאות עובשים וכי המוצרים יישלחו לבדיקות מעבדה חוזרות. היו כאלה שהודיעו שיקפידו יותר להבא והיו כאמור כאלה שהאשימו כי מדובר בשקרים שמופצים על ידי מתחרים כדי לפגוע בהן.

חברת יוניבו סירבה בתחילה למסור תגובה רשמית ונציגיה טענו כי הם לא אחראים אלא לאריזת המוצר בלבד וכי האחריות על הסחורה היא על חוות הגידול. עם זאת במסמכים פנימיים שהגיעו לידי המגזין החברה מסבירה כי “כיוון שהמוצר הוא גידול ישראלי ובישראל יש לחות גבוהה יחסית, יש מקרים שעובש יכול להתחיל בפנים הפרח ולהיעצר ולא להראות את המופע שלו בחלקים החיצוניים של הפרח”.

חברת קרונוס בעלת המותג פיס נטורלס מסרה: “כיוון שמדובר בגידול צמחים, ולמרות בקרת האיכות המחמירה, לצערנו עדיין עשוי לצוץ פגם. הגיעו אלינו מספר דיווחים על אי תקינות בתפרחות. אנחנו כמובן לוקחים אחריות, בודקים את העניין ומטפלים בו בהקדם. במידה ונתקל במקרה של מוצר פגום אנו נחליף את המוצר. קרונוס חרטה על דגלה לשים את המטופל במרכז ולספק מוצרי קנאביס רפואי בסטנדרטים הגבוהים”.

חברות בזלת וגרין פילדס מסרו כי “מעת לעת יכולה להיות תקלה, כי זה צמח וזה פרחים, ולא צריך להיתמם. העובדה היא שבזלת מטפלת בכל תלונה ותלונה ושכמות התלונות מלקוחות של בזלת היא 0.05% מכמות המוצרים שלנו. אנחנו חברה שמייצרת 105 מוצרים שונים בתחום הקנאביס. האם יכול לברוח פרח בין הידיים של הבודקים? לצערנו כן, אבל אנחנו מטפלים ובמהירות. המגדלים הישראלים משתפרים ומעלים את הרמה מידי יום”.

חוות ברלב מסרה כי “חוות ברלב מתמחה בריבוי וייצור של קנאביס רפואי מזנים שפותחו במכון וולקני. הגידול מוקפד על פי כל הסטנדרטים הנדרשים ותהליך בקרת האיכות פרטני ומדוקדק. לצערנו, למרות בקרת האיכות הקפדנית, נתגלו מספר מקרים בהם נמצאו ליקויים בזן דרים הייז. הנושא נמצא בבדיקה מעמיקה לתיקון התקלה”.

חברת גרינמד לא מסרה תגובה אך מנכ”ל החברה ירון ברגר טען שמדובר ב”התקפה” על חברת יוניבו שלדבריו “פרסמה לאחרונה דוחות יפים לשנת 2020” אם כי כפי שנחשף במגזין קנאביס החברה דווקא במגמת ירידה ברווחים. “רוב הסיכויים שהפרח בכלל לא שלנו ולא שייך למוצר ‘שארפ אינשטיין’,” אמר. “מאוד מוזר שיש רק תלונה אחת על פרח אחד”. אף על פי כן החברה כן ביצעה החלפה למוצר.

חברת קנאבר מסרה כי “אנחנו פועלים תחת כללים מאוד מחמירים, ונעשות בדיקות עובשים בכל שלבי הגידול, בשלב ההפרחה ועד הקציר, בשלב הייבוש, בכל אחד מימי הייבוש, ולבסוף בשלב המוצר הסופי, כולל פירוק תפרחות יבשות באופן מדגמי רחב, ובחינה לעומק. באופן כללי חברת קנאבר לא חוסכת במאמצים כדי לספק תוצרת איכותית ללקוחותיה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר