טוען...

דוח מצב: קנאביס בישראל ובעולם בשנת 2015

איפה מגדלים קנאביס רפואי, מה השתנה באיכות הפרחים ולמה זה קרה, כמה עולה מריחואנה במדינות בעולם, איפה מותר ואסור לגדל קנאביס לשימוש אישי ומה קורה עם תעשיית ה’המפ’? סיקור קצר על רגל אחת של דוח מצב: קנאביס בישראל ובעולם בשנת 2015.

מאת: מתן טמיר

נכון להיום, השימוש, הייצור והסחר של קנאביס עדיין לא חוקיים במרבית המדינות ברחבי העולם. זאת למרות העובדה שצמח זה נכנס לחיינו יותר ויותר, ויש כיום מערך נרחב של שימושים רפואיים ותעשייתיים בו. ברוב המדינות המתנגדות לקנאביס מאמינים כי ההשפעה הממכרת של קנאביס, שהוכחה כשגויה, היא עדיין סיבה מספיק טובה להגיד לא להסדרת השוק בחוק.

השימושים הרפואיים בקנאביס

מאז שקליפורניה הפכה למדינה הראשונה המתירה שימוש מפוקח בקנאביס רפואי עוד בשנת 1996, עוד ועוד מדינות ברחבי העולם הצטרפו לענף הצומח, ביניהן אוסטרליה, בלגיה, קנדה, הולנד, ספרד, 21 מדינות בארה”ב ועוד ועוד. הגידול וההפצה של מוצרי הקנאביס מיושם בדרך כלל על ידי גופים עסקיים, בפיקוח של החוק המקומי ובהתאם לדרישותיו. ישראל הצטרפה לכדור השלג בשנת 2009 והפכה מאז לאחת החלוצות בתחום המחקר והפיתוח של זני קנאביס וטיפול בעזרתם.

ליגליזציה בישראל

בישראל כיום יש כ-20 אלף מטופלים בעלי רשיון לקנאביס רפואי, אך עדיין מאוד קשה לחולים להשיג את האישור המיוחל לשימוש בקנאביס עד שלא ממצים טיפול תרופתי ארוך, שלא תמיד מועיל ולפעמים אף מזיק. גם במחלות שמוכרות על ידי משרד הבריאות כ”התוויות” לרשיון קנאביס, התרופה לא ניתנת לחולים באופן גורף, וכל חולה נאלץ להיאבק על קבלת האישור.

ייצור מריחואנה

מאז שנות ה-60 המאוחרות טוענים רבים כי החידושים בטכניקות הגידול וטיפוח הזנים הם שאחראים לעלייה ביעילות הייצור של הקנאביס. זה קרה בעיקר בשל הגילוי וההבנה של ה-THC ופועליו, שמקורו בשנת 1964, אז הוא בודד לראשונה כאן אצלנו בישראל על ידי הכימאים הישראליים רפאל משולם, יחיאל גאוני ועמיתיהם במכון ויצמן למדע.

מחקרי קנאביס

למעט מספר מדינות בארה”ב המתירות גידול קנאביס בחוק, במרבית העולם הפעולה הפשוטה הזו מוגדרת כעבירה פלילית. גם במדינות בהן היחס לקנאביס ולצרכניו הוא סובלני יחסית, החוק היבש טרם השתנה – זאת בעיקר עקב המחוייבות של הממשלות לאמנת האו”ם משנת 1961 הקובעת כי קנאביס הוא סם אסור להחזקה, גידול והפצה.

למרות זאת, תופעת גידול הקנאביס הפכה מזה כבר לתחביב נפוץ ביותר והזמנת זרעי קנאביס מחו”ל לטובת גידול אישי במרפסת נפוצה הרבה יותר ממה שמשערות רשויות האכיפה. מאות אלפי אנשים בארץ ובעולם מגדלים קנאביס באופן אישי לאחר שלמדו כיצד לעשות זאת באופן מיטבי בפורומים ומדריכים ברשת. התופעה הלכה והתרחבה באופן קבוע מאז נכנס האינטרנט לחיינו באופן מוחלט בתחילת שנות ה-2000.

גידול תעשייתי ומוסדר של קנאביס בחוות הוא עדיין בגדר מותרות של חוות גידול קנאביס רפואי בלבד – בישראל, קנדה, ארה”ב ועוד מספר בודד של מדינות באירופה. מלבדן שמור התענוג רק לארגוני פשיעה מסודרים המגדלים את הקנאביס באופן בלתי חוקי לשיווק בשוק השחור.

טכניקות גידול מתקדמות

שיטות גידול מתקדמות שהתפתחו בעיקר במהלך השנים האחרונות סייעו להגדיל את ייצור הקנאביס בעולם. תאורה מלאכותית בעוצמה גבוהה, השבחה גנטית, ושלל טכניקות גידול הידרופוניות משמשות היום הן את המגדלים החוקיים בחוות רפואיות והן את אלו המגדלים קנאביס במרפסת לשימוש עצמי.

בישראל לבדה חלה עליה אדירה בתכולת ה-THC בפרחי הקנאביס מאז ה”חשאב” של שנות ה-70 ועד שנת 2010 בערך, אז היינו מוצאים כמויות נמוכות במיוחד של החומר הפעיל שהגיעו עד 5-10 אחוז בלבד. כיום, בעקבות מהפכת המידע והרשתות החברתיות, הפכה מומחיות הגידול לנחלת הכלל. פרחים הנמכרים היום ברחוב מגיעים לעתים עד ל-30% THC בפרחים, ואף ל-95% של חומר פעיל בתוצרים נוספים של הקנאביס, כמו שמן, או חשיש באיכות גבוהה במיוחד, הנפוצים פחות. (כך נבדיל בין ‘חשאב’ לקנאביס איכותי).

חדר גידול מקצועי

השבחה גנטית והידרופוניקה סלקטיבית הן חלק מהטכניקות המתקדמות שמשמשות לגידול זנים שונים, ולבקרה על החומרים הפעילים והמועילים שבהם. כיום ריכוז ה-THC בפרחי קנאביס נע בממוצע של בין 8% ל-20%.

תמחור הקנאביס

אזור גיאוגרפי, נוקשות גורמי האכיפה וכמות החומר הפעיל בקנאביס – הם בין הגורמים העיקריים שקובעים את מחירו ברחוב. המחירים יכולים לנוע בין 0.08$ דולר (30 אגורות) לגרם בלבד בהודו למשל ועד 110$ דולר (390 ש”ח) לגרם באיחוד האמירויות.

ברשימת מחירי הקנאביס הגבוהים בעולם נמצאת ישראל במקום החמישי והלא מחמיא, עם ממוצע של 28.5$ דולר (כמאה ש”ח) לגרם וכמו מחירו של זהב – רק אחרי איחוד האמירויות שנמצאת כאמור במקום הראשון. במקום השני נמצאת מדינת ברוניי – סולטנות עשירה בנפט הממוקמת בצפון האי בורנאו בדרום-מזרח אסיה עם 73.8$ דולר (260 ש”ח) לגרם. יפן במקום השלישי עם 68.4$ דולר (241 ש”ח) לגרם ובמקום הרביעי קפריסין עם 39.7$ (140 ש”ח) לגרם.

תמחור הקנאביס

לדברי מומחים, שוק הקנאביס מגלגל מעל 100 מיליארד דולר בכל העולם. ‘מכון ירושלים לחקר שווקים’ פרסם עוד בשנת 2013 ששוק הקנאביס בישראל מגלגל כ-2.5 מיליארד שקל בשנה, אך משנת 2013 ועד לתקופה זו חל שינוי אדיר בצריכה בישראל וניתן להאמין שהשוק מגלגל אף יותר מ-3 מיליארד ש”ח בשנה. יש לציין שמחקר זה לא בדק את היקף המסחר במוצרים עקיפים כמו מוצרי וכלי עישון, ציוד לגידול ועוד. חנויות כאלו נפתחות לאחרונה בכל רחבי הארץ, מה שמעיד על שוק בצמיחה.

תעשיית ההמפ

ברחבי העולם השימוש ב’קנבוס’ – קנאביס תעשייתי (המפ) – שאינו מכיל את החומרים הפסיכואקטיביים המצויים בבן משפחתו המוכר יותר, התפתח לאחרונה למגוון רחב של מוצרים, כולל חומרי בנייה, דלק ביולוגי, תערובות פלסטיק, מזון בריאות, מוצרים אורגנים לטיפוח הגוף, ביגוד, ועוד. שוק זה מתחיל לצבור תאוצה וגומל את המדינות המתירות מחקר ושימוש בהמפ ברווחים גבוהים ממיסים, יצירת מקומות עבודה חדשים, ואפילו ירידה בפשיעה.

גידולי המפ

על אף שגם בקדנציה הקודמת של כנסת ישראל וגם בזו הנוכחית, עומדת על הפרק הצעת חוק להתרת הגידול וההפקה של ‘המפ’ בישראל, החוק היבש עדיין מגדיר את הצמח היעיל כל כך כ”סם אסור ומסוכן” בדומה לדודו הקנאביס – זאת כאמור על אף שזרעיו הם “מזון-על” בריאותי ולמרות שאינו בעל השפעה פסיכואקטיבית כלל. במספר מדינות בעולם ה’המפ’ כבר הותר לגידול ובימים אלו גדל המפ חוקי בקולורדו למשל. אנקדוטה: בקיבוץ דפנה, כאן בישראל, גידלו המפ חוקי לתעשייה עד שנות ה-50 של המאה הקודמת.

ראו עוד:
המדינות עם חוקי הקנאביס הקשוחים ביותר בעולם
מדריך עולמי: 25 המדינות בהן הכי שווה לעשן קנאביס
10 יעדים מומלצים לביקור (שהם לא אמסטרדם…)

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר