דו”ח הסניגוריה הציבורית: הפללת הקנאביס שגויה – לשקול לגליזציה מלאה

ביקורת חריפה של הסניגוריה הציבורית על הפללת צרכני הקנאביס בישראל, לצד ביקורת ספציפית על חוק הקנסות החדש של השר גלעד ארדן שבניגוד למובטח לא מבטל את ההפללה – כל זאת, לצד קריאה לשקול לגליזציה, בפרק מקיף שמוקדש לנושא הקנאביס בדו”ח השנתי של הסניגוריה.

מי שעקבו בשבועות האחרונים אחר הדיונים בחוק הפללת צרכני הקנאביס בועדת העבודה והרווחה בכנסת, בודאי נחשפו לקול בולט של הסניגוריה הציבורית – גוף במשרד המשפטים המייצג חשודים חסרי אמצעים – שנציגה התנגד שוב ושוב לכל הפללה של שימוש עצמי בקנאביס.

גישה זו של אלו שנחשפים ראשונים לעוול הקשה הזה ולהתמודדות היומיומית של צרכני קנאביס עם מערכות האכיפה והמשפט הנוקשות היתה קול של שפיות בועדה שברובה היתה שמרנית ובלתי מתפשרת.

הבוקר (א’) מתפרסם דו”ח הסניגוריה הציבורית השנתי 2017 ובו התייחסות נרחבת לנושא זה, כולל ביקורת קשה על המשך הפללת צרכני הקנאביס בישראל וכן ביקורת על החוק החדש של השר גלעד ארדן שבניגוד להבטחות ולמסקנות הצוותים המקצועיים כלל לא מבטל את ההפללה.

הפללה – לא יעילה ולא צודקת

“מן הראוי לבחון מחדש את ההצדקה לשימוש בכלים המחמירים של ההליך הפלילי במקרים של החזקה או שימוש בקנאביס לצריכה עצמית,” כתב כבר בפתיח ד”ר יואב ספיר הסניגור הציבורי הראשי. “הסניגוריה הציבורית סבורה כי ההסדר המוצע בהצעת החוק הממשלתית לוקה בחוסר קוהרנטיות לגבי העמדה החברתית והמשפטית ביחס לשימוש בקנאביס,” קבעו בהמשך.

למעשה פרק שלם בדו”ח מוקדש לנושא הפללת צרכני הקנאביס. “השימוש העצמי בקנאביס הוא תופעה חברתית נפוצה בקרב מאות אלפי אזרחים בישראל,” נכתב. “המצב המשפטי הקיים למעשה הופך אוכלוסייה רחבה, השומרת על דפוסי חיים נורמטיביים בכל הקשר אחר, לעבריינים בכוח הנתונים לסיכון של חקירות פליליות, חיפושים משטרתיים, מעצרים והעמדה לדין, וכן לנזקים נלווים של תיוג חברתי ורישומים פליליים.”

יואב ספיר, הסניגור הציבורי הראשי (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
“ראוי לבחון מחדש את ההפללה” – יואב ספיר, הסניגור הציבורי הראשי (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

“לא בכדי הסוגיה של הפללת משתמשי הקנאביס מעוררת שיח ציבורי ותקשורתי נרחב, כאשר ברקע ניכרת מגמה הולכת וגוברת במדינות רבות בעולם של מעבר למודלים שונים של אי הפללה,” כתבו והדגישו כי מדיניות ההפללה היא שגויה, לא יעילה ולא צודקת.

עוד נכתב בדו”ח כי בעקבות הנחיית היועץ המשפטי לממשלה ניכרת בשנים האחרונות מגמה של ירידה במספר התיקים וכתבי האישום המוגשים כנגד צריכת קנאביס, אך עם זאת “הנתונים מלמדים כי מדי שנה אלפי אזרחים נחשפים למערכת המשפט הפלילית עקב החזקה או שימוש בקנאביס לצריכה עצמית”.

פגיעה בשוויון ובזבוז משאבים

על אף שבדו”ח ציינה הסניגוריה כי בשנת 2015 נפתחו 3,455 תיקי חקירה בגין שימוש עצמי בקנאביס (ובוצעו 188 מעצרים) ובשנת 2016 הוגשו 963 כתבי אישום (ללא עבירות נלוות) בגין עבירות אלו, היא לא הזכירה בנתון המזעזע עוד יותר לפיו כ-20 אלף תיקים נפתחים במשטרה כנגד ישראלים המעוכבים על שימוש עצמי בקנאביס.

“מניסיונה המצטבר של הסניגוריה הציבורית, פעמים רבות מוגשים כתבי אישום בגין החזקת כמויות קטנות מאוד של סם כנגד אזרחים נורמטיביים מן השורה או, לעיתים, במקרים בהם השימוש בקנאביס בא על רקע בעיות רפואיות או מצוקות אישיות חריגות,” כתבו עוד.

בדו”ח ניתנות גם כמה דוגמאות לאכיפה לא מוצדקת של שימוש עצמי בקנאביס בכמויות קטנות, אפילו נגד הסובלים מבעיות בריאותיות, למשל א’, כבן 31, סובל מבעיות נפשיות מורכבות ובעל רקע פסיכיאטרי, נתפס בשכונתו מחזיק 0.96 גרם חשיש, ע’, בן 18 שהחזיק בחדרו כ-0.7 גרם קנאביס, סובל מפוסט טראומה בעקבות תקיפה מינית שעבר, א’, צעיר כבן 21 שהחזיק בביתו 0.76 גרם קנאביס, ב’ המתמודד עם היותו מפרנס יחיד לבנו שזה עתה נולד עם קשיים התפתחותיים, הועמד לדין לאחר שבביתו נתפסו 18.6 גרם חשיש, ר’, חולה בלימפומה ובעל קצבת נכות בגין אי כושר זמני בשיעור של 100%, נמצא בתהליך הסדרת שימוש בקנאביס רפואי והורשע בגין החזקת 8.8 גרם קנאביס ו-0.4 גרם חשיש לצריכה עצמית ועוד.

ישראלית מעשנת ג'וינט (צילום: תומר נויברג, פלאש90)
דו”ח הסניגוריה הציבורית לשנת 2017 – ההפללה לא יעילה – לשקול לגליזציה (צילום: תומר נויברג, פלאש90)

“מקרים ממין אלה,” קובעים בסניגוריה, “כמו גם מקרים רבים אחרים, ממחישים כי מדיניות האכיפה הנוכחית המתמקדת בשימוש בכלי הפלילי כלפי צרכני הקנאביס אינה מידתית, אינה יעילה ואינה צודקת. מדיניות זו מעוררת חשש לפגיעה בשוויון בשל תופעות של שיטור ואכיפת יתר כלפי אוכלוסיות מוחלשות ומיעוטים; היא מביאה לבזבוז ניכר של משאבי אכיפה ללא תועלת ממשית לאינטרס הציבורי, זאת בשעה שניתן היה להפנות משאבים אלה למטרות אפקטיביות אחרות כגון טיפול, מניעה וחינוך; היא אינה מועילה בהשגת המטרה המוצהרת של הפחתת השימוש בקנאביס; והיא גורמת לזילות ההליך הפלילי ולהצפת בתי המשפט במאות מקרים שאינם מצדיקים שימוש באמצעי הפוגעני החריף של המשפט הפלילי, אשר אמור להיות האמצעי האחרון בשל פגיעתו הקשה בפרט.

לשקול לגליזציה מלאה

בדו”ח מתארת הסניגוריה את הדיונים שנערכו בשנתיים האחרונות בשאלת אי ההפללה, ומציינים כי למרות המלצות הצוות המקצועי אשר בחן את הנושא והמליץ על ביטול ההפללה (כולל משרד המשפטים, הרשות למלחמה בסמים ועוד) – הצעת החוק שאושרה בסוף השבוע האחרון באופן סופי כלל לא מבטלת את ההפללה. “על סמך הדוח המסכם של הוועדה הבין משרדית שהוקמה, פורסמה במרץ 2018 הצעת חוק הסמים המסוכנים אשר מאמצת בעיקרה את המודל המשולב, אך עדיין מותירה את סיווג העבירה של החזקה או שימוש בקנאביס לצריכה עצמית כעבירה פלילית,” כתבו.

הסניגוריה טוענת כי גם אם המדינה בוחרת במסלול של אי הפללה, עליה לבטל את התנאי וה”מדרגות” שבסופן כן נותרת הפללה. יתרה מכך מהלך זה לדברי הסניגוריה עלול להחמיר את המצב הנוהג כיום “שכן הוא מביא לידי כך שבתפיסה ראשונה ושנייה (סיטואציה בה כיום, ברוב מחוזות המשטרה, לא מוגש כלל כתב אישום) יוטלו על האזרחים קנסות משמעותיים. ההסדר המוצע אף מעורר חשש לאכיפת יתר כלפי אוכלוסיות מוחלשות החשופות יותר למפגשי שוטר אזרח”.

הסניגוריה אף ממליצה לשקול מהלך של לגליזציה מלאה או חלקית של קנאביס ומציינת כי ניתן לבחור במהלך של לגליזציה מלאה כפי שמדינות מערביות רבות צועדות בנתיב זה בשנים האחרונות. “נדמה כי בינתיים לא מתממשות הנבואות השחורות של מתנגדי המהלך, אך ברור כי נדרשת הכרעה מפורשת של המחוקק לקידום שינוי מסוג זה”.

לסיכום קובעים המומחים בדו”ח כי למרות שתחילת תוקף חוק ההפללה החדש נקבע ל-1.4.19, “כבר עתה, טרם אישור הצעת החוק, ראוי כי רשויות החקירה והתביעה וכן בתי המשפט יתנו ביטוי למדיניות האכיפה המתגבשת ולשינוי התפיסתי ביחס לשימוש עצמי בקנאביס”.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר