27% מהאירופאים השתמשו בקנאביס – במקום הראשון: צרפת

78 מיליון איש באירופה העידו כי עישנו קנאביס במהלך חייהם, בעיקר בגילי 15-34. אחוז השימוש הגבוה ביותר נמצא בצרפת (עם מדיניות קנאביס נוקשה) והנמוך ביותר במלטה (שאישרה לגליזציה). המחיר של קנאביס באירופה נע בין 33 ל-47 ש"ח לגרם ואחוז ה-THC הולך ועולה - בעיקר בחשיש. כך על פי דו"ח הסמים השנתי, שמזהיר מפני תופעת ה"נייס גאי"

סוכנות הסמים של האיחוד האירופי (EMCDDA) פרסמה לאחרונה את הדו”ח הרשמי שלה לשנת 2022 (PDF) ובו נתונים מעניינים הנוגעים לנפיצות השימוש בקנאביס באירופה, המחיר הממוצע של קנאביס ביבשת וריכוז ה-THC הממוצע שלו. בנוסף נחשפים בדו”ח נתונים אודות תפיסות ומעצרי קנאביס והשיעור שהם מהווים מסך כל התפיסות ומעצרי הסמים באירופה. הדו”ח גם כולל אזהרה מפני סכנה מדאיגה חדשה לצרכני קנאביס בשוק השחור באירופה: קנאביס שמכיל קנבינואידים סינטטיים.

על פי הנתונים, כ-78.6 מיליון איש, שמהווים 27.3% מהאוכלוסייה הבוגרת הנוכחית באירופה, השתמשו בקנאביס מתישהו בחייהם. כ-22.2 מיליון איש, שמהווים 7.7% מהאוכלוסייה הבוגרת באירופה, השתמשו בקנאביס בשנה האחרונה. כאשר בוחנים את הנתונים לגבי בני ובנות 15-34 בלבד, מספר האנשים שהשתמשו בקנאביס באירופה בשנה האחרונה עומד על 15.8 מיליון, שהם 15.5% מהאוכלוסייה בגילאים אלו.

שיעור האירופאים שהשתמשו בקנאביס מתישהו בחייהם משתנה משמעותית בין המדינות השונות באירופה, ונע בין 4.3% מהאוכלוסיה הבוגרת במלטה, המדינה האירופאית בה צורכים הכי פחות קנאביס, ל-44.8% מהאוכלוסייה הבוגרת בצרפת, המדינה האירופאית בה צורכים הכי הרבה קנאביס. מעניין לציין שדווקא מלטה, בה כאמור צורכים הכי פחות קנאביס באירופה, אישרה לגליזציה בדצמבר 2021, בעוד שצרפת עדיין לא עשתה זאת ואף נחשבת כמי שמחזיקה במדיניות קנאביס נוקשה יחסית.

שיעור השימוש בקנאביס בקרב האוכלוסייה הבוגרת באירופה (מקור: דו"ח הסמים של האיחוד האירופי, 2022)
שיעור השימוש בקנאביס בקרב האוכלוסייה הבוגרת באירופה (מקור: דו”ח הסמים של האיחוד האירופי, 2022)

בעשור האחרון, המחיר הממוצע עבור גרם של תפרחת קנאביס באירופה זהה למחיר הממוצע של חשיש – שניהם נעים בין 9 ל-13 אירו (33-47 ש”ח) לגרם. עם זאת, ההבדל בריכוז ה-THC בין שניהם הוא משמעותי, כאשר החשיש מכיל בממוצע בין 17% ל-25% THC, והתפרחת מכילה בממוצע בין 7% ל-14% THC בלבד.

בעוד שריכוז ה-THC הממוצע הלך ועלה לאורך השנים הן בתפרחות והן בחשיש, כן ישנו הבדל בקצב העליה בין תפרחות לחשיש. כרגע, ריכוז ה-THC הממוצע בחשיש בשוק השחור באירופה עומד על 21%, כמעט פי 2 מריכוז ה-THC הממוצע בתפרחות בשוק השחור, שעומד על כ-11%. מדובר בשינוי משמעותי, שכן בעבר ריכוז ה-THC בתפרחות בשוק השחור באירופה היה גבוה מזה של החשיש.

ההנחה של הרשויות היא שיצרני החשיש, שמגיע בעיקר ממרוקו, הגיבו לתחרות הגוברת מצד שוק הקנאביס המקומי באירופה, ושיפרו את איכות החשיש שלהם כך שיוכל להמשיך להתחרות בקנאביס האירופאי שהלך ונעשה חזק יותר.

עוד נמצא כי בשנת 2020 נתפסו ע”י המשטרה באירופה כ-584 טון של חשיש, ועוד כ-155 טון של תפרחות קנאביס ו-2.8 מיליון צמחי קנאביס. בהשוואה לשנת 2010, מדובר בעלייה של 278% בכמות התפרחת שנתפסה ועלייה של 16% בכמות החשיש שנתפסה. כמעט מחצית (47%) מסך כל תפיסות הסמים באירופה בשנת 2020 היו של תפרחות קנאביס, עוד 17% היו של חשיש ועוד 2% היו של צמחי קנאביס, כך שבסך הכל תפיסות של קנאביס בשלל צורותיו היוו שני שליש (66%) מסך כל תפיסות הסמים באירופה בשנת 2020. תפיסות של הסם הנפוץ ביותר אחרי קנאביס, קוקאין, היוו כ-13% בלבד מתפיסות הסמים ב-2020.

המשטרה ברחבי אירופה דיווחה על כ-750 אלף תיקי החזקה או שימוש עצמי בסמים בשנת 2020, מתוכם כ-550 אלף (73.3%) היו בגין החזקת קנאביס. מתוך כ-180 אלף תיקי סחר בסמים שנפתחו באירופה בשנת 2020, כ-90 אלף (50%) היו בגין סחר בקנאביס.

תפיסות משטרתיות, מחיר ממוצע, וריכוז THC ממוצע עבור תפרחת קנאביס וחשיש באירופה (מקור: דו"ח הסמים האירופי, 2022)
תפיסות משטרתיות, מחיר ממוצע, וריכוז THC ממוצע עבור תפרחת קנאביס וחשיש באירופה (מקור: דו”ח הסמים האירופי, 2022)

לפי הדו”ח, מוצרי קנאביס אשר מעורבבים עם קנבינואידים סינתטיים (“נייס גאי”) נתפסו ב-8 מדינות שונות באירופה בשנה האחרונה, והפכו לבעיה חדשה ומדאיגה במיוחד.

לרוב מדובר בסוחרים שרוכשים תפרחות המפ (קנאביס “לייט” דל-THC), מוסיפים להן קנבינואידים סינתטיים, ומוכרים אותן בשוק השחור בתור קנאביס איכותי. מכיוון שהמפ הוא חוקי וזול מאוד בהרבה מדינות באירופה, לסוחרים משתלם מאוד לרכוש המפ בזול, להוסיף לו קמצוץ של קנבינואידים סינתטיים כמו ADB-BUTINACA, שחזקים פי כמה עשרות מ-THC, ולמכור אותו בתור קנאביס בשוק השחור.

מעבר לסכנות הבריאותיות הקשות בצריכת קנבינואידים סינתטיים, הסוחרים שמוסיפים אותם לקנאביס עושים זאת באופן חובבני, כך שהחומר אינו מעורבב באופן אחיד בקנאביס. העירבוב הלא אחיד גורם לכך שחלק מהקנאביס “המחוזק” יכיל ריכוזים גבוהים מאוד של קנבינואידים סינתטיים, שעשויים להיות רעילים במיוחד.

על פי הדו”ח, קנבינואידים סינתטיים גרמו לעשרות מקרי מוות באירופה בשנת 2020, בעיקר (וכנראה בגלל) במדינות בהן האיסור החוקי על קנאביס נוקשה יותר, שם צרכנים משתמשים בקנבינואידים סינתטיים בתור אלטרנטיבה חוקית לקנאביס. כך לדוגמא בהונגריה מתו 34 בני אדם בשנת 2020 מצריכת קנבינואידים סינתטיים, ובטורקיה מתו 49.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר