טוען...

הפללת צרכני הקנאביס נמשכת כרגיל, עלייה של 25% בקנסות

מגפת הקורונה הביאה לירידה חדה באכיפת עבירות רכוש ובפשיעה בכלל, אבל אם חשבתם שהסגרים יביאו גם לירידה באכיפה נגד שימוש עצמי בקנאביס בשנת 2020 - אז לא. על פי השנתון הסטטיסטי של המשטרה שפורסם החודש אין ירידה בהפללת הצרכנים ויש עלייה חדה בכמות הקנסות. וגם - לאן נעלמו חלק מהנתונים שהמשטרה נהגה לפרסם בעבר?

דו”ח השנתון הסטטיסטי של משטרת ישראל לשנת 2020 פורסם החודש (PDF) ומגלה כי למרות מגפת הקורונה והסגרים נרשמה עלייה חדה במספר הדו”חות (קנסות) בגין שימוש עצמי בקנאביס במהלך 2020. במקביל, על פי נתוני הלמ”ס ולמרות החוק שזכה לכינוי “אי הפללה באחריות”, נרשמה בשנת 2020 גם עלייה קלה בהפללת הצרכנים.

הדו”ח שפרסמה המשטרה חושף מנגד נתונים המראים על ירידה חדה בתאונות הדרכים, ירידה באכיפת מקרי גניבות ועבירות רכוש, ירידה בפתיחת תיקי משטרה בכלל העבירות בממוצע, ובאופן כללי – ירידה באכיפת פשיעה, למעט עלייה במקרי אלימות ורצח.

למרות הקורונה – עלייה חדה בקנסות קנאביס

לפי הנתונים הרשמיים, בשנת 2020 נרשמו 17,577 דו”חות (קנסות) בגין החזקת קנאביס לשימוש עצמי (“עבירת קנס מיוחדת”) לעומת 10,570 דו”חות בשנת 2019, כלומר לכאורה עלייה דרמטית של כ-66%.

עם זאת, החוק נכנס כזכור לתוקף רק באפריל 2019 כך שלפי חישוב ממוצע הקנסות החודשי בשנת 2019 (החל מאפריל, על בסיס נתונים שנמסרו למגזין קנאביס בתשובה לבקשה לפי חוק חופש המידע) מספר הקנסות היה 1,174 בחודש בממוצע והוא עלה בשנת 2020 עד 1,465 קנסות בחודש בממוצע, כלומר העלייה היא של כ-25%, שזה גם לא מעט.

קובי שבתאי מפכ"ל המשטרה ועמר בר לב שר הבט"פ (צילום: דוברות המשטרה)
קובי שבתאי מפכ”ל המשטרה (משמאל) ועמר בר לב שר הבט”פ הנכנס (צילום: דוברות המשטרה)

כפי שכבר חשפנו בתחילת השנה, הקנסות הללו הניבו למדינת ישראל רווח של כ-35 מיליון ש”ח בשנים 2019-2020. יחד עם הריבית שיצטרכו לשלם חלק מהחייבים בגין איחור בתשלום הקנס המספר מגיע ל-42.6 מיליון ש”ח. על פי הממצאים שנחשפו אז במענה לבקשת חופש מידע שהגיש מגזין קנאביס, עיקר האכיפה בתחום זה מתמקדת בערי הפריפריה.

מה לגבי תיקים פליליים?

במקביל לקנסות, המדינה ממשיכה כמובן גם לפתוח תיקים פליליים נגד ישראלים בגין שימוש בסמים, ובעיקר בגין שימוש עצמי בקנאביס (75% מכתבי האישום בגין שימוש בסמים הם בגין שימוש בקנאביס).

זה קורה כאשר האדם שנתפס לא עומד בתנאים שנקבעו בחוק החדש לקבלת קנס, למשל אם במקביל לעבירת החזקת הקנאביס לשימוש עצמי הוא ביצע עבירה נלווית כמו הפרעה לשוטר, או במקרה שהאזרח הוא בעל עבר פלילי.

מהסתכלות על הטבלה שלהלן נדמה כאילו נרשמה דווקא ירידה בתיקי משטרה שנפתחו בגין עבירות שימוש בסמים (מתוכן ניתן כאמור להעריך שלפחות כ-75% הם בגין החזקת קנאביס), מנתון של 18,958 תיקים פליליים על שימוש בסמים בשנת 2019 ל-16,103 תיקים כאלה בשנת 2020.

טבלת דוחות קנסות קנאביס 2019-2020 ועבירות שימוש בסמים
טבלת דוחות קנסות קנאביס 2019-2020 ועבירות שימוש בסמים (מקור: השנתון הסטטיסטי של המשטרה לשנת 2020)

אבל, גם כאן צריך להתחשב בעובדה שחוק הקנסות נכנס לתוקף באפריל 2019 ולבדוק את הנתונים לפי ממוצע חודשי.

המשטרה לא פירטה נתונים חודשיים אך אלו זמינים בדו”חות של הלמ”ס ולפיהם, בחישוב מותאם מחודש אפריל 2019, נפתחו בממוצע כ-1,300 תיקי שימוש בסמים מדי חודש בשנת 2019 לעומת כ-1,340 תיקים בממוצע מדי חודש בשנת 2020. כלומר לא היתה ירידה אלא דווקא עלייה קטנה של כ-3%.

המשטרה לא רצתה למסור תגובה לממצאים אלו.

לאן נעלמו חלק מהנתונים?

בשנים האחרונות, החל משנת 2018 ואילך, דוח השנתון הסטטיסטי השנתי של המשטרה כבר לא כולל נתונים אודות כמות התפיסות של קנאביס וחשיש כפי שהיה נהוג בעבר. נתון נוסף שהמשטרה כבר לא חושפת הוא הטבלה הנוגעת ל”תיעדוף עבירות המטרידות את הציבור” בה עבירות הסמים זוכות לכ-2% בלבד.

הנתון האחרון בעניין התפיסות ותיעדוף העבירות מבחינת הציבור פורסם בשנת 2017 אז דווח שנתפסו כ-15 טון. על פי הערכות המשטרה הכמות שנתפסת מהווה 5%-10% מהכמות בזמינה בשוק, כלומר ניתן להעריך לפיכך שבשנת 2017 היו בשוק עד 150 טון. נכון להיום לא ניתן לדעת כמה טון נתפסו בשנים 2018-2020 אך סביר להניח שמדובר בנתון דומה אם לא גבוה יותר.

בעניין זה המשטרה מתחמקת ממתן תשובה ראויה ונראית כמי שמנסה לכאורה להסתיר מידע הקשור לקנאביס וחשיש. מטעם משטרת ישראל נמסר בעניין זה רק כי “במסגרת התייחסות האזרחים והשינויים החוקתיים המתבצעים בתחומים שונים, הדו”ח עובר שינויים בהתאמה.”

נתונים נוספים שלא קשורים לקנאביס

ירידה חדה נרשמה בשנת 2020 במספר תאונות הדרכים, במספר תאונות הדרכים הקטלניות, במספר הנפגעים בתאונות דרכים ובמספר ההרוגים בתאונות דרכים. ירידה חדה נרשמה בפתיחה של תיקים במשטרה בכל התחומים, ובהתאם נרשמה ירידה בשיעור הפשיעה. עיקר התיקים נפתחים במחוז דרום, עיקר העבירות הן עבירות סדר ציבורי ורכוש.

שיעור עבירות הרכוש וגניבות כלי רכב ירד בחדות בעשור האחרון, אך בעבירות אלימות אין שינוי ואפילו ישנה עלייה קלה במספרים. מה שעולה בבירור משנה לשנה הוא מספר עבירות הרצח, גם במגזר היהודי. חודש אפריל הוא החודש עם הכי מעט תיקים שנפתחים בו, וכך גם ימי שישי ושבת. יום ראשון הוא היום בו נפתחים מרבית התיקים.

מעל 40% מהתיקים נפתחים למוגדרים “לא יהודים”, 89% מהתיקים הם של גברים. נרשמה ירידה בפשיעת זרים ועלייה משמעותית בעבירות מחשב. מתוך תקציב של כ-13.3 מיליארד ש”ח בשנת 2020 למעלה מחצי (56%) הושקעו בשכר, 24% בגמלאות, 18% בקניות ורק 2% בפיתוח.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר