מגלגל...
x

דו”ח הכנסת: שנה של קנאביס חוקי בקולורדו – התוצאות

דו”ח רשמי חדש של הכנסת בדק את נתוני תאונות הדרכים, אחוזי השימוש במריחואנה בקרב בני נוער ואת הרווחים הכלכליים – לאחר שינוי חוקי הקנאביס במדינה לאורך שנות ה-2000 ובשנה האחרונה. בסך הכל נרשמה ירידה בצריכת קנאביס בקרב בני נוער, ירידה במספר ההרוגים בכבישים ועלייה ברווחים ממיסוי השוק. “השמיים לא נפלו,” אומרת ח”כ תמר זנדברג.

בעקבות חוקי הלגליזציה שאושרו בקולורדו בשנים האחרונות הפכה המדינה למודל מרכזי אליו נשואות עיניהן של גורמים ממשלתיים ואחרים בעולם כולו. כולם רוצים לדעת “האם לגליזציה עובדת” וכיצד בדיוק משפיע שינוי החקיקה על התושבים והממשלה.

בניגוד להפחדות הרשות למלחמה בסמים, בפועל נמצאו שוב ושוב נתונים משמחים על רווחי עתק לקופת האוצר שהופנו לטיפול בחולים, בנזקקים ובתלמידי בית ספר, ירידה באחוזי השימוש בקרב בני נוער “כי זה כבר לא מגניב” ואף ירידה במספר ההרוגים בכבישים.

תמר זנדברג
ח”כ תמר זנדברג, יו”ר ועדת הסמים

לקראת דיון שייערך היום (ב’) בועדת הסמים בראשותה של ח”כ תמר זנדברג, הכין הממ”מ (מרכז המחקר והמידע של הכנסת) דו”ח רשמי ומפורט שבדק את הנתונים בקולורדו שלאחר התרת השימוש במריחואנה.

קנאביס חופשי בקולורדו

יש לציין ראשית שדו”ח הממ”מ לא ציין כלל שבקולורדו נכנסו חוקי ‘אי הפללה’ – כלומר צרכני קנאביס לא נשבו לעבריינים נרדפים – כבר בשנות ה-70 של המאה הקודמת. כמו כן יש לציין שדו”ח הכנסת לא כלל משום מה את נתוני הפשיעה שירדו בקולורדו באופן משמעותי ביותר.

הדו”ח כן מציין שלושה שינויים שנעשו בחקיקת הקנאביס במדינה – תכנית קנאביס רפואי שנכנסה לתוקפה בשנת 2000 והתירה גידול של 6 צמחים והחזקה או עד שתי אונקיות (56.7 גרם). לתכנית נרשמו כ-6,000 מטופלים בלבד זאת עקב מגבלה שהטילה הממשלה המקומית. בשנת 2007 (השינוי השני) פסק שופט שהגבלת מספר המטופלים אינה חוקתית ובשנת 2010 הוסרה ההגבלה. היום יש בקולורדו 110,000 מטופלי קנאביס רפואי המקבלים את הקנאביס במרכזי חלוקה מסודרים.

השלב השלישי ברפורמות הקנאביס של קולורדו, על 5.4 מיליון תושביה, היה כמובן אישור חוקי הלגליזציה במשאל עם בנובמבר 2012 – מה שהוביל להסדרת השוק בחוק ופתיחת חנויות קנאביס ברחבי המדינה בינואר 2014. החוק מתיר כיום רק לבני 21 ומעלה לקנות מריחואנה והם יכולים להחזיק עד 28 גרם בכל פעם. השימוש בשטחים ציבוריים אסור לחלוטין, כמו גם בתוך רכב.

הערה חשובה שעולה בדו”ח היא שהנתונים אינם ידועים בבירור מאחר והסטטיסטיקות מתמקדות בשנים אחרות, באוכלוסיות שונות וללא פרטים חיוניים. הדו”ח מדגיש כי במקרים רבים מתייחסים לשנים 2013-2014 כאילו היו “לאחר הלגליזציה”. אמנם החוק אושר בסוף 2012, אך נכנס לתוקפו בפועל רק בתחילת 2014 ועל כן יש לבחון את הנתונים בהם מופיעות השנים 2014-2015.

בני נוער

למרות שהמאבק להתרת השימוש בקנאביס ולהפסקת רישום תיקים פליליים מתמקד במבוגרים בלבד, טענות המתנגדים מתמקדות תמיד בנזק שייגרם לכאורה לצעירים.

אך מנתונים משלתיים רשמיים של סקר שערכה ממשלת קולורדו עצמה בקרב תלמידים, שפורסמו כאן באתר ומוצגים כעת גם בדו”ח של הכנסת, נמצא כי אחוז השימוש בקנאביס דווקא ירד בקרב בני נוער לאורך השנים – אם כי במתינות:

ירידה בשימוש בקנאביס בקרב בני נוער - קולורדו
דו”ח הכנסת: ירידה בשימוש בקנאביס בקרב בני נוער בקולורדו – ככל שהקלו בחוקי המריחואנה

נתונים נוספים שהוצגו בדוח בתחום זה של בני נוער הם של ‘המינהל הפדרלי לשימוש לרעה בחומרים’ (SAMSHA) – המקבילה הישראלית לרשות למלחמה בסמים – שמצא דווקא עלייה בשימוש אצל בני נוער בקולורדו. דוח הכנסת קובע עם זאת כי ניתוח הנתונים במסמך זה “מעלה בעיות מתודולוגיות” כולל השוואות לא נכונות.

נהיגה תחת השפעה

דו”ח הכנסת מקדים ומבהיר שהנתונים הנוגעים ל’נהיגה תחת השפעה’ או לתאונות שנגרמו ‘תחת השפעה’ הינם בעייתים מכמה סיבות, הרלוונטיות גם לישראל: חוסר מעקב סטטיסטי, חוסר הפרדה בין סוגי סמים, אי יכולת לבדוק הימצאות קנאביס במקום התאונה וגבול נמוך מדי של כמות מותרת של מריחואנה בדם.

כך או כך, וכפי שפרסמנו כאן לא אחת, מהנתונים הרשמיים ניתן לראות בבירור שמספר ההרוגים בתאונות דרכים בקולורדו ירד במקביל להקלה על השימוש במריחואנה במדינה. בעוד שבשנת 2004 למשל נהרגו 667 אנשים, בשנת 2014 נהרגו 488 בלבד. גם מס’ הנהגים המעורבים בתאונות קטלניות ירד מ-951 ל-684.

פחות הרוגים בתאונות דרכים
פחות הרוגים בתאונות דרכים לאורך השנים במקביל להקלה בחוקי המריחואנה

יחד עם זאת כן נמצאה עלייה בכמות המעורבות של נהגים שצרכו קנאביס בתאונות, אך נתון זה מקושר כמובן לעלייה בשימוש בקנאביס במדינה בכלל. לא צוין במחקר כמה מהנהגים היו תושבי קולורדו ו/או כמה מהם היו תיירים. באופן כללי נמצא כי אלכוהול וסמים אחרים גרמו ליותר תאונות קטלניות מאלו שבהם היה מעורב THC – הרכיב הפסיכואקטיבי בקנאביס.

הכנסות מיסים

בעקבות התרת השימוש בקנאביס ופתיחת חנויות קנאביס חוקיות, זכתה ממשלת קולורדו להון עתק שנכנס לקופת האוצר בצורת מיסים שהוטלו על רכישות המריחואנה. בשנה הפיסקלית של 2014-2015 הרוויחה קולורדו, כך על פי הדוח, למעלה מ-80 מיליון דולר ממיסי מכירות קנאביס חוקי.

קולורדו: הכנסות ממיסוי קנאביס חוקי
קולורדו: הכנסות ממיסוי קנאביס חוקי

נתונים מרשימים אלו מרשימים אף יותר מאחר והם אינם כוללים מכירות קנאביס רפואי שנמכר יותר מקנאביס “פנאי”, זאת עקב מחירו הנמוך. כמו כן לא כולל המספר את ההכנסות ממיסוי רישוי בעלי מקצוע ו/או קנסות.

זליגה

לתושבי קולורדו אסור על פי החוק להוציא את הקנאביס החוקי בשטחי המדינה אל מחוץ לגבולותיה, אך על פי הנתונים נראה שזה לא ממש עובד. בשנים האחרונות נרשמה על פי הנתונים עלייה במספר התפיסות של נהגים או נוסעים עם מריחואנה מקולורדו.

בסיכום המסמך קובע הממ”מ כי בשלב הנוכחי עדיין מוקדם לקבוע מהי השפעת הלגליזציה בקולורדו שנכנסה לתוקפה רק ב-1 בינואר 2014, זאת עקב הזמן הקצר שחלף מאז, כמו גם בגלל ההיסטוריה הרגולטורית במדינה זו הכוללת שינוי חקיקה אחרים ומשמעותיים לא פחות בתחום הקנאביס.

ח”כ תמר זנדברג התייחסה הבוקר לממצאים: “המחקריים הבוחנים את השפעות הלגליזציה בקולרדו מוכיחים שוב כי על אף ניסיונות ההפחדה השד לא כל כך נורא והשמיים לא נפלו אלא אפילו להיפך. מלבד קופת המדינה שהתנפחה כתוצאה ממיסוי, הכל נשאר כשהיה. הגיע העת שגורמים כאלה ואחרים יפסיקו להפחיד אותנו בתרחישים דמיוניים ויתחילו דווקא להתחבר למגמות ההולכות ומתחזקות כיום בעולם המודרני”. ציטוט על הדו”ח בנושא קולרדו

הדו”ח במלואו:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/PDF/colorado-mmm-2016.pdf

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר