טוען...

דו”ח הכנסת: “מעל 30,000 ישראלים נתפסים בכל שנה בגין עבירות סמים”

דו”ח של הכנסת שפורסם בשבוע שעבר ומסכם את נתוני תיקי החקירה, המעצרים והאסירים בין 2010 ל-2012 קובע: מעל ל-30,000 ישראלים נתפסים בכל שנה בגין עבירות סמים. עוד נקבע כי אין כל הוכחות לאמירות בנוגע לזליגת קנאביס רפואי לשימוש עצמי.

רק לפני מספר ימים פרסמנו תחקיר מיוחד שבוחן את נתוני המעצרים וכתבי האישום המוגשים בגין עבירות סמים בישראל ובו ציינו מספר תהיות בנוגע להתנהלות המשטרה וגורמי האכיפה (לקריאה לחצו כאן). דו”ח חדש שהגיע אלינו יום לאחר פרסום הכתבה אינו פותר את אותן תהיות ואף מעלה שאלות נוספות בנוגע לאופן בו מתנהלת המלחמה בסמים.

כנסת ישראל

דו”ח חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שפורסם בשבוע שעבר בעקבות דרישתה של ח”כ תמר זנדברג ועוסק בכמויות המעצרים בגין עבירות סמים, מציג נתונים מדאיגים: מעל 30,000 תיקי חקירה נפתחים בכל שנה (רובם ככולם נסגרים ללא אישום), המשטרה מתמקדת בעבירות של שימוש עצמי (בניגוד להוראת היועץ המשפטי לממשלה) ומסלפת נתונים (מציגה נתונים מוטעים של מספר מעצרים נמוך).

בנוסף גורמי האכיפה לא מבדילים בין שימוש במריחואנה וחשיש לשימוש בסמים קשים וקיים חוסר התאמה מפתיע בין נתוני המשטרה לאלו של הפרקליטות (5,000 כתבי אישום בכל שנה ע”פ המשטרה, 800 בלבד ע”פ הפרקליטות).

במסמך טוענת המשטרה עוד כי אין לה כל עדות או ראייה לכך שמתקיימת “זליגה” משוק הקנאביס הרפואי. “האמירות לגבי זליגה מבוססות על מידע מודיעיני,” הם כותבים.

מעל 30,000 מעצרים בכל שנה

בטבלה לפניכם מופיעים נתוני המשטרה כפי שנשלחו למרכז המחקר והמידע של הכנסת. על פי נתונים אלו ניתן לראות שמעל ל-30,000 ישראלים נתפסים בכל שנה בגין עבירות סמים, מתוכם מעל ל-20,000 שוחררו ללא הגשת כתב אישום.

נתוני מעצרים - משטרת ישראל

המשטרה מתמקדת בעבירות שימוש עצמי

בניגוד להמלצת היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, המשטרה ממשיכה להתמקד בעבירות של שימוש עצמי ופחות בעבירות של סחר, גידול והחזקה שלא לשימוש עצמי (בערך 60% בגין שימוש עצמי ו-40% בגין עבירות חמורות יותר).

נתוני מעצרים - משטרת ישראל

האם המשטרה מסלפת נתונים?

בטבלה הקודמת ניתן כאמור לראות את מספר תיקי החקירה שנפתחים בכל שנה בגין עבירות סמים. עם זאת, בטבלה השנייה בדו”ח, המציגה את נתוני “המעצרים” ומוצגת כאן לפניכם, ניתן לראות כי מדובר בסך הכל בממוצע של בערך 4,000 עצורים בכל שנה בגין עבירות סמים בכלל.

על פי הטבלה השנייה כאמור, נראה שהמשטרה ממלאת היטב אחר הוראות היועץ המשפטי לממשלה ומתמקדת פחות בעבירות לשימוש עצמי. מהנתונים בטבלה ניתן לראות כי בשנת 2012 בוצעו רק 316 מעצרים בגין שימוש עצמי בסמים בעוד בגין עבירות סחר בוצעו קרוב ל-2,000 מעצרים.

נתוני מעצרים - משטרת ישראל

הפער בין הנתונים נובע כנראה מנסיונה של המשטרה להציג לכאורה נתונים “מחמיאים” יותר שלא יעוררו את זעם הציבור. ההבדל בין “תיקי חקירה” (מעל 30,000 בכל שנה כאמור) לבין “מעצרים” (פחות מ-4,000), אינו גדול כפי שניתן להניח ומדובר למעשה בעניין ביורוקרטי של מילוי טפסים (או אי-מילואם).

בפרטי הדו”ח מציינת המשטרה בגאווה כי “רק 10% אחוז מהמעצרים הינם בגין עבירות לשימוש עצמי”. האמת היא שישנם עוד עשרות אלפים שאמנם אולי לא ישנים לילה במעצר, אך בהחלט עוברים חיפוש משפיל, נאלצים להגיע לבדיקות סמים במשטרה ובאופן כללי מעוכבים ומוטרדים – במרבית המקרים, כאמור, רק כדי שהתיק ייסגר בסופו של דבר.

“אין דבר כזה סמים קלים”

נראה כי הרשויות אינן מבחינות בין מריחואנה וחשיש לסמים אחרים ואינן אוספות נתונים מדוייקים בנוגע לשימוש בכל סם וסם. “במכתב זה לא יוצגו נתונים על התפלגות העבירות לפי סוג הסם שנתפס וזאת מכיוון שלדברי משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר, לא ניתן להפיק מידע זה ממאגרי הנתונים שברשותם,” נכתב במסמך התשובה שנשלח לח”כ זנדברג.

אין נתונים על קנאביס

פערים בנתונים

בדו”ח הכנסת מוצג כאמור כי בכל שנה מוגשים קרוב ל-4,000 כתבי אישום בגין עבירות סמים שלא לשימוש עצמי (סחר, גידול וכו’). עם זאת, במסמך שהגישה פרקליטות המדינה ועליו כתבנו במאמר קודם, ניתן לראות כי לדבריהם ישנם רק כ-800 כתבי אישום כאלו בכל שנה, כלומר – פער של יותר מ-3,000 כתבי אישום בין נתוני המשטרה והכנסת לנתוני הפרקליטות. יש להדגיש שוב שמדובר בעבירות “קשות” לכאורה של סחר וגידול וכאלו שהעונשים עליהן מגיעים עד ל-20 שנות מאסר.

האם המלחמה בסמים עובדת?

מצד אחד ניתן להגיד שהמלחמה בסמים עובדת באופן מצויין. ההתמקדות של גורמי האכיפה בעבירות הסמים (פשיטות על בתי גידול, תפיסות משלוחים בגבולות וכו’), גרמה לכך שמחירי המריחואנה והחשיש הולכים ועולים ואחוז המשתמשים הולך ויורד.

מצד שני – אותו אחוז משתמשים שיורד אינו סתם מתנדף, אלא מחליף את השימוש במריחואנה וחשיש בשימוש באלכוהול וסמי פיצוציות (נייס גאי, מבסוטון, חגיגת וכו’).

לסיכום

הנתונים מציגים תמונת מצב די ברורה: עשרות אלפי ישראלים מעוכבים בכל שנה בגלל שימוש עצמי במריחואנה וחשיש, נאלצים לעבור מסכת השפלות מיותרת שמנוגדת למדיניות היועץ המשפטי לממשלה ובמרבית המקרים מסתיימת ללא אישום כלל. בנוסף, יש חוסר התאמה לא קטן בין נתוני המשטרה לאלו של הפרקליטות, מה שמעלה חשדות להטייה וסילוף נתונים ו/או חוסר בקרה ומעקב אחריהם.

כך או כך, ברור לחלוטין שדרושה רפורמה מוחלטת בתחום זה. אם קרוב ל-80% אחוזים מתיקי החקירה שנפתחים בכל שנה גם נסגרים ללא הגשת כתב אישום, מדוע לפתוח אותם מלכתחילה? אם היועץ המשפטי הודיע שאין טעם להתעסק עם עבירות של שימוש עצמי, מדוע המשטרה אינה ממלאה אחר הוראותיו? אם כולם מבינים שמריחואנה וחשיש הם חומרים תמימים, מדוע הרשויות ממשיכות להתייחס אליהם בדומה להרואין וקוקאין?

המשטרה והפרקליטות טרם הגיבו על הידיעה.

לצפייה בדו”ח המלא לחצו כאן.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר