דו”ח האו”ם: ישראל מהמובילות בגידול קנאביס – יש לבחון שינוי החוק

דו"ח חדש של האו"ם מראה שישראל היא שיאנית עולמית בייצור קנאביס רפואי, וגם בצריכת תרופות נרקוטיות. נשיא סוכנות אכיפת הסמים של האו"ם הצהיר כי יש לבחון שינוי באמנות הסמים הבינלאומית לאור השינוי העולמי ביחס לקנאביס.

נשיא סוכנות אכיפת הסמים של האו”ם הציג אתמול (חמישי) את דו”ח הסמים השנתי של הארגון, והצהיר כי יש לבחון האם אמנות הסמים הבינלאומיות שנחתמו לפני עשורים דורשות תיקון לאור השינוי ביחס לקנאביס במדינות רבות. הדו”ח החדש מראה כי ישראל ממוקמת גבוה בעולם בגידול קנאביס רפואי, אך גם בצריכה של תרופות מרשם נרקוטיות.

“ישנן בעיות שורשיות באמנות הסמים הבינלאומיות, שהמדינות החתומות עליהן יצטרכו להתחיל להתייחס אליהן”, אמר הנשיא קורנליס דה ג’ונצ’ירה בנאום שבו הציג את הדו”ח. הוא הוסיף כי “אנחנו חייבים להכיר בכך שהאמנות האלו נכתבו לפני מעל 50 שנים, והגיע הזמן לבחון האם הן עדיין מתאימות למטרה להן נועדו, או שיש צורך בגישות וכלים חדשים לטפל בבעיות האלו”.

ההצהרה הזאת של ג’ונצ’ירה מגיעה בזמן קריטי, שכן ועדת הסמים של האו”ם צפויה להתכנס בשבוע הבא בוינה, אוסטריה, כדי לדון בהמלצות של ארגון הבריאות העולמי להקל באיסור על קנאביס ולאפשר גישה קלה יותר גם לשימוש רפואי בו.

ועדת הפיקוח הבינלאומית לנרקוטיקה (International Narcotics Control Board או INCB) היא גוף שכפוף לאו”ם, ומטרתו לאכוף את אמנות הסמים הבינלאומיות של האו”ם, עליהן חתומות כל המדינות החברות בארגון. אמנות אלו מחייבות את מדינות העולם לדווח נתונים ומידע רלוונטי אחר ל-INCB מדי שנה, כמו למשל הערכה שנתית של השימוש בתרופות נרקוטיות באותה מדינה.

בביקור של ה-INCB בישראל ביולי 2016 נפגשו אנשי הארגון עם נציגים ממשרדי הבריאות, המשפטים והכלכלה, כמו גם עם המשטרה ויחידת הקנאביס הרפואי (יק”ר) במשרד הבריאות. ב-2019 ביקש ה-INCB מישראל ומשאר המדינות בהן ביקר הארגון ב-2016 לדווח לו כיצד השתנה המצב במדינה מאז הביקור, וכיצד פעלו הרשויות בה ליישם את ההמלצות שניתנו להן.

פגישה בין אנשי ה-INCB לאנשי הרשות למלחמה בסמים בירושלים, יולי 2016
פגישה בין אנשי ה-INCB לאנשי הרשות למלחמה בסמים בירושלים, יולי 2016

לפי הדו”ח השנתי החדש של ה-INCB שפורסם כאמור אתמול (27.2), ישראל התעלמה מהבקשה הזאת במשך שנה, ונכון להיום עדיין לא סיפקה לארגון את המידע שהוא דורש. לא ידוע מה הן ההמלצות שניתנו לרשויות הישראליות בביקור שנערך ב-2016, שכן דו”ח הארגון לאותה שנה עסק בו רק בקצרה.

כך או כך, ישראל היא אחת המדינות הבודדות שלא דיווחו לאו”ם את המידע שנדרש מהן, כשהמדינות האחרות הן אפגניסטן, עומאן, ויאטנם, והרשות הפלסטינית. הפרק של הדו”ח החדש שעוסק ביישום המלצות הארגון ע”י ממשלות העולם נפתח בקריאה מחודשת לישראל ולשאר המדינות לספק את המידע הנדרש מהן.

שיאנית בצריכה של תרופות נרקוטיות

במקביל לדו”ח המרכזי שלו פרסם הארגון כמו מדי שנה גם הערכות שנתיות חדשות של כמויות הסמים המיוצרים ונצרכים בכל מדינה באופן חוקי למטרות רפואיות.

הסירוב כביכול של ישראל לדווח לאו”ם מידע קריטי לגבי המלחמה שלה בסמים ולהסביר כיצד היא מיישמת את ההמלצות שניתנו לה בנושא הוא מדאיג במיוחד בהתחשב בעובדה שגם השנה ישראל נמצאת בצמרת של רשימת המדינות עם הצריכה הגבוהה ביותר של תרופות מרשם ממריצות, כמו גם של תרופות הרגעה בנזודיאזפיניות ומשככי כאבים אופיואידים.

ישראל מדורגת במקום הראשון בשיעור הצריכה של תרופות שינה ממכרות (מקור: INCB)
ישראל מדורגת במקום הראשון בשיעור הצריכה של תרופות שינה ממכרות (מקור: INCB)

ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם כולו בשיעור הצריכה של כל סוגי תרופות השינה הממכרות מקבוצת ההיפנוטיים (תת-סוג של משפחת הבנזודיאזפינים) ובמקום הרביעי בצריכת ברביטוראטים. היא גם מובילה עולמית בשיעור הצריכה של תרופות ממריצות לטיפול בהפרעות קשב – היא מדורגת במקום השני בעולם כולו, אחרי ארה”ב, בצריכת אמפטמין (אדרל), במקום השני אחרי אייסלנד בצריכת מתילפנידייט (ריטלין), ובמקום הרביעי בצריכת דקסאמפטמין (אטנט, ויואנס).

בדומה להערכות של השנה שעברה, גם הפעם ישראל ממוקמת במקום הראשון ביבשת אסיה ובמקום ה-12 בעולם כולו ברמת הצריכה של משככי כאבים נרקוטיים ממשפחת האופיואידים.

ישראל מדורגת במקום השני בעולם בצריכת ריטלין (מקור: INCB)

מובילה גם בייצור קנאביס רפואי

ה-INCB מפרסם כאמור מדי שנה גם הערכות של כמויות הסמים השונים שכל מדינה מייצרת לשימוש רפואי. לפי הדו”ח החדש, בריטניה היא יצרנית הקנאביס הרפואי הגדולה בעולם כיום, והיא הפיקה ב-2018 289.5 טון שהם כ-75% מהתפוקה העולמית של קנאביס רפואי. במקום השני נמצאת לסוטו עם 30.7 טון שמהווים 7.2% מהתוצר העולמי.

במקום השלישי והמכובד ברשימת יצרניות הקנאביס הרפואי הגדולות בעולם נמצאת ישראל, שהפיקה 20.8 טון של קנאביס ב-2018, שהם כ-7.2% מסך כל התוצר העולמי לאותה שנה. במקום הרביעי נמצאת הולנד שהפיקה פחות מחצי – 10.2 טון. יש לציין כי נתוני התפוקה של קנדה ל-2018 לא התקבלו בזמן לפרסום הדו”ח, אחרת היא הייתה דוחקת את ישראל למקום הרביעי. כמו כן מדובר על ייצור קנאביס לשימוש רפואי בלבד.

תפוקת קנאביס רפואי במדינות שונות ב-2018
תפוקת קנאביס רפואי במדינות שונות ב-2018 (מקור: INCB)

לפי הנתונים בדו”ח, ישראל הגדילה את תפוקת הקנאביס הרפואי שלה בלא פחות מ-168% תוך 3 שנים, בין השנים 2015 ל-2018. היא גם הרחיבה את שטחי הגידול שלה לקנאביס ב-141% במהלך אותה התקופה.

תפוקת קנאביס רפואי בישראל 2015-2018 (מקור: INCB)
תפוקת קנאביס רפואי בישראל 2015-2018 (מקור: INCB)
שטחי גידול לקנאביס רפואי בישראל 2015-2018 (מקור: INCB)
שטחי גידול עבור קנאביס רפואי בישראל 2015-2018 (מקור: INCB)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר