אלפי חולים נותרו ללא קנאביס רפואי – מוקדי השירות לא פעילים

דווקא בתקופת החגים נותרו אלפי מטופלים ללא אספקת קנאביס רפואי, או עם אספקה חסרה, או כזו שלא ביקשו. מחירי הקנאביס שכן נמצא בבתי המרקחת מגיעים לשיא של כל הזמנים. חברות הייצור והשינוע הפסיקו לענות לטלפונים. "המצב הגרוע ביותר שהיה מאז הקמת הענף," טוענים מטופלים.

בניגוד להבטחתו המקורית, אישר משרד הבריאות לחברות הקנאביס הרפואי להעביר את מלאי הקנאביס אל בתי המרקחת שלושה חודשים לפני המועד שנקבע, מה שהוביל, שוב, למחסור חמור באספקה לאלפי מטופלים – ודווקא בתקופת החגים.

בשבועות האחרונים, ובעיקר בימים האחרונים, החל מ-1.10, הגיע המחסור לשיא – עד כדי כך שחברות הקנאביס הרפואי "בטר", "IMC", "שיח" ו"שאיפה לחיים", כמו גם שירותי השינוע של "בזלת" ו"פנאקסיה", פשוט הפסיקו לענות לטלפונים.

חברת "בטר" למשל הודיעה לפני כשבועיים לכל מטופליה כי האספקה תיעצר וכי עליהם לעבור לאסדרה החדשה. לצורך כך שלחה טופס מקוון אותו נתבקשו המטופלים למלא במטרה לקבל אימייל ובו תדפיסי המרשמים החדשים שלהם לבתי המרקחת.

אך לאחר מילוי הטופס, כאשר בימים אלה המטופלים מתקשרים למוקד היחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) על מנת לבדוק מתי יתקבל האימייל, טוענות באוזניהם נציגות השירות כי הטפסים כלל לא הגיעו ליעדם, כך שהם נותרו ללא אספקה.

במקביל הופרה בינתיים גם ההבטחה שנתנה החברה על השלמת המלאי אותו לא סיפקה למטופלים בחודש שעבר (ספטמבר), כשחילקה רק כמחצית מהמינון או אף פחות מכך והודיעה כי החודש (אוקטובר) יושלם ההפרש. המטופלים מתלוננים כעת שלא נתקבלה ההשלמה המובטחת.

"בטר" אינם היחידים כאמור. מטופלי חברת "שיח" גם הם סובלים ממחסור לאחר שהחברה החליטה אף היא להעביר את מלאי הקנאביס הרפואי לבתי המרקחת מוקדם מהצפוי – שם נמכרים המוצרים במחירים גבוהים בהרבה – עד פי 3 ואף יותר מכפי שהיו עד כה.

גם מטופלי החברות "שאיפה לחיים" ו-"IMC" נותרו ללא אספקה, וללא מענה טלפוני. אחד המטופלים מספר אף כי המשלוח שהגיע אליו בחודש שעבר לא רק שלא הכיל את מלוא המינון לו הוא זכאי, אלא גם הגיע בתכולת זני קנאביס שונים מאלו שהוזמנו על ידו.

המחסור החמור מגיע במקביל לעליית מחירים עד לשיא של כל הזמנים. עלייה זו מגיעה למרות הבטחתו המפורשת של מנהל היק"ר יובל לנדשפט שטען בתוקף שלא תהיה עליית מחירים ואף טען כי מגזין קנאביס מפרסם "פייק ניוז" כאשר מדווח על עליית מחירים זו.

בפועל חלק מהמוצרים החדשים, הזהים למוצרים הישנים, נמכרים בבתי המרקחת במחירים קרובים לאלו של השוק השחור. כך למשל זן "PK" של חברת "בטר" יימכר ב-1170 ש"ח ל-30 ג'. הזן "רומא" של חברת "IMC" כבר נמכר במחירים של כ-840 ש"ח ל-30 ג', וכן הלאה – זאת למרות שמדובר באותה הסחורה ששווקה עד כה במחיר של 370 ש"ח בלבד לכמות זהה.

"זה המצב החמור ביותר בו היה ענף הקנאביס הרפואי מאז הוקם לפני יותר מעשור," אומר למגזין קנאביס מטופל ותיק. "מעולם לא היה מחסור גורף כזה, בכל החברות, במחירי שיא. חוסר הודאות לגבי העתיד לבוא הוא לא פחות גרוע מהידיעה שהכל לא עובד. מי יודע כמה זמן אשאר בלי אספקה?"

ההתדרדרות באספקה בשבועות האחרונים באה לאחר מה שרבים מתארים כתופעת "ישראבלוף", כשמשרד הבריאות החליט להתעלם מההנחיות שהוא עצמו קבע והודיע על "תפיסה" (החרמה) של כל התוצרת שאינה עומדת בתקני הרפורמה (non-gmp) ממחסני החברות והעברתה באופן כפוי לבתי המרקחת לשיווק למטופלים.

המטרה היתה לנסות למלא את הכספות הריקות בבתי המרקחת ולפתור את בעיית המחסור החמורה שם. אך בעצם העברת הסחורה לבתי המרקחת, מלבד העלייה במחיר והשיווק בניגוד לנהלים, נוצר מחסור בצד השני, באסדרה הישנה.

כדי לפתור את הבעיה ניסו במשרד לעודד את המטופלים לעבור לבתי המרקחת על ידי מן "מבצע" למטופלים במסגרתו מוצעת הארכת רישיון של 6 חודשים נוספים ללא צורך בביקור רופא לכל מטופל שיסכים לעבור מיד לאסדרה החדשה ולשלם סכומי כסף גבוהים יותר.

"היום כשהשליח הגיע, הוא פתח את השקית ואמר לי 'קיבלת רק 3 שקיות'," מספר תומר, המטופל בקנאביס רפואי ואמור לקבל 4 שקיות בחודש. לצערו הוא קיבל רק חלק מהאספקה, ואף בזנים שהוא כלל לא הזמין. "את השקית הנוספת החסרה נמסר לי שאקבל השלמה, מתי? לא ידוע".

לדבריו "מאז שעות הבוקר אני מנסה להשיג את פנאקסיה לתיאום של השלמה של ה-10 גרם החסרים ולקבל תשובות מדוע בחרו בשבילי זנים. לאחר שעה וחצי על הקו השיחה נותקה מהמוקד שלהם, חצי שעה נוספת על הקו גרמה לי להתייאש לבינתיים."

"לא ברור איך תחום שיש עליו רגולציה כזו כבדה מאפשר שונות כזו רחבה, לקיחת החלטות שרירותיות ע״י חברות שינוע, או ע״י משרד הבריאות או בעצם ע"י כל אדם שהוא לא הרופא שלי," הוסיף. "כל זה כמובן מנוגד להחלטת בית המשפט שחייבה את המדינה לעמוד בהבטחותיה לאפשר לכל המטופלים הוותיקים לשמור אופן האספקה הסדיר כפי שהיה באסדרה הישנה עד 31.12.19."

לדברי תומר, כמו גם אחרים עמם שוחחנו, כאשר מוצג טיעון זה בפני המוקדניות, השליחים או נציגי החברות, הם טוענים שהם כלל לא מכירים את הנוהל וכי עד סוף חודש אוקטובר לא ישארו מטופלים שלא מקבלים דרך הרפורמה בבתי המרקחת.

יש לציין שלמרות העברת המלאי מהאסדרה הישנה אל בתי המרקחת, עדיין ישנו מחסור חריג גם בבתי המרקחת, כך טוענים בימים האחרונים המוני מטופלים שמשתפים את נסיונם עם הרפורמה כאן בפורום קנאביס בפייסבוק.

בימים אלו ממתינים אלפי המטופלים להחלטת בג"ץ שאמורה היתה להתקבל כבר בשבוע שעבר אך נדחתה למועד לא ידוע. המטופלים מקווים ששופטי בג"ץ יקבלו את טענות העמותה לקנאביס רפואי ויורו לעצור את הרפורמה ולהחזיר את המצב לקדמותו גם אם בינתיים רק באופן זמני. מנגד מקווים במשרד הבריאות ובחברות שהעתירה תידחה וששיווק הקנאביס הרפואי יעבור בשלמותו ובאופן סופי אל בתי המרקחת.

מחברת "פנאקסיה" נמסר: "המוקד בעומסים גבוהים עקב השילוב של ימי עבודה מועטים בחודש חגים, והרבה שאלות מטופלים עקב המעבר לאסדרה החדשה. אנחנו מטפלים בפניות לקוחות בטלפון, מייל וואטסאפ. ממליצים לפנות לתיבת מייל [email protected]".

משרד הבריאות בוחן בשעה זו אופציות חלופיות על מנת להקל על המטופלים בעת זו.

חדשות
Back to top button