דובר הרשות למלחמה בסמים נגד חדשות 10: "ביצעו הטעיה מכוונת"

תגובה נוספת של הרשות למלחמה בסמים לסדרת כתבות "העשב של השכן" ששודרה בשבוע שעבר בחדשות 10. גלעד היימן, דובר הרשות, יוצא בהתקפה חריפה כנגד הערוץ וטוען כי "מדובר בקמפיין אידיאולוגי" וכי עורך הכתבה, אבי עמית, ביצע הטעייה מכוונת תוך עיוות הנתונים.

בשבוע שעבר שודרה בחדשות 10 סדרת הכתבות המיוחדת של אבי עמית – "העשב של השכן". במסגרת הסדרה, ולראשונה בישראל, ניתנה במה להצגת נתונים שעד כה הוסתרו מהציבור וכן לטיעוני נגד לאלו המוצגים חדשות לבקרים על ידי הרשות למלחמה בסמים. סדרת הכתבות היכתה גלים ומאות אלפי ישראלים נחשפו לראשונה למידע אחר מזה לו הורגלו עד היום.

אבי עמית חדשות 10 העשב של השכן
אבי עמית, כתב חדשות 10, "העשב של השכן"

כבר לאחר שידור הפרק הראשון בסדרה שלח איתן גורני, סמנכ"ל הרשות למלחמה בסמים, מכתב תלונה למועצת העיתונות כנגד חדשות 10 והכתב אבי עמית ובו נטען כי מערכת החדשות מעודדת שימוש בסמים. "עלול להיגרם נזק תודעתי בלתי הפיך," כתב גורני ואף טען כי כתבי הערוץ אושרת קוטלר, ינון מילס ואבי עמית מזלזלים בטיעוני הרשות ומציגים באופן מגמתי את הנתונים.

בתגובה למכתב של גורני שלח השבוע אבי עמית מכתב תשובה לרשות למלחמה בסמים ובה כתב כי רבים במדינת ישראל צורכים כיום קנאביס וכי הוא בחר 'להפנות זרקור' לעבר תופעה הולכת ומתעצמת זו. "אין בכך, כמובן, משום עידוד צריכת קנאביס," כתב עמית, "אלא מילוי חובתנו העיתונאית-ציבורית: קיום דיון מעמיק, רציני ויסודי בשאלת היחס החברתי אל התופעה, וכמובן – המדיניות החוקית, הפוליטית והכלכלית העומדת מאחוריה."

הרשות למלחמה בסמים נגד חדשות 10

הבוקר (ד') פירסם גלעד היימן, עובד חברת הפרסום 'ספוט תקשורת' ודובר הרשות למלחמה בסמים, שעד כה העדיף להישאר בעלטה ולא להיחשף כנציג הרשות, מאמר תגובה באתר 'העין השביעית' – ובו הוא טוען כי כתב חדשות 10 אבי עמית ביצע בסדרת הכתבות הטעייה מכוונת שהיתה מונעת מתוך אידיאולוגיה ולא מתוך עיתונאות הגונה.

גלעד היימן, דובר הרשות למלחמה בסמים
גלעד היימן, דובר הרשות למלחמה בסמים (תמונה: פייסבוק)

"נראה כי עבור עמית, המסקנה הסופית – לגליזציה של מריחואנה, או לפחות אי-הפללה של משתמשיה – קידשה את האמצעים שהתבקשו כדי להגיע אליה, ולעזאזל עם העובדות," כתב היימן, וטען כי עמית דאג להשמיט את המילה 'אלכוהול' משמה של הרשות 'למלחמה בסמים ובאלכוהול', לדבריו "בניסיון להציג את הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול כדמון שעסוק כל כולו ברדיפת משתמשי המריחואנה."

היימן טען עוד כי בראיון שערך עמית עם אנשי הרשות הוא "לא ממש הקשיב למה שלא התאים לו" וכן כי "זמן מסך בשפע ניתן לכל מצדדי הלגליזציה – עורכי אתרים, פעילים, משתמשים, חברת-כנסת, מדען, רופאה, ניצב בדימוס ואחרים – וסינקים אחדים בלבד למתנגדיה מהרשות וממשרד הבריאות, שגם הם לוו לעתים באמצעים פירוטכניים ובזוויות צילום שביקשו לזעוק: אלה הרעים."

"לעזאזל עם העובדות"

היימן הקדיש חלק נרחב ממאמרו להתנגחות בחלק מהנתונים שהוצגו בכתבתו של אבי עמית. לטענתו של היימן, תהליך הוצאת הקנאביס מהחוק בארה"ב החל כבר בתחילת שנות 1900 ולא על רקע אינטרסים כלכליים כפי שטען עמית. "נכון שבד בבד עם הקמפיין שנוהל בעיתוניו של הרסט התקבל ב-1937 חוק שלראשונה הטיל מיסוי על מריחואנה, אך חקיקה שהגבילה את המסחר במריחואנה ושינתה את הגדרתה מתרופה לסם משנה תודעה החלה כבר בעשור הראשון והשני של המאה ה-20," כתב – וזאת על אף שכלל אין זה מנוגד לדבריו של עמית.

היימן חזר על טענתו של איתן גורני וזעם על ציון הנתון לפיו ממשלת ישראל מוציאה כ-700 מיליון ש"ח בשנה על אכיפת איסור הקנאביס. היימן התעלם לחלוטין מתוצאות המחקר של 'מכון ירושלים לחקר שווקים' וטען כי בשיחתו עם גורמי משטרה נמסר לו כי השוטרים מוציאים "רק כמה עשרות מיליונים בשנה". היימן כמובן לא לקח בחשבון את העלויות העקיפות של התנהלות זו, כפי שמפורטים לעילא ולעילא בדו"ח מכון המחקר כאמור.

היימן גם נתפס לטעות קלה של עמית שאמר בפרק הראשון בסדרה כי חוקי הלגליזציה עברו בוושינגטון הבירה במקום בוושינגטון המדינה. "אחרי שלא בדק את העובדות, הוכיח אבי עמית גם בורות כשציין שהלגליזציה הגיעה לבירת ארצות-הברית, בעוד שוושינגטון שהחליטה על לגליזציה היא המדינה שבצפון-מערב ארצות-הברית, ולא עיר הבירה," כתב היימן – זאת על אף שגם בוושינגטון הבירה אושר בתחילת השנה חוק דה-קרימינליזציה חדש.

הפוסל במומו פוסל

כמו שקורה הרבה בחיים, גם במקרה זה נראה שדובר הרשות נפל לקלישאת 'הפוסל במומו פוסל'. היימן, יחד עם נציגי הרשות באופן כללי, נוהגים להציג מידע חלקי על גבול השקרי ומקפידים להמשיך ולטעון כנגד הקנאביס ולהתעלם לחלוטין מכל הנתונים והמחקרים המציגים עובדות הפוכות למדיניותם.

כבר לפני שנה פרסמנו תחקיר מפורט ובו הצגנו כיצד הרשות למלחמה בסמים מעוותת נתונים מחו"ל ומציגה באתר האינטרנט ובעלונים שהיא מפיצה חצאי אמיתות וסילופי דברים.

כעת נראה שגם במקרה זה בוחרים נציגי הרשות שלא להתייחס ולו לאחת מהטענות שעלו בסדרת הכתבות כנגד האיסור על קנאביס ורדיפת צרכניו, ומעדיפים לתקוף באופן אישי את עורכי הכתבה – תוך התעלמות מוחלטת מהטיעונים שעלו בה.

רשימת השקרים (החלקית) של הרשות למלחמה בסמים:
"18% מהצעירים מאושפזים בגלל קנאביס"
"ויקיפדיה טועה – קפה זה לא סם"
"הקלה על שימוש במריחואנה מגבירה את השימוש בסמים קשים"
לטאות, שטיפת קיבה והומלסים – הרשות למלחמה בסמים נפלה על הראש
"קנאביס מסוכן בדיוק כמו אלכוהול"
"צרכני הקנאביס פוגעים במשק"
"החזקת קנאביס לשימוש עצמי אינה עילה למעצר"

ראו גם:
הרשות למלחמה בפייסבוק: יאיר גלר הגיש תלונה נגד פעיל לגליזציה
בעקבות הלחץ: הוסר מהרשת הסיפור על אורלי וגל
בעקבות הלחץ: ערוץ הרשות למלחמה בסמים באתר 'וואלה' – הוסר כולו
כמה מרוויח מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים?

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט