טוען...

דה קרימינליזציה באילינוי: עד 15 גרם קנאביס לשימוש עצמי

אבני הדומינו ממשיכות ליפול: מדינת אילינוי בארה”ב, על 13 מיליון תושביה, תצטרף בקרוב ל-19 המדינות שכבר עשו שינוי מהותי במדיניות שלהן בנושא הקנאביס – ולבטל את הענישה הפלילית על החזקתו לשימוש עצמי. קנסות כספיים בלבד יוטלו על מי שיחזיק עד 15 גרם מריחואנה.

ביום שישי (22.5) הצביעו חברי הסנאט במדינת אילינוי שבארה”ב, ברוב של 37 תומכים מול 19 מתנגדים, בעד הצעת החוק שתהפוך את העונש המקסימלי על החזקת עד 15 גרם קנאביס לקנס כספי שינוע בין 55$-125$. אם החוק יאושר סופית ע”י המושל, אילינוי תהפוך למדינה ה-20 בארה”ב שבה העונש על החזקת קנאביס לשימוש עצמי זהה לעונש על דו”ח חניה, אחרי מיזורי, (המדינה ה-19), מרילנד (המדינה ה-18) ו-ורמונט (המדינה ה-17).

“היו הרבה דיבורים השנה על רפורמה במערכת הפלילית ונקיטת גישה חכמה יותר במלחמה בפשיעה,” אמר הסנאטור מייקל נולאנד, שיזם את הצעת החוק. “על ידי אישור הצעת החוק הזו הסנאט ובית הנבחרים עושים צעד חשוב בכיוון הנכון. היתרונות שאנו נראה מיישום החקיקה הזאת הם פשוט עצומים”.

אילינוי היא אחת המדינות הצפופות ביותר בארה"ב, עם כ-13 מיליון תושבים. היא ידועה בעיקר כמקום היוולדו של אברהם לינקולן ובעיר המפורסמת שיקגו - השלישית בצפיפות האוכלוסין בארה"ב אחרי ניו-יורק ולוס-אנג'לס.
אילינוי היא אחת המדינות הצפופות ביותר בארה”ב, עם כ-13 מיליון תושבים. היא ידועה בעיקר כמקום היוולדו של אברהם לינקולן ובעיר המפורסמת שיקגו – השלישית בצפיפות האוכלוסין בארה”ב אחרי ניו-יורק ולוס-אנג’לס.

מדינת אילינוי הפכה לפני פחות משנתיים למדינה ה-20 בארה”ב שהתירה קנאביס רפואי, וכעת, אם יתקבל האישור הסופי והצפוי מהמושל, היא תהפוך גם למדינה ה-20 שעושה את מה שהרבה מחשיבים כצעד הבא בדרך ללגליזציה של הצמח לשימוש פנאי – חקיקת אי-הפללה.

כרגע, כל העיניים מופנות אל מושל אילינוי, הרפובליקני ברוס ראונר. קשה לדעת האם הוא ייתן לחוק שעבר בסנאט את החתימה הסופית שתכניס אותו לתוקף, או יטיל עליו וטו. ב-2013 ראונר אישר את חוק הקנאביס הרפואי במדינה – אך עורר את כעסם של רבים כאשר שינה את דעתו והכריז בסוף השנה שעברה על רצונו לצמצם את היקף התוכנית, ואף הצהיר כי אינו בטוח אם יאריך את תוקפו של החוק כאשר הוא יפוג.

ברוס ראונר, מושל מדינת אילינוי. רפובליקני שאישר בעבר את חוק הקנאביס הרפואי במדינה, ועכשיו צריך להחליט אם לאשר גם אי-הפללה.
ברוס ראונר, מושל מדינת אילינוי. רפובליקני שאישר בעבר את חוק הקנאביס הרפואי במדינה, ועכשיו צריך להחליט אם לאשר גם אי-הפללה.

אך למרות הדיבורים, ראונר חתם אתמול, ממש באותו הזמן שהסנאט הצביע על חוק האי-הפללה (צירוף מקרים? תשפטו בעצמם), להאריך את תוקפו של חוק הקנאביס הרפואי בלפחות עוד שנתיים. האם הוא יאשר באותו אופן גם את חוק האי-הפללה החדש, או שמא הארכת חוק הקנאביס הרפואי הייתה צעד ‘מפייס’ לקראת סירוב לחוק החדש?

בינתיים אין תשובה ודאית, והדוברת של ראונר סירבה להגיב לכאן או לכאן, ורק אמרה כי “המושל ישקול לעומק את הצעת החוק כאשר היא תגיע אל שולחנו”. אך על פי הדיווח ב-Associated Press – חברי הסנאט שניסחו את הצעת החוק שוקדים כעת על “עידון הניסוח שלה” לפני שהיא תועבר לאישורו של המושל – כדי להעלות את הסיכויים שהוא יחתום עליה.

עד לא מזמן הדעה הרווחת בארה”ב הייתה שדמוקרטים נוטים להיות בעד קנאביס ורפובליקנים נוטים להיות נגד – אך בשנים האחרונות לא חסרות דוגמאות הפוכות שניפצו את הסטריאוטיפ הזה, כמו זו של אלסקה – מדינה עם רוב מובהק של רפובליקנים שעשתה לגליזציה מלאה של קנאביס למטרות פנאי לפני כחצי שנה.

ראו עוד:
כוכבים ירוקים בדגל – מדינות ארה”ב עוברות לירוק
ארה”ב: האי-הפללה הופכת לרטרואקטיבית
האקונומיסט מסביר: ההבדל בין לגליזציה לדה-קרימינליזציה

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר