מגלגל...

דה סאנשיין מייקר: ראיון עם מומחה האל.אס.די העולמי

איך הפיקו את ה-LSD המקורי משנות ה-60, האם חלק ממקורותיו הוא מכון ויצמן בישראל, למה האסיד היום מגיע על נייר סופג ולא בטבליות, האם תקופת ילדי הפרחים היתה אשליה ועוד כמה שאלות מעניינות שעליהן רק טים סקאלי, האיש שהביא לעולם את אורנג’ סאנשיין, מנוסחות ה-LSD המפורסמות בעולם, יודע לענות. בראיון בלעדי עם מגזין קנאביס הוא מדבר בגלוי על הדרך שעשה מתוך כוונה אמיתית לתקן את העולם בעזרת האל.אס.די יחד עם שותפו ניק סאנד ומורו אוסלי סטנלי, בניהול פרוייקט ה’ברייקינג באד של הפסיכדליה’ בארה”ב של תקופת וודסטוק וההיפים.

לפני כשלושה חודשים הושק הסרט הדוקומנטרי המעולה ‘יצרני הסאנשיין’ (The Sunshine Makers), העוקב אחר סיפורם של שני יצרני ומפיצי ה-LSD הגדולים ביותר שידעה ארה”ב וחושף צילומי וידאו שטרם נראו כמותם של הפקת החומר הפסיכדלי שאפיין דור שלם בתקופת ‘ילדי הפרחים’, בשנות ה-60 וה-70 העליזות.

הסרט (לצפייה ישירה כאן) מלווה את טים סקאלי, הגאון שייצר את ה-LSD על פי נוסחות ייחודיות ובלעדיות, ואת שותפו ניק סאנד, שהיה אחראי על ההפצה. השניים ראו את עצמם כחלוצים של מה שקיוו שתהיה המהפכה התודעתית שתשנה את העולם. הם כמעט הצליחו, עד שהממשל האמריקני הכריז מלחמת חורמה על תעשיית האנדרגראונד השוקקת והפך אותם לעבריינים נמלטים.

הסרט מציג קטעי וידאו שמעולם לא שודרו קודם ובהם נראים ה’וולטר ווייטים’ שחיו חיים בסגנון ‘ברייקינג באד’ (‘שובר שורות’), לכל אורך תהליך הפקת האל.אס.די, לצד חברותם המקצועית עם אוסלי סטנלי ‘המורה’ שלימד אותם את אופן ההפקה ופתח איתם את המעבדה הראשונה, ועם מפיצי האסיד הגדולים בעולם, “אחוות האהבה הנצחית” (Brotherhood of Eternal Love), שחבריה ומייסדיה נחשפו גם הם בסרט דוקומנטרי חדש אחר שיצא בשנה שעברה ושמו ‘אורנג’ סאנשיין’ (לצפייה ישירה כאן) ונקרא על שם אחד ממותגי ה-LSD המצליחים בעולם.

ביקשנו לערוך ראיון בלעדי עם סקאלי, בין השאר על מנת לנסות ולקבוע האם אכן – כפי שנכתב במאמר שפורסם כאן במגזין – ה-LSD האמיתי כבר כמעט ואיננו בנמצא, והאם נכון שגם מה שנמכר כיום בשוק השחור כאל.אס.די ‘אמיתי’ הוא למעשה רק חיקוי קרוב (או רחוק, תלוי את מי שואלים) של הדבר האמיתי.

גם זה בטח יעניין אותך

1. המון צרכנים טוענים שהאל.אד.סי שהם צרכו לפני 20 ו-30 שנים היה חומר אחר מזה הנמצא בשימוש כיום, גם זה הנחשב באמת ל-LSD ולא החיקויים הסינטטיים הזולים שלו. מדובר בצרכנים ותיקים שצרכו את החומר במשך כמה שנים בשנות התשעים ונחושים שהחומר שנמכר היום לא דומה לחוויה המקורית. הדעות חלוקות לגבי האם החומר שהסתובב בשנות השישים והתשעים הוא אותו חומר שמסתובב היום. האם קיימת אפשרות שהם באמת צרכו חומר אחר ומה שנמכר היום זה לא LSD? מה אתה מציע לעשות כדי ליישב את המחלוקת הזו?

כדאי שאתחיל בלהסביר שמפני שקיבלתי כבר חמש הרשעות בגין עבירות שביצעתי, כולן ממשפט אחד, בחרתי להתרחק מפעילות בלתי חוקית מזה שנים רבות מכיוון שהעונש על העבירה הכי קטנה מצדי עלול להיות חמור יותר מאשר אחרים היו מקבלים. כתוצאה מכך אין לי שום מידע על ה-LSD שמסתובב היום. כל הדברים שנאמרים כאן על ידי מבוססים על מה שקראתי ועל ידע אישי מההיסטוריה.

אחד ההסברים לשאלה הזו הוא הכח שעומד מאחורי Set and Settings של חוויה פסיכדלית. רוב הקוראים שלכם וודאי מודעים לכך שהסביבה בה בחרת לצרוך חומר פסיכדלי והמצב המנטלי בו אתה נמצא, משפיעים בצורה ניכרת על החוויה. אני מאמין שלתרבות שמקיפה אותנו יש השפעה עצומה על החוויה שאנחנו חווים. הדעה הרווחת היא שהפסיכדליה השתנתה בצורה קיצונית (לרעה) מאז 1965 כשצרכתי לראשונה LSD. מעל לכל ההסברים קיימת שאלת “אפקט הפלסיבו”. אני מאמין שלא רק המצב המנטלי של עצמך, אלא גם המצב המנטלי של הסובבים אותך, ישפיע על החוויה שלך. ברפואה המודרנית בדיקה עיוורת כפולה היא סטנדרט הזהב מפני שלאמונתם של הבוחנים יש השפעה מאוד חזקה על החוויה של הנבדקים כתגובה לחומרים תחת בדיקה.

איזה קנאביס אתה?

טים סקאלי בצעירותו
טים סקאלי בצעירותו, במעבדת ה-LSD

בספטמבר 1966 החלטנו להריץ ניסוי פשוט במעבדת ריצ’מונד בה עבדתי כמתלמד של Bear (אוסלי סטנלי). לקחנו חמישה או עשרה גרם של קריסטל LSD טהור וחילקנו אותו לחמש ערימות שוות. כל ערימה נמהלה קודם באופן שווה על ידי פיזור החומר על כמות מדודה של סידן פוספט תלת בסיסי כדי ליצור 10% מסך משקל הגלולה, ואז ערבוב באופן יסודי עם מספיק לקטוז כדי להשלים ל-90% של סך משקל הגלולה. הוספנו כמות קטנה של צבע מאכל וגומי ערבי (שרף המופרש מעץ שיטה הצומח באפריקה). הגומי הערבי שימש כחומר הדבקה לליכוד הגלולות.

כל ערימה נצבעה בצבע מאכל שונה, אך מלבד כך כל הערימות היו זהות לחלוטין. הכנו גלולות מחמש הערימות הצבועות כל אחת בצבע אחר. הגלולות הופצו בין אנשי הסצינה בסן פרנסיסקו. באופן מעניין גילינו שאנשים מהסצינה סיפרו שהצבעים השונים של גלולות ה-LSD ככל הנראה הם עירבוב עם חומרים נוספים. אנשים טענו שהגלולות האדומות, למשל, יותר מרגיעות וגורמות לעייפות. אחרים טענו שצבע אחר היה יותר ספידי ומעורר ושיערו שהגלולה עורבבה עם ספידים. וכו’. בפועל כל הגלולות הכילו מינון זהה של LSD טהור בלי תוספת של אף חומר פעיל אחר.

הפואנטה בכל הסיפור הפרוע הזה היא שלציפיות ולאמונות של אנשים יש השפעה מאוד חזקה על החוויה שהם מדווחים עליה. אני מאמין שיהיה קשה מאוד לבצע ניסוי בשביל לאבחן את ההבדל בין LSD טהור לבין LSD שמזוהם בחומרים אחרים.

אני אוסיף שהדב (אוסלי), מליסה, דון דאגלס ואני האמנו שחשוב בצורה בלתי מתפשרת להגיע ל-LSD הכי טהור שאפשר. הוספנו לעצמנו עוד המון עבודה רק כדי להגיע לרמת הטוהר הגבוהה ביותר. אבל אין לי עדות מדעית כדי להוכיח שיש הבדל בחוויה של אנשים שצורכים LSD טהור למול אלה שצורכים LSD מזוהם. בנוסף אני חושב שכל ערוצי ההפצה ש-LSD עובר דרכם משפיעים על החוויה שאנשים חווים, מפני שזה עוזר לענות על הציפיות שלהם. אני כן יודע בוודאות שבכל ההיסטוריה של ייצור LSD מחתרתי היו כמה יצרנים שדאגו להקפיד לייצר LSD מאוד טהור, הקפידו להיפטר מכל המזהמים, לרבות iso-LSD . אבל היו גם יצרנים שלא האמינו שיש חשיבות לרמת הטוהר של LSD, חלקם לא הקדישו כל מאמץ לתהליך הטיהור ואחרים הקדישו אך ורק מאמץ קטן. כך שהתוצאה תהיה בהחלט בהתאם לכבוד שהיצרן רוכש ל-LSD.

2. מדוע השימוש הנפוץ ביותר ב-LSD היום הוא בריבועי נייר סופג (“קרטונים”) ולא בגלולות? והאם זו יכולה להיות אחת הסיבות בגללן איכות החומר פגומה?

למיטב הבנתי רוב ה-LSD, לפחות בארה”ב, מופץ היום באמצעות נייר סופג (קרטון). זה קרה מכמה סיבות. אחת היא החוק שהשתנה, שקובע כי המשקל של החומרים הלא פעילים יתווסף למשקל של החומרים הפעילים וישפיע על חומרת העבירה. זה גרם לרוב יצרני ה-LSD לבחור את השיטה ששוקלת הכי פחות כדי להפיץ את החומר.

סיבה נוספת היא הקושי בלהשיג מכונות שדוחסות גלולות. הרבה יותר קשה לייצור המחתרתי להשיג מכונה מפני שהפיקוח של רשויות האכיפה על יצרני המכונות קפדני, כך שגם לכימאי שאינו מודאג מהמשקל הכולל תהיה בעיה להשיג את הציוד הנדרש. לגלולות שעשויות היטב יש את היתרון לשלוט על המינון בצורה מדוייקת ואם ה-LSD מופץ דרך משהו כמו סידן פוספט תלת בסיסי, שמתחבר היטב ל-LSD, הוא יתפזר בצורה אחידה בכל הגלולה. זה מגן על רוב ה-LSD מפני אור אולטרה סגול (UV), שריטות וכו’. להבדיל מנייר סופג שבו ברוב המקרים ה-LSD מתרכז בנקודה הראשונה בנייר שבה הוא נוגע. כאשר קיימת נוכחות של לחות, הופך האור האולטרה-סגול את ה-25-LSD ל Lumi-LSD. זהו חומר לא רצוי שאינו פסיכדלי ויש לו השפעה שלילית על החוויה הפסיכדלית. נייר סופג עלול להוות בעיה גם במינון לא אחיד וגם בהפיכת החומר ל Lumi LSD.

3 האם יש הבדלים בין “אורנג’ סאנשיין” הנחשב לאחד מסוגי האל.אס.די המוצלחים בעולם לעומת LSD-25 או לאחרים? מה ההבדלים בעצם?

התשובה לשאלה הזו מורכבת מכיוון ש”אחוות האהבה הנצחית” (הקבוצה שהיתה אחראית על ההפצה) הפיצה LSD בשם אורנג’ סאנשיין במשך מספר שנים. רק האורנג’ סאנשיין הראשון הגיע ממעבדת וינדזור שניק סאנד ואני תפעלנו בסוף 1968 ותחילת 1969. ה-LSD האחרון שנארז כאורנג’ סאנשיין הגיע ממעבדות אירופאיות שתופעלו על ידי רון סטארק. למיטב הבנתי אחוז הטוהר של ה-LSD הזה השתנה המון. הדוגמית הראשונה שראיתי של החומר הזה היתה ללא ספק מזוהמת, אך מייק רנדאל טוען שהוא ראה עמודות כרומטוגרפיה במעבדה הבלגית, כאשר עשרה קילוגרם לפחות הוכנו והם היו פחות מזוהמים. רון סטארק לא היה כימאי, אדם בשם טורד סוונסון היה הכימאי שלו. אחרי שרון סטארק הפסיק לתפעל מעבדות LSD, טורד סוונסון חזר לארה”ב והמשיך לייצר LSD שם. אני לא יודע אם מה שהוא ייצר נמכר כאורנג’ סאנשיין ואני לא יודע כמה טהור החומר היה.

האורנג’ סאנשיין הראשון נארז בגלולות של 300 מיקרוגרם. למיטב הבנתי האורנג’ סאנשיין האחרון נארז במנות של 100 מיקרוגרם. המינון והטוהר של “מותגים” אחרים ככל הנראה השתנו ללא הרף. ה-LSD שאוסלי סטנלי ייצר היה תמיד 270 – 300 מיקרוגרם. ותמיד היה טהור מאוד. אין לי מידע מפורט על מותגי LSD מהתקופה הנוכחית.

אחוות האהבה הנצחית
אחוות האהבה הנצחית: מפיצי ה-LSD הגדולים בעולם

4. מה היה הקשר שלך עם ממציא ה-LSD ד”ר אלברט הופמן, אם היה כזה בכלל?

אוסלי ואני פגשנו את אלברט הופמן פעם אחת בועידה בסנטה רוזה קליפורניה באוקטובר 1988, שנים רבות אחרי שכבר הפסקנו לייצר LSD.

5. מה ההבדל בין ה-LSD שהופמן ייצר לבין ה-LSD שאתה ייצרת?

לא חושב שהיה הבדל.

6. מהיכן קיבלת את ההשראה ואת המתכון הסודי לייצור LSD?

השיטה שאוסלי סטנלי השתמש בה כדי לייצר LSD, שאותה הוא לימד אותי ולאחר מכן לימדתי את ניק סאנד, היתה במקורה השיטה של גארברכט (William L. Garbrecht). היא נחשבת לשיטה מיושנת ואני מאמין שקיימות שיטות סינתוז טובות יותר היום. השיטה של גארברכט מפורסמת גם ברשם הפטנטים האמריקני [משנת 1958] וגם במאמר ב-Journal of Organic Chemistry. גארברכט עבד באותה תקופה בשביל חברת התרופות ‘איליי לילי’ (Eli Lilly) כשהוא פרסם את המחקר שלו. מה שלא ידענו זה שבאותו זמן חברת Eli Lilly עבדה לסירוגין בשביל הצבא כדי לפתח שיטות לייצור מסחרי של LSD. בשיאה של המלחמה הקרה ב-1950 הרשויות האמריקאיות האמינו שהן במירוץ חימוש מול מדינות מסך הברזל שידעו להעריך סמים פסיכדליים.

בנוסף ללימוד השיטה של גארברכט, אוסלי סטנלי קרא כל מה שהוא יכל למצוא בנושא אלקלואידים של ארגוט וכתוצאה מכך הוא ידע המון על אמצעי הזהירות שצריך לנקוט כדי לייצר LSD בתשואה גבוהה. רוב אמצעי הזהירות היו טכניקות מעבדה ולא שיטות סינתוז מסויימות שהוא השתמש בהן, אבל אני לא חושב שזה הולם לפרסם ספר בישול מפורט.

7. ממה מורכב LSD?

LSD הוא סם חצי סינטטי שכמעט תמיד מופק בצורה טבעית מאלקלואידים של ארגוט. ניתן להפיק חומצה ליסרגית בצורה טבעית מאלקלואידים של ארגוט על ידי הִידְרוֹלִיזָה (פירוק יוני של מלחים במים) ולאחר מכן להרכיב חזרה לחומצה ליסרגית דיאתילאמידית שהיא בעצם היסוד של LSD. היסוד הזמין בצורה טבעית אינו יציב ולכן מאוחסן ומופץ בצורת מלח (Tartrate Salt).

8. אם קיים הבדל בין ה-LSD המקורי לבין ה-LSD שמופץ היום, מה יכול לגרום להבדל? (בהנחה שההפקה והריאגנטים לא השתנו במהלך השנים).

ההבדל הראשון והפשוט ביותר, לפי מיטב הבנתי, הוא שהמנה הממוצעת של החומר הפעיל היום נמוכה יותר. אין לי מידע בנוגע לאיכות או לרמת הטוהר של LSD שמופץ כיום באופן מחתרתי.

9. מהם הריאגנטים (חומרים התחלתיים) הטובים ביותר לייצור LSD? האם קיים הבדל משמעותי ביניהם, למשל ארגוט, חומצה ליסרגית וכו’…?

אם אתה מתחיל את התהליך מארגוט, אתה מוכרח למצות את האלקלואידים של הארגוט. אתה חייב שתהיה לך כמות עצומה של ארגוט על מנת לקבל כמות מאוד קטנה של אלקלואידים של ארגוט. זוהי עבודה רבה, מסובכת ומעורבת בכך כמות גדולה מאוד של ממסים. אם אתה מתחיל את התהליך מאלקלואידים של ארגוט אתה חייב לבצע הידרוליזה לכדי חומצה ליסרגית ואז לטהר אותה. יש כמה טריקים לקבלת מוצר בתשואה גבוהה תוך כדי התהליך וזה לא פשוט אם אתה רוצה לעשות את זה מבלי לבזבז בדרך חומר התחלתי. אם אתה מתחיל את התהליך מחומצה ליסרגית הצלחת לדלג על שני השלבים הראשונים ולחסוך המון עבודה.

10. אם הריאגנטים אינם קריטיים לתהליך הייצור (לפי מה שאנשים מסויימים טוענים), מדוע היה חשוב לכם להתחיל את התהליך דווקא מחומצה ליסרגית? למה להתסכן בהברחת חומרים מאנגליה, בזמן שזרעי מורנינג גלורי היו זמינים בכל רגע נתון ומהם גם כן נוהגים להכין LSD?

אוסלי סטנלי לימד אותי להשתמש באיכות הגבוהה ביותר (ריאגנט בדרגה אנליטית) של ממסים וכימיקלים אחרים, במרדף אחר איכות גבוהה ורמת טוהר מושלמת. מה שבטוח, זה עזר לטהר את המטרות שלנו. התחלתי לעבוד עם חומצה ליסרגית מכיוון שזה קל יותר באופן משמעותי, אם אתה יכול להשיג את זה כמובן. ככל שאתה הולך אחורה בשרשרת החומרים, כך העבודה הופכת לקשה ומסובכת יותר.

11. האם כל אחד יכול לייצר LSD, או האם נחוצים כישורים מיוחדים ומאגרי מידע?

מאוד קל להגיע למצב שאלקלואידים של ארגוט מתפרקים ונרקבים ומאוד קשה לטהר LSD. הייתי אומר שלטהר אותו בתשואה גבוהה זה כמעט אותה כמות של עבודה כמו כל תהליך הייצור עצמו. זה נכון לגבי השיטות שאני מכיר.
למשל, אנחנו נהגנו להכין מראש עמודות כרומטוגרפיה לטובת הטיהור. הכנת עמודות כרומטוגרפיה זו אמנות ויש מספר טריקים כדי לעשות את זה נכון. מכיוון שאלקלואידים של ארגוט (לרבות חומצה ליסרגית ו-LSD) מתפרקים בקלות במגע עם חום ובגלל שנחוץ להחליף ממסים מספר פעמים במהלך הייצור והטיהור,

השתמשנו במאיידי פלאש באטימת ואקום כדי להפריד ממיס אחד לפני שעוברים לאחד אחר. זה הצריך ציוד שתוכנן במיוחד למטרה זו והבנה מעמיקה בטכניקות ואקום. בנוסף, חשוב לנקוט בזהירות בכל הנוגע לרמת חומציות, אור וטמפרטורה אם אתה רוצה לקבל מוצר בתשואה גבוהה ורמת טוהר גבוהה. השיטות שעבדנו לפיהן הצריכו גם הקפדה על בידוד והרחקה מוחלטת מלחות. היו שלבים שבהם הרחקנו חמצן על ידי שימוש בגז חנקן יבש.

במילים אחרות אכן יש סט של כישורים מיוחדים אם אתה רוצה לעשות עבודה טובה. מצד שני, מספר אנשים חסרי כישורים הצליחו לייצר LSD מאוד מזוהם בתשואה נמוכה.

יש גם את הכישרון של להישאר מחוץ לכלא. אני ללא ספק לא הייתי מוצלח כל כך בזה כמו מספר לא מבוטל של אנשים שנכשלו בדיוק באותו מקום. מאוד קל להיתפס. כל החומרים הגולמיים מפוקחים כמעט בכל מדינה בעולם ובחומרים גולמיים אני מתכוון לא רק לאלקלואידים של ארגוט וחומצה ליסרגית, אלא גם לממסים ולשאר הכימיקלים שעושים בהם שימוש בתהליך הייצור. כמות גדולה של אנשים נתפסת אחרי שהעירו את תשומת ליבן של הרשויות כתוצאה מרכישת ציוד ו\או כימיקלים.

ניק סאנד טים סקאלי
טים סקאלי (משמאל) עם שותפו ניק סאנד

12. האם טכניקות סודיות וטריקים משפיעים על המוצר הסופי ועל האיכות שלו?

אוסלי סטנלי היה מאמין גדול באלכימיה קלאסית ונהג לשים את ידיו מסביב לבקבוק ברגע צימוד הריאקציות כדי להעביר את הוייב שלו לאסיד שייצרנו באותו זמן. זו היתה הטכניקה הסודית שלו. מעבר לכך הטכניקות שמעורבות בתהליך ידועות לאנשים שמיומנים בהתעסקות עם אלקלואידים של ארגוט. כימאים רבים שאין להם את הידע הזה נוטים לעשות עבודה מאוד מגושמת.

13. מהו ה-Set and Settings המומלץ לדעתך בכדי לעבור טריפ LSD משמעותי ביותר?

אני לא הסמכות הגבוהה ביותר בנושא הספציפי הזה ואני בטוח שתמצאו המון אנשים שחושבים אחרת ממני. אני מאמין שכשזה מגיע לפסיכדלים, הכי נכון להגיע בגישה רצינית ולא לקחת את הנושא בקלות דעת. אני חושב שמקום שקט ובטוח הרבה יותר טוב מאשר מסיבה רועשת. אני מאמין שהכי טוב להיות במצב נפשי מאוזן ורגוע. בכל מקרה זה לא רעיון טוב לעשות את זה מיד אחרי ריב עם החברה שלך או איזו מלודרמה בעבודה.

עדיף גם לא לצרוך פסיכדליים בזמן מחלה. כדאי לחכות עד אחרי שמחלימים. כדאי גם לא להיות בלחץ של זמן, אל תמהרו. נסו לעשות את זה בזמן ומקום שלא יפריעו לכם או תקבלו שיחת טלפון מפתיעה או אורחים לא רצויים. אם יש מקום בטוח ושקט שבו אפשר לקחת את זה בטבע. עולם הטבע זו סביבה טובה לטריפ. אם אפשר שיהיה איתך מישהו רגוע שאתה סומך עליו, שמודע למצב שלך אך לא לקח שום חומר, מישהו שיכול להרגיע אותך אם משהו לא מסתדר ויכול לדאוג לכך שתשאר רגוע לאורך כל הטריפ, זה יכול להיות דבר טוב מאוד. מומלץ לקרוא חלק מהדברים שנכתבו על ידי אנשים שצורכים פסיכדליים כמו “דלתות התודעה” (Doors of Perception) של אלדוס האקסלי ו”גן עדן וגיהנום” (Heaven and Hell). מצאתי גם את “טאו טה ג’ינג” (Tao Te Ching) כהכנה טובה.

14. איך אתה ממליץ להתחיל טריפ – יש לך גישה נכונה לדעתך? ומהי המנה המומלצת למתחילים?

אני חושב שניסיתי להתייחס לחלק הזה בשאלה הקודמת. אם הכוונות שלך הן “לראות את האור”, לחוות אחדות או מוות אגו, אז מדובר על בין 150 ל-300 מיקרוגרם. המצב האידיאלי הוא שיהיה לך מדריך מנוסה בזמן הטריפ.

15. אתה בטח מכיר את השמועות שמספרות שהאורנג’ סאנשיין היה בעצם ALD-52. אתה מעוניין להתייחס לזה?

הטענה שייצרנו ALD-52 במקום LSD-25 היתה אסטרטגיית הגנה לא מחושבת ולא מוצלחת שהשתמשנו בה במשפט שלנו. ייצרנו רק LSD-25 טהור.

16. צרכנים ותיקים טוענים שגם במקרים בהם המעבדה אישרה שחומר מסויים הוא LSD – הוא מרגיש להם שונה בהשוואה ל-LSD שהם צרכו לפני 20 שנים. האם חומר שנבדק היום במעבדה מקצועית ונמצא בו LSD, יכול להיות שונה מה-LSD שאתה ייצרת לפני שנים? ואם כן, איך ולמה?

דבר ראשון, ככל שאנחנו מתבגרים זה נפוץ שאנשים מביטים אחורה וחושבים שכמעט הכל היה טוב יותר בצעירותם. אבל ישנם גם הבדלים בפועל שעשויים להיות קיימים. ייתכן ורמת הטוהר שונה. יש את ההבדל בין אנליזה איכותית לבין אנליזה כמותית. וגם כשזה מגיע לאנליזה כמותית שמזהה את הסם, עשויות להיות בדיקות שטחיות שלא מחפשות נוכחות של iso-LSD ויש לבצע עוד בדיקות יסודיות באופן מיוחד שקובעות באיזה סוג של LSD מדובר.

17. מהן הסכנות הכרוכות בנסיון לייצר LSD באופן עצמאי?

הסכנה הראשונה והברורה ביותר היא שאתה עלול למצוא את עצמך בכלא למשך המון זמן, או לפחות להיות מסובך במערכת המשפטית למשך שנים רבות. שנית, רבים מהכימיקלים שמעורבים בייצור LSD ובתהליך הטיהור מסוכנים וצריך לטפל בהם בידיים מיומנות ובזהירות רבה. תלוי בשיטה שמשתמשים בה ובכימיקלים שמעורבים, קיימת סכנה של שריפה ופיצוץ בנוסף לסיכון הרעלה באופן מיידי ו/או בטווח הרחוק. אוסלי סטנלי לימד אותי לחפש כל כימיקל שאני עובד איתו באינדקס ‘מרק’ (Merck Index) וללמוד בזהירות את התכונות שלו כולל דליקות, רעילות וכו’. שלישית, קיימת האפשרות שדרכיך יפגשו עם עבריינים אלימים בזמן החיפוש שלך אחר חומרים וציוד, או שעבריינים אלימים יצליחו להגיע למעבדה שלך.

18. איך אני יכול להיות בטוח שהחומר שאני צורך הוא LSD?

הסיבה שאוסלי סטנלי התחיל לייצר LSD היתה בדיוק מפני שהוא רצה לדעת מה הוא לוקח. לקנות סמים ברחוב זה הימור. רוב הדילרים שמסתובבים ברחוב נמצאים אי שם בתחתית שרשרת ההפצה והם לא באמת יודעים מה הם מוכרים. ויש המון זיופים. אפשר לקנות ערכות בדיקה שעשויות לתת לך מושג כלשהו.

19. האם קיימת דרך לצרכן הסופי להבין מה הוא צורך מבלי לשלוח את הסמים לאנליזה במעבדה?

אפשר לקנות ערכת שטח כמו Ehrlich Reagent באמזון, שיכולה לבדל קבוצות מסויימות של אלקלואידים מסמים אחרים. אם אתה רוצה להרחיק לכת, אפשרי לבצע כרומטוגרפיית שכבה דקה, אבל זה כבר מצריך כישורים מסויימים ודגימה שידועה כטובה.

20. איך השגת את המתכון המקורי? איך ידעת בוודאות שייצרת LSD?

הלכתי לספריה של האוניברסיטה. אבל המתכונים שמפורסמים שם לא מפרטים שום דבר לגבי כל טכניקות המעבדה החשובות. למדתי את כל הטריקים האלה מאוסלי סטנלי מכך שהייתי המתלמד שלו. הוא גילה את הטריקים האלה אחרי שקרא בתאבון רב כל דבר שפורסם בנושא כימיה של אלקלואידים של ארגוט, במיוחד פרסומים משנת 1930 שנטו להיות פתוחים יותר בנוגע להסברים על טכניקות מעבדה. אם יש לך דגימה טובה ממקור ידוע אתה יכול להשוות אותה למוצר שלך באמצעות כרומטוגרפיית שכבה דקה. זה יכול להגיד לך האם קיבלת LSD והאם הוא טהור. אם אתה משתמש בעמודות כרומטוגרפיה שהוכנו מראש כדי לטהר את ה-LSD שאתה מייצר ואז הופך אותו לגביש, אתה תוכל להיות די בטוח שקיבלת את החומר הנכון מכיוון שהיית רואה את רצף הרצועות הנכון זז למטה בעמודת הכרומטוגרפיה והיית מקבל את הקריסטלים דמויי המחט האופייניים ש-LSD טהור מפיק. קריסטלים של LSD טהור מחזירים אור בהיר כחול-לבן כששוברים אותם בעדינות או מנערים אותם (Piezoluminescencent). כמובן שקיימים כימיקלים נוספים שעושים את זה.

21. אנחנו מניחים שאתה כבר לא צורך LSD, אבל ממה שידוע לך: האם עדיין אפשר להשיג את הדבר האמיתי?

אני אהיה מאוד מופתע אם הדבר האמיתי לא זמין היום. קיימים עדיין המון אנשים שצורכים את זה.

טים סקאלי כיום
טים סקאלי כיום

22. במבט לאחור, מהי דעתך הנוכחית על ילדי הפרחים של שנות השישים? האם זה היה אמיתי, או רק אשליה שהועצמה עקב שימוש בפסיכדלים?

יש לי קצת בעיה לענות על השאלה הזו מפני שאני לא חושב שהיא נשאלה נכון. אני אנסה לנחש למה התכוונת. אני מניח שאתה מתכוון לחזון שלום ואהבה ועולם טוב יותר שהמון אנשים האמינו שאפשר להשיג באמצעות פסיכדלים.
אני חושב שהתשובה חיובית לשתי השאלות. ללא ספק היו לי כמה אשליות. בסופו של דבר הגעתי למסקנה שהוטעיתי לפעמים מעוצמת התחושה של האחדות, קרבת המחשבות, ההבנה וההסכמה שנוצרות כתוצאה מנטילת LSD עם מישהו. למדתי שאפשר לקבל את התחושה הזו מבלי בעצם להבין את האדם שאיתו “התמסטלת” ומבלי להיות בהסכמה על דברים חשובים.

באותו זמן שבו החלטתי שאני הולך לייצר המון LSD כדי לנסות להציל את העולם האמנתי ש-LSD נושא איתו מסר והודעה. במילים אחרות האמנתי שרוב האנשים יעברו חוויה דומה לשלי. עברו כמה שנים עד שהבנתי ש-LSD הוא יותר מגבר (Amplifier) מאשר נושא מסר. אבל לאורך 1966 ו-1967 המון אנשים שצרכו LSD חוו מה שנקרא אור לבן, אחדות, או מוות אגו בצורה חיובית. עברו כמה שנים עד שהבנתי שהיו אנשים שהגיעו לשיא מאוד גבוה מאז שהתחילו לתעד את ההיסטוריה, אם באופן ספונטני (מתנת אל), כתוצאה ממנהג דתי כלשהו, או לפעמים תוך קשר עם תנועה פוליטית. אני לא חושב שהשיאים שאנשים מגיעים אליהם באמצעות פסיכדלים טובים יותר או פחות מאשר מקורות אחרים.

היו המון אנשים שצרכו סמים פסיכדלים בשנות השישים שניהלו אורח חיים אלטרנטיבי והאמינו בדברים שונים. היו בהחלט המון קווים משותפים בין קבוצות ההיפים השונות אך היו גם המון דברים שונים. במפגשים גדולים, בפארק שער הזהב למשל, אלפים רבים של היפים נהגו להיפגש. מפגש השבטים בינואר 1967 היא דוגמה שבה אוסלי סטנלי חילק המון LSD בשם “ברק לבן” (White Lightning). אני זוכר שהוכיתי בתדהמה להווכח שיש כל כך הרבה “מאיתנו”; היו שם כל כך הרבה אלפי אנשים מחוייכים עם שיער ארוך ותלבושות חריגות. כמעט כולם היו עם אותו ברק בעיניים; היה מאוד קל לראות שכמעט כל מי שהיה שם חלק איתי את חווית האחדות.

אחת מהאשליות שהיו לי היתה לחשוב שלהפוך את ה-LSD לזמין ונגיש ישנה את ההתנהגות של אנשים לטווח הארוך. בסופו של דבר הבנתי שיתכן כי אנשים יחוו רגעי שיא מפסיכדליים ועדיין ימשיכו להיות אדיוטים ביום יום, בדיוק כמו כמה אנשים דתיים שמסוגלים להתנהג באכזריות קיצונית יום יום למרות האמונה שלהם באל אוהב. פיספסתי חלק מהמסר של האקסלי ונכשלתי להבין שדרושה מערכת תמיכה תרבותית עם ריטואלים שעוזרים למזג את התובנות מחוויות השיא בהתנהגות היום יומית. תרבות ההיפים של שנות השישים עשתה מאמץ מסויים לפתח תרבות חלופית ומערכת של חלופות ושל ריטואלים, אבל זה לא היה מאמץ קוהרנטי והוא לא היה מוצלח במיוחד. היו יותר מדי כוחות שהתנגדו לכך.

אחת הסיבות שבגללן הסצינה בהייט אשבורי הפכה לאפלה יותר ויותר בסוף שנות השישים, היתה צמיחת הסמים הרעים כמו אופיאטים, אמפטמינים וקוקאין. ככל שהממשל ניסה לדכא במהרה את התפוצה של סמים פסיכדליים, תעמולות נגד סמים הציגו את כל הסמים כרעים באותה מידה. אני מאמין שזאת היתה טעות טקטית קריטית מכיוון שהמון היפים הסיקו מכך שאם סמים פסיכדליים אינם מזיקים אולי סמים אחרים הם גם בסדר. כתוצאה מכך המון אנשים הסתבכו עמוקות עם סמים מאוד קשים.

גלולות LSD משנות ה-60
גלולות LSD משנות ה-60

הפתיחות שמגיעה עם אגו שגבולותיו רוככו, הפכה המון היפים לפגיעים בפני טורפים שנמשכו לסצינה עקב אספקה עשירה של טרף. במילים אחרות המון נוכלים שעטו על הסצינה. לא מעט אנשים שצרכו פסיכדלים בגיל צעיר אמרו לי שעכשיו הם מאמינים שזו טעות לנסות לאבד את האגו כשאתה כל כך צעיר בזמן שהאישיות שלך עדיין לא מעוצבת במלואה. פיזור LSD לארבע רוחות השמיים גרר איתו מספר תופעות לוואי מצערות, שאחת מהן היתה שילדים ונוער צרכו LSD שהיה שמור ככל הנראה למבוגרים.

אני לא חושב שהחזון הפסיכדלי לשלום ואהבה הוא פחות או יותר פנטזיה מאשר החזון הנוצרי לשלום ואהבה. אני מרגיש שאני נסחף מהשאלה שלכם אבל אולי זה זמן טוב לומר שהייתי שמח אם יותר אנשים היו צורכים LSD רק פעם אחת, מקבלים את המסר ואז מנתקים את הטלפון. בהתחלה לא הבנתי שיש מספר לא מבוטל של אנשים שאין להם את היכולת לשלוט בכמות הסמים שהם צורכים ואני מכיר מספר אנשים שהסתבכו בצרות עמוקות בגלל שהיתה להם גישה לכמות גדולה של סמים.

אך היו כמה היבטים בסצינת ההיפים שלא היו מטעים. אני מאמין שחלו שינויים משמעותיים אצל רוב האנשים שצרכו LSD. דבר ראשון אני חושב שרובנו פחות פוחדים מהמוות. לא יודע אם זה עניין של סיבה ותוצאה או בחירה עצמית, אבל אני חושב שהמון אנשים שצרכו LSD הם ליברליים יותר מאשר שמרניים. אני מאמין שלסצינה היתה גם השפעה על האמנות החזותית, המוזיקה, האופנה ועל האוכל (במיוחד מזון אורגני).

מספר שינויים חברתיים חיוביים שייתכן ו-LSD עזר להם לקרות:

 • הגברת המודעות והרגישות לאיכות הסביבה.
 • פחות שימוש בכח כפתרון לבעיות פוליטיות.
 • הגברת המודעות לפגמים שקיימים בתרבות הצריכה.
 • הגברת הסקפטיות לגבי תאגידים קפיטליסטים.
 • יותר תחושה שכולנו בתוך זה ביחד.
 • הגברת הסובלנות כלפי שינויים בגזע, מין, נטייה מינית, וכו’.

אבל אם LSD יכול לקבל קרדיט עבור השינויים החיוביים בחברה, אז LSD יכול גם לקבל חלק מהאשמה עבור השינויים השליליים שייתכן שנגרמו.

מספר שינויים חברתיים שליליים שייתכן ו-LSD עזר להם לקרות:

 • החלשת הקשר המשפחתי.
 • צמיחת הבורות, חשיבה קסומה וחשיבה אנטי מדעית.
 • הכמות הלא מבוטלת של אנשים שמרצים זמן בכלא בגין עבירות סמים.
 • שימוש נרחב בסמים קשים.
 • האמונה בתיאוריות קונספירציה והחלשת האמנה החברתית.
 • השינוי החברתי שנוצר מ-LSD הגביר את ההתפשטות של איידס ומחלות אחרות.

23. מה דעתך לגבי הציטוט הזה מפי האנטר תומפסון, והאם אתה מסכים איתו? “זה היה הפגם הגורלי בטריפ של טים לירי. הוא הסתובב באמריקה ומכר ‘הרחבת תודעה’ מבלי להתחשב במציאות העגומה שהמתינה בסיבוב לכל האנשים שתפסו אותו ברצינות… כל צרכני האסיד מעוררי החמלה שחשבו שהם יכולים לקנות שלום והבנה בשלושה דולר למנה. אבל ההפסד והכשלון שלהם הוא גם שלנו. מה שלירי לקח איתו זו האשליה של אורח חיים שלם שהוא עזר ליצור… דור של נכים לצמיתות, מחפשים שנחלו כשלון, שמעולם לא הבינו את המהות המיסטית של תרבות האסיד: ההנחה הנואשת שמישהו… או לפחות כח כלשהו – מוביל את האור בקצה המנהרה“.

בשביל מה שזה שווה, תמיד הערכתי יותר את ראם דאס (ריצ’רד אלפרט) מאשר את טים לירי. אני חושד שהאנטר תומפסון היה ציני באותה מידה כלפי אנשים שהרחיבו את התודעה באמצעות מדיטציה או מנהגים דתיים. המון אנשים שצרכו LSD בזמן כזה או אחר יצרו איתי קשר מפני שהם ידעו שנהגתי לייצר LSD. רוב האנשים האלה מאמינים עכשיו של-LSD היתה השפעה חיובית עצומה על החיים שלהם. מיעוט קטן מהאנשים האלה מרגיש שנגרם לו נזק כתוצאה מצריכת LSD. זה לגמרי נכון שישנם אנשים שמרגישים נכים לצמיתות או שנכשלו בחיפוש. אבל אני לא חושב שזה נכון שיש דור שלם מהאנשים האלה או שהמיעוט של חסרי המזל האלה מייצג את רוב האנשים שצרכו LSD. אף על פי כן, אני מרגיש רע לגבי הקשיים שהם נאלצו לחוות. מספר גדול יותר של אנשים נבהלו כתוצאה מהתנסות עם LSD והלכו לחדר מיון בבית חולים, במיוחד בשנים המוקדמות שבהן המינונים היו גבוהים, אבל אני מאמין שרובם לא סבלו מהשפעות ארוכות טווח.

טים סקאלי מתוך הסרט "The Sunshine Makers"
טים סקאלי מתוך הסרט “The Sunshine Makers”

24. האם אתה עדיין מאמין ש-LSD יכול לשנות את העולם?

במהלך אמצע שנות השבעים הגעתי למסקנה שקרוב לוודאי שפיזור LSD לארבע רוחות השמיים לא יציל את העולם, וזה היה קשה לוותר על הפנטזיה הזו. אני עדיין מאמין שהוא יכול לשפר את העולם. אני חושב שפסיכדלים, המשולבים כהלכה בתרבות שלנו, עדיין מסוגלים לגרום לאפקט חיובי אפילו אם הם לא מגיעים לרמה של להציל את העולם. ואני מאמין שלפסיכדלים יש פוטנציאל מעולה ביישומים רפואיים.

25. האם אתה חושב ש-LSD אחראי למהפכה התרבותית שהתחוללה בשנות השישים (אופנה, אמנות, מוזיקה וכו’)?

אני מאמין ש-LSD היה משפיען משמעותי במהפכה התרבותית. היו קרוב לוודאי כוחות חברתיים נוספים שתרמו לכך.

26. האם LSD אחראי למהפכה המוזיקלית בשנות השישים?

כמו שאמרתי למעלה, אני חושב שהיתה לו השפעה עצומה. אוסלי סטנלי עשה את כל המאמצים “להדליק” מוזיקאים (הרבה מהם מאוד מוכרים) והוא חילק המון LSD באירועי רוקנרול.

27. ומה אתה חושב בנוגע לקשר בין LSD לבין יצירתיות? האם יש קשר בין השניים? האם זה עזר למוזיקאים ליצור מוזיקה טובה יותר, לציירים לימור אמנות טובה יותר?

אני חושב שאנשים שצרכו LSD מגיעים בקלות למצב של לחשוב מחוץ לקופסה. מוזיקאים מסויימים, למשל “גרייטפול דד”, הצליחו להיות מאוד יצירתיים בזמן השפעת LSD. אני חושב שאמנים אחרים הולידו את העבודות הטובות ביותר שלהם לא בזמן ההשפעה אלא כתוצאה מהחוויה. שימוש הולם ב-LSD יכול לשפר גמישות מחשבתית, ליצור את היכולת לנוע בין מצבים מנטליים, ואני מאמין שזה תורם המון ליצירתיות.

28. האם היו איתך ישראלים באותו זמן, כשהכל קרה? איזה מסר היית רוצה להעביר לקוראים שלנו בישראל?

אני לא זוכר שהיו ישראלים בחבורה שלי, מצד שני אני אחד האנשים הפחות חברותיים בעולם. אני יכול לחשוב על שני קשרים בין ישראל לסצינה הפסיכדלית שהכרתי: ברנרד רוזמן וברנרד קופלי היו דילרים של LSD שנעצרו אחרי שמכרו כמות של LSD מוברח לסוכן FDA בתחילת 1963. הם הסתובבו במדינה ומכרו LSD לחוקרים ואחרים שרצו להתנסות בזה. כחלק משיטת המכירה שלהם הם סיפרו שה-LSD הגיע מישראל, ממכון ויצמן. הטענה של ברנרד רוזמן בכתב ההגנה היתה שהוא לא הבריח LSD, אלא ייצר אותו בארה”ב. הוא אמר לבית המשפט שהקשר הישראלי היה רק מקדם מכירות. אני לא בטוח איזה סיפור הוא הנכון. אבל היו ללא ספק עדויות משכנעות לכך שברנרד רוזמן היה בישראל בתחילת 1960 ושהוא אכן ביקר במכון ויצמן.

הקשר הישראלי השני היה דרך פרופסור לסטר פרידמן. לסטר היה פרופסור לכימיה באוניברסיטת קייס ווסטרן רזרב (Case Western Reserve University). הוא הורשע בגין קשירת קשר עם ניק סאנד ואיתי. בעיקרון הממשלה טענה שהוא לימד את ניק סאנד איך לייצר LSD. ביליתי לא מעט זמן עם לסטר פרידמן בזמן ההליכים הקדם משפטיים ובזמן המשפט. בשלב מסויים הוא סיפר לי סיפור על ההשתלמות שלו בשוויץ בשלהי 1972. הוא אמר לי שהיו שם מדענים ישראלים שעבדו על THC סינטטי שחזק פי כמה מאות יותר מאשר THC טבעי. הם לכאורה ניסו לפתח גורם לאובדן יכולת במלחמה הכימית. כבר הייתי מודע למחקר שרוג’ר אדאמס פירסם שבו הוא תיאר פיתוח של THC סינטטי שהיה חזק פי מאות מ-THC טבעי ונבדק במבחני אטקסיה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר