טוען...

בקרוב בישראל? גרמניה רוצה לבטל השימוש בפרחי קנאביס רפואי

עישון של תפרחות קנאביס על ידי מטופלים לא מוצא חן בעיני מנהלי ענף הקנאביס הרפואי של גרמניה, ואלו מתכוונים לפעול על מנת לאשר לבסוף שימוש במוצרים מבוססי קנאביס בלבד כגון שמן. גם בישראל משרד הבריאות לא שמח על עישון תפרחות.

ראש סוכנות הסמים של גרמניה, קארל ברויך, האחראי מתוקף תפקידו גם על ענף הקנאביס הרפואי במדינה, מביע התנגדות לשימוש בפרחי קנאביס כחלק מהטיפול בקנאביס רפואי.

לדבריו הוא והסוכנות מוטרדים מאוד מכך שמטופלי קנאביס רשאים לצרוך פרחי קנאביס ועל כן בכוונתו לשנות זאת.

באופן כללי חושב ברויך שקנאביס רפואי זה מושג חריג בתחום הבריאות והשיטה הנוכחית היא מודל זמני בלבד. לטענתו “כל תרופה אחרת עם תופעות לוואי דומות היתה מוסרת מהמדפים מזמן”.

“המטרה היא לעבור לשימוש במוצרים ותרופות מבוססי קנאביס,” אמר. “אנחנו רוצים להתרחק מהשיטה הנוכחית [מכירת תפרחות קנאביס] מהר ככל האפשר”.

גם בישראל טענו לא פעם נציגי היק”ר ומשרד הבריאות כי העובדה שקנאביס רפואי נצרך בעישון של תפרחות היא עבורם “עצם בגרון” כהגדרתם.

מה שבכל זאת מונע את ביטול השימוש בתפרחות בישראל הוא ככל הנראה אימת ההליך המשפטי שיינקט נגד משרד הבריאות במקרה כזה.

למרות עמדתם נגד עישון לא צלחו כל הפניות למשרד הבריאות וליק”ר בניסיון לשכנעם לאשר לחברות הקנאביס לשווק אלטרנטיבות לעישון – עטי אידוי, משחות ועוד.

המוצר היחידי המותר לשימוש עם קנאביס רפואי הוא משאף קנאביס חדש של חברת ‘טבע’, הנמצא בניסוי בשנתיים האחרונות אך טרם נכנס לשימוש נרחב.

להצהרה זו של ברויך עשויות להיות משמעויות גם עבור חברות ישראליות המקוות לייצא קנאביס רפואי לגרמניה, שכן טווח המוצרים האפשרי לייצוא עלול להצטמצם.

כזכור חוק הייצוא של קנאביס מישראל לחו”ל אושר אמנם על ידי כל הגורמים, אך הליכים רגולטוריים וביורוקרטיים מונעים ממנו להתחיל בפועל.

לצד זאת אין נכון להיום יעדים רבים לייצוא של קנאביס רפואי מישראל. ממשלת קנדה למשל, שוק הקנאביס הרפואי הגדול בעולם, לא מעוניינת בינתיים בייבוא קנאביס רפואי, כנראה על מנת שלא לפגוע בחברות הקנדיות המקומיות.

גרמניה פרסמה לאחרונה את תוצאות מכרז הקנאביס הרפואי לאיתור חברות גידול וייצור, בו נבחרו 13 חברות. חברות ישראליות שהתמודדו לא הצליחו לזכות בהזדמנות.

לטענת ברויך הוא חש צער על כך שבמכרז נחשפו מצד חברות ושחקנים בתחום יותר אינטרסים כלכליים מאשר דאגה למטופלים. “עבורי כנשיא הסוכנות האחראית זה היה מצב בלתי נסבל,” אמר.

החברות שכן זכו במכרז הקנאביס הרפואי של גרמניה צפויות להתחיל לגדל קנאביס בפועל רק החל מסוף השנה הבאה, רבעון אחרון של 2020, ועד אז תמשיך גרמניה לייבא את הקנאביס עבור כ-60 אלף המטופלים בעיקר מחברת ‘בדרוקן’ ההולנדית.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר