מגלגל...
x

גרמניה הציגה את מודל הלגליזציה החדש: מועדוני קנאביס וגידול ביתי

בתום כ-6 חודשי דיונים מרתוניים מאז הוצגה תכנית הלגליזציה של ממשלת גרמניה, הוחלט לאמץ מודל "מרוכך" יותר בעקבות לחצים של האיחוד האירופי ומדינות שכנות. במקום חנויות קנאביס חוקיות (דיספנסריז/קופישופס) יוכלו בני 18 ומעלה לרכוש את הקנאביס ממועדון בו הם רשומים כחברים ולגדל 3 צמחים בבית

בעקבות לחץ מהאיחוד האירופי, גרמניה הודיעה כי היא מצמצמת את תוכנית הלגליזציה המקורית שלה, ובניגוד לתכנון המקורי היא לא תכלול בשלב זה גידול מסחרי ומכירת קנאביס בחנויות (דיספנסריז, קופישופס).

במקום זאת, גרמניה תתיר גידול ביתי של קנאביס (עד 3 צמחים לאדם) וגולת הכותרת – אימוץ מודל מועדוני קנאביס, כמו בספרד, כלומר, מעין קואופרטיבים שיורשו לגדל ולמכור קנאביס לחברי מועדון רשומים בלבד.

במסיבת עיתונאים מיוחדת שהתקיימה הבוקר (12.4) ציינו שר הבריאות קארל לוטרבבאך ושר החקלאות קם אוזדמיר, כי בהמשך הדרך גרמניה תחל בניסויי ‘פיילוט’ מצומצמים של לגליזציה מלאה בערים בודדות במשך 5 שנים.

שר הבריאות הגרמני קארל לוטרבאך ושר החקלאות הגרמני קם אוזדמיר מציגים את תוכנית הלגליזציה החדשה של גרמניה במסיבת עיתונאים ב-12.4.23 (צילום: picture alliance/dpa)
שר הבריאות הגרמני קארל לוטרבאך ושר החקלאות הגרמני קם אוזדמיר מציגים את תוכנית הלגליזציה החדשה של גרמניה במסיבת עיתונאים ב-12.4.23 (צילום: picture alliance/dpa)

מטרת הניסויים הצפויים הללו היא ללמוד על השפעות הלגליזציה באופן נקודתי ולהרחיב אותה בהתאם לערים נוספות עד שתוטמע בכל המדינה, בדומה לניסויי הפיילוט שנערכים בימים אלה גם בשוויץ וגם בהולנד.

השינוי לעומת התכנית המקורית, שכאמור דיברה על לגליזציה מלאה (אם כי היא כללה גם מגבלות מסויימות למשל מקסימום 15% THC במוצרים), נבע מהתנגדות של האיחוד האירופי וכמה מהמדינות השכנות של גרמניה.

ההתנגדות נבעה מחשש לזליגת קנאביס מגרמניה לכל רחבי אירופה, מכיוון שגרמניה היא אחת ממדינות אמנת שנגן – 27 מדינות באיחוד האירופי שניתן לעבור ביניהן בחופשיות וכמעט ללא ביקורת גבולות או בידוק משטרתי.

לצד החשש הזה היה גם חוסר הרצון של האיחוד האירופי להפר את אמנות הסמים הבינלאומיות של האו”ם, האוסרות על ייצור ומכירת קנאביס שלא למטרות מדעיות או רפואיות בלבד.

עד 50 גרם בחודש, עד 3 צמחים בבית

על פי תכנית הלגליזציה החדשה, שאמורה להיכנס לתוקף לקראת סוף השנה (2023), במקום רכישת קנאביס בחנויות, יורשו כל תושבי גרמניה מגיל 18 לגדל עד 3 צמחים בבית (במקום 2 צמחים בהצעת החוק המקורית).

בנוסף, כאמור, הם יוכלו להצטרף ל’מועדוני קנאביס’, כאשר לחברי המועדון מותר יהיה לגדל קנאביס ולמכור אותו רק לחברים אחרים במועדון, אך יהיה אסור להם למכור אותו למי שאינו חבר במועדון, למשל לתיירים.

כל מועדון יוכל לכלול עד 500 חברי מועדון, שיוכלו לקנות מהמועדון עד 50 גרם בחודש, ולא יותר מ-25 גרם ביום אחד – זאת בנוסף או במקום לצמחי הקנאביס שהם יורשו לגדל לעצמם בבית לשימוש אישי.

עדיין לא ידוע כמה קנאביס יהיה מותר לכל מועדון לגדל, אך המטרה היא שהמועדון יוכל לגדל מספיק עבור כל החברים בו, כך שהכמות המותרת כנראה תשתנה בהתאם למספר החברים בכל מועדון.

בהמשך אמורות להתפרסם תקנות איכות רשמיות עבור גידולי קנאביס במועדונים, אשר יקבעו בין היתר את נהלי ותנאי הגידול המותרים, למשל באילו חומרי הדברה מותר להשתמש ובאילו אסור וכיוצ”ב.

במקום המגבלה הגורפת של מקסימום 15% THC במוצרי קנאביס שתוכננה בטיוטת ההצעה המקורית, תהיה מגבלה על אחוז THC שטרם נקבע רק על צעירים בגילי 18-21, שגם יוגבלו לכמות של 30 גרם בחודש במקום 50.

מהלך מפתיע יחסית הוא שצריכת קנאביס בשטחים ציבוריים תהיה מותרת על פי התכנית, אם כי רק החל מהשעה 8 בערב ולא לפני כן. צריכת קנאביס תהיה אסורה עם זאת בסמוך לבתי ספר ומוסדות חינוך בכל שעה.

ככל הנראה, לפחות בשלב זה, הכוונה היא לא לאפשר צריכה של קנאביס במועדוני הקנאביס כפי שמותרת הצריכה בקופישופס בהולנד למשל, אלא רק גידול הקנאביס וייצורו, ומכירתו לחברי המועדון.

מדובר עדיין בשלבים ראשוניים של התכנית וצפויים בה עדכונים ושינויים. מה שכן, מכיוון שגרמניה היא מדינה מובילה באירופה, ייתכן שמדינות נוספות ילכו כעת בעקבותיה, גם על מנת לא להתנגש עם החוק הבינלאומי.

מחקר שפורסם לפני כשנה וחצי והיווה כנראה חלק משיקולי הקואליציה הגרמנית לקידום לגליזציה, מצא שגרמניה צפויה להרוויח כ-4.7 מיליארד אירו (5.34 מיליארד דולר) בשנה משוק קנאביס חוקי.

עוד הוערך במחקר כי ההסדרה של שוק הקנאביס למטרות פנאי בחוק, תייצר כ-27,000 מקומות עבודה חדשים במדינה, חלקם בענף עצמו וחלקם כשירותי-לוויין שיינתנו לעוסקים בענף.

בכל מקרה, עד שהחוק יאושר וגם בלעדיו, גרמניה היא מדינה ליברלית למדי בכל הנוגע לשימוש בקנאביס, יש בה מדיניות אי-הפללה מזה שנים ארוכות והקנאביס נגיש שם בשוק השחור באופן די נוח ופשוט.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר