גרמניה: מטופלים בקנאביס רפואי יורשו לגדל עציץ מריחואנה בבית

בית המשפט הגרמני פסק עקרונית לטובת אפשור לחולים קשים לגדל בעצמם קנאביס לקבלת טיפול רפואי. עם זאת, פסק הדין, בתנאים מסוימים, עדיין יכול למנוע גידול עצמי עבור חלק מהחולים.

קנאביס רפואי

מייקל פ. חולה במחלה קשה. במשך למעלה מ-20 שנים, האומן מהעיר מנהיים שבגרמניה המערבית סובל מטרשת נפוצה. יש לו קושי בדיבור, הוא סובל מפרכוסים לעתים קרובות ואומר שהקנאביס נותן לו תחושת הקלה.

ראו עוד: מריחואנה לטיפול בטרשת נפוצה – מחקר חדש
ראו עוד: קנאביס רפואי לחולי טרשת נפוצה גם בשוודיה

חוקי ובמחיר סביר

ההשפעה הרפואית החיובית של הקנאביס מקובלת על רבים, אבל עבור הרבה אנשים כמו מייקל פ. טיפול חוקי בקנאביס במחיר סביר הוא קשה להשגה בגרמניה. זה עשוי להשתנות בעקבות פסק הדין אחרון, שלא נכנס עדיין לתוקף, על ידי בית המשפט המנהלי הפדרלי במינסטר.

תחת תנאים מחמירים, אנשים חולים מאוד בגרמניה יכולים כעת לגדל קנאביס בבית באופן חוקי. אלו שעבורם אין טיפולים אחרים זמינים או יעילים, אך עשויים לקבל תועלת רפואית ממריחואנה יכולים לפנות למכון הפדרלי לתרופות ומכשור רפואי (BfArM) ולקבל אישור לטפל בעצמם באמצעות קנאביס תוצרת בית, כאשר השימוש בו יימצא בפיקוח על ידי הרופא שלהם.

“אם לא קיימת אפשרות טיפול סבירה, יש לקחת בחשבון רישיון לגידול אישי של קנאביס – בשיקול הדעת של BfArM”, קבע בית המשפט.

בעבר, כל הבקשות לגידול אישי נדחו על ידי משרד הבריאות הפדרלי.

דרונבינול (Dronabinol) כחלופה

יחד עם זאת, בית המשפט קבע גם כי לחולים לא צריך להיות מותר לגדל קנאביס אם ביטוח הבריאות שלהם מכסה את עלות הטיפול בתרופות המבוססות על קנאביס כמו למשל דרונבינול. וכאן קיימת בעיה עבור מייקל פ. שמגדל כיום קנאביס בחדר האמבטיה שלו. הוא אמר שהוא לא יכול להרשות לעצמו מוצרי קנאביס מבית המרקחת.

דרונבינול
דרונבינול

לפני שבית המשפט במינסטר הוציא את פסק דינו, שקובעי המדיניות עדיין לא הכניסו לחוק, ביטוח הבריאות של מייקל פ. סרב לממן לו את הדרונבינול. זמן קצר לאחר החלטת בית המשפט, חברת הביטוח, AOK, אישרה את התשלום עבור תחליפי הקנאביס.

מייקל פ. ועורך דינו, אוליבר טולמיין, המייצג מספר אנשים שרוצים לגדל קנאביס למטרות רפואיות, טוענים שהדרונבינול כתחליף לקנאביס אינו מספיק.

“דרונבינול פועל רק כתוספת”, אמר טולמיין, והוסיף כי לאנשים המשתמשים בו נדרש פחות קנאביס כדי להשיג את אותו האפקט.

צפו: פוליטיקאי גרמני מעשן ג’וינט בשידור חי בטלוויזיה
ראו עוד: חוואי גרמני בן 74 שתל 1000 שתילי מריחואנה – בטעות

פסיקת “אבן דרך”

פראניו גרוטנהרמן (Franjo Grotenhermen), יו”ר האגודה לקנאביס רפואי בגרמניה, קרא לפסק הדין של בית המשפט “אבן דרך” במאמצים לאספקת קנאביס לאזרחי גרמניה כטיפול חלופי.

“מוצרי קנאביס מבית המרקחת הם יקרים מדי עבור רוב החולים”, הוא אמר. “גידול חוקי של הצמח בבית פותח בפניהם אלטרנטיבה סבירה בפעם הראשונה”.

שימוש במריחואנה למטרות פנאי אינו חוקי ברוב חלקי העולם. אבל מדינות רבות מתחילות לאמץ, או שכבר הציגו רמות שונות של דה-קרימינליזציה לשימוש הרפואי שלה. בין המדינות נמצאות גם קנדה, ישראל והולנד. בארצות הברית, כמה מדינות אשרו שימוש ברכיבים מסוימים קנאביס למטרות רפואיות.

ראו עוד: גרמניה: סקר חדש קובע – הגרמנים בעד לגליזציה של מריחואנה
ראו עוד: המהפכה השקטה: לגליזציה מסביב לעולם

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר