גרמניה: הקלה משמעותית על נהיגה בהשפעת קנאביס

פסיקה חדשה של בית משפט פדרלי בגרמניה קובעת כי החוק הנוכחי בעניין נהיגה בהשפעת קנאביס הוא מחמיר מדי. עד שהוא יתוקן, לשוטרים אסור להסתמך רק על רמת THC בדם בתור מדד לנהיגה בהשפעה.

נהגים בגרמניה שנתפסים עם THC בדם כבר לא יענשו בשלילה מיידית של רישיון הנהיגה – כך פסק בית המשפט הפדרלי בעיר לייפציג.

בפסיקה תקדימית שניתנה ביום שלישי (9.4) קובע בית המשפט כי החוק הנוכחי מחמיר מדי עם הנהגים, וכי נוכחות THC בדם אינה מהווה בהכרח אינדיקציה לנהיגה תחת השפעה.

עד שממשלת גרמניה תאשר שימוש בבדיקות מדוייקות יותר (כמו למשל ‘ינשוף הקנאביס‘ החדש), אסור לשוטרים במדינה להסתמך רק על רמת ה-THC בדם כאינדיקציה לנהיגה תחת השפעה.

הפסיקה אינה מתירה נהיגה בהשפעת קנאביס, אך היא קובעת שעד שתתוקן החקיקה בעניין השוטרים ייאלצו להשתמש במבחן השכרות הישן, “בדיקת מאפיינים”, שנעשה בצד הדרך (“לך בקו ישר, גע עם אצבע באף” וכו’) על מנת להוכיח נהיגה בהשפעת קנאביס.

החוק הנוכחי בגרמניה הוא קשוח במיוחד – מי שנתפס עם מעל ננוגרם אחד של THC למ”ל דם מקבל שלילת רישיון במקום. לשם השוואה בקולורדו הגבול עומד על 5 ננוגרם THC למ”ל דם, פי 5 – ואפילו זה נחשב בעיני מומחים רבים כרף נמוך ונוקשה מדי.

בדיקת דם עבור רמות THC היא אמנם אינדיקציה טובה לנהיגה בהשפעה לעומת בדיקת שתן למטבוליטים של THC, המראה שהנבדק עישן בשבועות האחרונים, אך גם לבדיקה זו יש חסרונות.

מחקרי עבר מצאו כי 5 ננוגרם למ”ל זה אולי מספיק THC כדי לפגום ביכולות הנהיגה של המשתמש המזדמן – אך כאשר מדובר בצרכני קנאביס קבועים לא נצפתה פגיעה בביצועי הנהיגה עד רף גבוה בהרבה – 15 ננוגרם למ”ל דם.

עוד נצפתה במחקרים תופעה אצל משתמשים קבועים שמקשה על המדידה. לרמות ה-THC בדם לוקח יותר זמן לרדת אצלם, כך שניתן לגלות אצלם רמות פעילות של THC בדם גם שעות ארוכות לאחר העישון והרבה אחרי שההשפעות כבר פגו. התופעה הזאת קיימת גם בבדיקות רוק.

כבר ב-2015 קבעה קבוצת מומחים בגרמניה שהחוק הנוכחי מחמיר מדי. הם הציעו להעלות את הגבול פי 3, ל-3 ננוגרם THC למ”ל דם, אך בית המשפט דחה את טענותיהם.

ישנם שני סוגים של בדיקות דם לגילוי THC: האחת מודדת שימוש בקנאביס בשבועות האחרונים ע”י בדיקת כמויות של חומצות THC (בעיקר THC-COOH) בפלזמה בדם ושקולה בעצם לבדיקת המטבוליטים בשתן. השניה בודקת שימוש בקנאביס בשעות האחרונות ע”י בדיקת כמויות שרידי ה-THC.

בגרמניה השכילו כבר מזמן לעבור להשתמש בבדיקה השניה, שהיא כמובן אינדיקציה טובה בהרבה עבור נהיגה תחת ההשפעה. בישראל רשויות החוק עדיין משתמשות בבדיקה הראשונה שמודדת שימוש בשבועות האחרונים, כאינדיקציה לנהיגה תחת ההשפעה.

עתירה לבג”צ שהוגשה בסוף החודש שעבר ע”י אורן ליבוביץ׳ והמפלגה הליברלית עלה ירוק דורשת מהמדינה לתקן את המצב הזה ולקבוע רף מותר לנהיגה לאחר צריכת קנאביס בצורה מדעית בהתאם להמלצות המומחים בתחום.

ראו עוד:
איך קנאביס משפיע על הנהיגה ומדוע החוק שגוי
מחקר חדש על השפעת קנאביס לכשירות לנהיגה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר