מגלגל...
x

גרמניה בדרך ללגליזציה: “קואליציית הרמזור” תסדיר שוק קנאביס חוקי?

4.7 מיליארד אירו בשנה וכ-27,000 מקומות עבודה, זה מה שמקווה "קואליציית הרמזור" המתגבשת בגרמניה להרוויח, בין היתר, מלגליזציה של קנאביס במדינה. השבוע, על פי דיווח בדר-שפיגל, סיכמו נציגי המפלגות על מודל להסדרת השוק לשימוש פנאי, כולל פתיחת חנויות יעודיות למבוגרים

דר שפיגל מדווח כי מפלגות הקואליציה החדשה הנבנית בימים אלה בגרמניה לקראת הקמת הממשלה החדשה הגיעו להבנות והסכמות בנוגע להסדרת שוק קנאביס חוקי בגרמניה גם לשימוש פנאי, זאת לאחר שנים בהן גרמניה לא מפלילה צרכני קנאביס במדינה, מעלימה עין מגידול ביתי, ומאפשרת שימוש נרחב בקנאביס רפואי. המהלך מגיע, כך על פי הדיווח, במטרה לצמצם ככל הניתן את שוק הקנאביס הבלתי חוקי בגרמניה המתנהל די בחופשיות כיום.

ההודעה על הגעה להסכמות בקואליציה המתגבשת בגרמניה מגיעה כשבוע לאחר דיווח של הבלומברג לפיו הסכמה כזו צפויה בקרוב. על פי הדיווח כעת בדר שפיגל, שלוש המפלגות הגדולות המרכיבות את הקואליציה החדשה שזכתה לכינוי “קואליציית הרמזור” – המפלגה הסוציאל דמוקרטית (SPD), מפלגת הדמוקרטים החופשיים (FDP) ומפלגת הירוקים – סיכמו כי הן “יציגו את המודל להפצה מבוקרת של קנאביס למבוגרים למטרות פנאי בחנויות מורשות”.

מעבר לשרשרת ייצור מפוקחת ומכירת קנאביס בחנויות יעודיות, אופי מודל האסדרה החדש ופרטים נוספים לגבי הרגולציה על השוק העתידי יוצגו ככל הנראה במהלך החודשים הקרובים לאחר שהממשלה תוקם באופן רשמי. כבר עתה מוסכם, כך על פי הדיווח, כי המודל יכלול בין היתר גם תכניות לצמצום נזקים, מגבלות על פרסום בדומה למוצרי טבק ואלכוהול ועוד. עוד מוסכם כי לאחר 4 שנים תיבחן הרפורמה מחדש כדי לוודא שהתוצאות טובות וכדי לבצע תיקונים נדרשים.

כמו כן מתכננים בגרמניה לאפשר מתן שירותים לבדיקת סמים ללא חשש מהפללה עצמית, בעזרתם יוכלו תושבי המדינה למסור דוגמיות של החומרים שברשותם לבדיקת מעבדה שתבדוק האם הם מכילים מזהמים או רכיבים מסוכנים, זאת למען הגנה על בריאות הציבור.

מחקר חדש שפורסם השבוע בגרמניה והיווה כנראה חלק משיקולי הקואליציה החדשה לתמיכה בלגליזציה, בחן כיצד ישפיע שוק קנאביס חוקי על גרמניה לאחר לגליזציה. על פי הממצאים גרמניה צפויה להרוויח כ-4.7 מיליארד אירו (5.34 מיליארד דולר) בשנה משוק קנאביס חוקי, מתוכם כ-1.3 מיליארד אירו מחיסכון בהוצאות נוכחיות של מערכת המשפט והמשטרה וכ-3.4 מיליארד אירו בהכנסות ממיסוי השוק החוקי. כמו כן מוערך כי לגליזציה תייצר כ-27,000 מקומות עבודה חדשים במדינה, חלקם בענף עצמו וחלקם כשירותי-לוויין שיינתנו לעוסקים בענף.

גם דעת הקהל בגרמניה עברה לכיוון לגליזציה, כך עולה מסקר של “איגוד ההמפ הגרמני” שנערך בסוף אוקטובר השנה. על פי הסקר, 49% מהנשאלים אמרו שהם בעד לגליזציה של קנאביס והתרת מכירה בחנויות ייעודיות כפי שקורה בארה”ב ובקנדה, לעומת 46% שעדיין התנגדו. סקר זה, הנערך מדי שנה, היה הפעם הראשונה מאז 2014 בה יותר גרמנים היו בעד לגליזציה מאשר נגדה.

כזכור, גם אצל שכנתה של גרמניה, לוקסמבורג, מתכוננים ללגליזציה ומקווים להיות המדינה הראשונה באירופה שעושה זאת כאשר בינתיים מתכננים להתיר גידול ביתי של קנאביס לשימוש עצמי עוד לפני הטמעת הרגולציה בתחום. אם גרמניה תקדים את לוקסמבורג, היא כמובן תהיה המדינה האירופאית הראשונה שמאשרת לגליזציה מלאה של קנאביס. נכון להיום מדינות נוספות באירופה בעלות מודלים דומים או שמתקרבות ללגליזציה מלאה הן הולנד, ספרד ושווייץ.

ההתקדמות לעבר לגליזציה בגרמניה מזכירה את מה שהתרחש בישראל בימי הקמת הממשלה הקודמת, אז בעקבות לחץ ציבורי, עתירה לבג”ץ והתחייבות של ראשי המפלגות במהלך קמפיין הבחירות, הסכימה הקואליציה על הסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל. הצעת חוק בנושא אף אושרה על ידי ועדת שרים לחקיקה ולאחר מכן גם בהצבעה בקריאה טרומית בכנסת, אך רגע לפני אישור בקריאה ראשונה והמשך חקיקה הובילו דווקא מי שמזוהים עם הקריאה ללגליזציה, ח”כ רם שפע וח”כ שרן השכל, להפלת הממשלה באירוע שזכה לכינוי “ליל החניונים”. כיום, בממשלה החדשה שהוקמה, לגליזציה כרגע לא על הפרק, הצעת חוק לאי-הפללה נפלה לאחרונה בכנסת וחוק הקנאביס הרפואי גם כן לא מצליח להתקדם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר