גרמן חוזרת לתפקיד? גנץ מבטיח: ליצמן לא יהיה שר הבריאות

המועמד לראשות הממשלה בני גנץ מתחייב שליצמן לא יישאר בתפקיד שר הבריאות, ומצד שני שהתיק יישאר בידי מפלגתו, "כחול לבן". המטופלים לא יודעים אם לשמוח על עזיבתו האפשרית של ליצמן או לחשוש מחזרתה האפשרית של יעל גרמן לתפקיד.

מצד אחד שמחו מטופלי הקנאביס הרפואי לשמוע אתמול את המועמד לראשות הממשלה בני גנץ, יו”ר “כחול-לבן”, מבטיח בראיון כי שר הבריאות יעקב ליצמן לא יישאר בתפקיד במידה והמפלגה תצליח להקים ממשלה אחרי הבחירות ב-2.3.

ליצמן, המזוהה עם רפורמת הקנאביס הרפואי שהובילה לפגיעה במטופלים כולל מחסור חמור ועליית מחירים חדה, ספג וסופג ביקורת קשה מצד המטופלים ובני משפחותיהם על אופן הטמעת הרפורמה וההתעלמות מטענותיהם.

מצד שני התאכזבו אותם מטופלים לשמוע התחייבות נוספת של גנץ לפיה תיק הבריאות יישאר בידי מפלגת “כחול לבן”, כלומר שישנו סיכוי די גבוה שח”כ יעל גרמן, ששימשה כשרת הבריאות בין 2013 ל-2015, תחזור למלא את התפקיד שוב במקרה של נצחון.

יעל גרמן (צילום: פלאש90)
שרת הבריאות הבאה? יעל גרמן (צילום: פלאש90)

בתפקידה כשרת בריאות זכורה גרמן כמי שניסתה להטמיע את הרפורמה הראשונה בענף הקנאביס הרפואי, אז אמורה היתה לעבור השליטה הבלעדית בתחום, ללא מכרז, לידי מונופול של חברת “שראל”. היוזמה סונדלה לאחר עתירה של חברות הקנאביס לבג”ץ.

ביקורת חריפה וחששות מפני אינטרסים זרים נשמעו באותם ימים כלפי גרמן, המתנגדת ללגליזציה, ונגד מפלגתה המקורית, “יש עתיד”, שאחד ממייסדיה הוא סמנכ”ל חברת התרופות “טבע” לשעבר אבינועם ספיר, שהיום משמש בתפקיד מנכ”ל חברת “טבע ישראל”.

במהלך כהונתה אף נערכה מחאה ארוכת ימים במסגרתה שהו מטופלים מחוץ לביתה של השרה לשעבר. התנגשויות רבות בין הצדדים תועדו מדי ערב כשחזרה גרמן לביתה ונתקלה במטופלים ובטענותיהם. גרמן טענה אז כי גורם אלמוני מממן את מגזין קנאביס.

מי שלא מרוצה מההבטחה של גנץ הן שותפותיו העתידיות להקמת ממשלה – מפלגת “העבודה” ומפלגת “ישראל ביתנו” – המעוניינות ואף מבטיחות להחזיק בידיהן את משרד הבריאות לאחר הקמת הממשלה.

“העבודה” מציעה לתפקיד את ח”כ אורלי לוי, שתומכת בהקלות על ענף הקנאביס הרפואי ואף בלגליזציה. “ישראל ביתנו” מבטיחה כי יו”ר הסתדרות הרופאים לשעבר, ד”ר לאוניד אידלמן, שהתנגד בעבר להקלות על המטופלים, הוא שיקבל את התפקיד.

ממפלגת “כחול לבן” נמסר למגזין קנאביס כי אמנם הם מבטיחים שליצמן לא יישאר במשרד הבריאות, אך כי בשלב זה הם לא מוכנים להתייחס לשאלה מי כן ימלא את התפקיד במקומו למעט זאת שהוא יהיה בידי חבר המפלגה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר