טוען...

גרמן: “הנסיון לקדם לגליזציה פוגע בחולים”

שרת הבריאות בטור אישי מיוחד: “הניסיון לקדם לגליזציה דרך מערכת הבריאות אינו הוגן, כי הוא יפגע גם בחולים, גם ברופאים וגם במערכת הרפואית במדינה.”

לקראת התכנסותה הבוקר (ראשון) של וועדת החקיקה של הכנסת לדיון בהצעת החוק החדשה שהגיש ח”כ משה פייגלין, שרת הבריאות יעל גרמן פירסמה הבוקר (15.12) טור אישי מיוחד באתר ‘וואלה’ ובו היא מנסה להסביר מדוע משרד הבריאות מתנגד לנסיונות הלגליזציה “דרך מערכת הבריאות” ומדוע נבחרה “שראל” להיות האחראית הבלעדית על תחום הקנאביס הרפואי במדינה.

יעל גרמן

“כיום מוגדר הקנאביס בחוק כסם מסוכן ולכן אין לציבור נגישות חוקית אליו,” היא כותבת. “זאת ועוד, בניגוד לסמים אחרים כדוגמת מורפיום, אין הקנאביס מוכר כתרופה. כדי שיוכר, עליו לעבור תהליך מסודר של פיתוח ואישור, הכולל בדיקה במחקרים ובניסויים להוכחת יעילותו ובטיחותו.”

השרה מתעלמת מהעובדה שהיא עצמה התנגדה להצעת החוק של ח”כ תמר זנדברג שקראה להגדיר את הקנאביס כחומר בעל תועלת רפואית, מה שהיה פותר את הבעייתיות בהרחבת הגישה אליו עבור החולים. “אני מסכימה שצריך לקדם את הקנאביס, אבל קודם כל צריך לקדם את הניסויים בקנאביס ורק לאחר מכן יהיה מקום לחוק שלך,” אמרה אז גרמן לזנדברג מעל דוכן הכנסת. “אני מבקשת לדחות את ההצעה.”

“כדי לעזור לחולים, איפשר משרד הבריאות שימוש בקנאביס, במקרים שאנו בטוחים מקצועית כי יש לשימוש בו יתרונות רפואיים ושאינו מסכן את בריאות החולה,” כתבה הבוקר. “עם זאת, בגלל המגבלה החוקית, אנו מחויבים לאפשר לחולים שימוש מבוקר ולא לחלק אותו בצורה חופשית לכל דורש.”

בנוגע לעניין העברת תחום הקנאביס הרפואי לחברת “שראל” אמרה גרמן כי בניגוד למצב הנוכחי, בו מטופלים משוייכים לספק קנאביס אחד ממנו הם מקבלים את התרופה ואת ההדרכה, הדרך הנכונה יותר לפעול היא בעזרת חלוקת הקנאביס דרך מוקד ראשי לבתי מרקחת. מדוע דווקא חברת “שראל”? כי החברה “משמשת זרוע ביצועית של משרד הבריאות, כשבדירקטוריון שלה יושבים נציגי המדינה.”

גרמן מתעלמת שוב מהעובדה שמשרד הבריאות הוא זה שקבע את אופן החלוקה הנוכחי ואת שיוך המטופלים לספק קנאביס ספציפי – זאת על אף דרישות חולים והספקים עצמם להפריד את הקשר הזה ולאפשר לכל חולה לקבל את התרופה מכל ספק שיבחר. בפרק 2 של תכנית הטלוויזיה החדשה “שאיפות גדולות” התייחס חגי הילמן, נציג המגדלים, לעניין זה: “אנחנו כבר הרבה זמן מבקשים לאפשר חלוקה בנקודות נוספות. מה שמשרד הבריאות מתכנן זה כמו לקנות את כל הענבים בישראל, לערבב אותם ביחד ולהפיק שלושה סוגים של יין שיחולקו לצרכנים,” אמר.

“הניסיון לקדם לגליזציה דרך מערכת הבריאות אינו הוגן, כי הוא יפגע גם בחולים, גם ברופאים וגם במערכת הרפואית במדינה,” סיכמה. “כל עוד נושא הקנאביס הרפואי מצוי באחריותו של משרד הבריאות, מחובתי כשרת הבריאות ומחובת המערכת הרפואית לפעול כנדרש מאחריותנו – לא רק להקלת כאב, אלא כנאמר בשבועת הרופא: לעזור לחולה ולא להזיק לו.”

ראו גם: דיון מיוחד בכנסת: על הקשר בין חברת “שראל” למשרד הבריאות

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר