גראס נגד סיוטים: איך קנאביס עוזר לחיילים הסובלים מהלם קרב

בן עפגין, לוחם צה”ל לשעבר, נפגע במהלך שירותו הצבאי וסובל מפוסט טראומה (הלם קרב). הוא נהג ליטול 13 כדורים ביום עד שהתחיל לצרוך קנאביס רפואי. בראיון לטלוויזיה ההולנדית מספר בן כיצד עוזר לו הקנאביס בהתמודדות עם התסמונת.

בן עפגין, לוחם צה”ל לשעבר הסובל מפוסט טראומה בעקבות אירועים קשים אליהם נחשף במהלך שירותו הצבאי, שוחח עם יואב שמיר, כתב רשת הטלוויזיה ההולנדית ‘מטרופוליס‘, וסיפר לו כיצד הקנאביס עוזר לו בהתמודדות עם תופעות המחלה.

“בשבילי ללכת לישון היה כמו ללכת לגדה, לדעת שיש שם גשר איפשהו ובכל לילה אותה שאלה – ימינה או שמאלה. אתה הולך ימינה ומחפש את הגשר, וכלום. בשלב מסויים הייתי מתייאש. אחרי 3 שעות וחצי. אז הייתי מתחיל שוב את היום וככה עוד 48 שעות. נרדם לשלוש שעות ושוב מתעורר מזכרונות.”

בן עפגין, חייל הסובל מפוסט טראומה
בן עפגין

בן, שנפצע במהלך מבצע במחנה הפליטים בלאטה בשכם לאחר שהוא וחבריו נקלעו לקרב אש מול מחבלים, טופל במשככי כאבים ותרופות אנטי דכאוניות במשך תקופה ארוכה לאחר שחרורו. הוא נהג ליטול 13 כדורים שונים בכל יום, וזאת כשהוא רק בן 22. כשנסע לאמסטרדם ניסה לעשן קנאביס בפעם הראשונה ולפתע הרגיש כפי שלא הרגיש זמן רב.

“פתאום היה לי תאבון ואכלתי, פתאום נהנתי סתם ככה. תחושות שחשבתי שלא ארגיש יותר,” הוא מספר. “לא האמנתי שארגיש כך שוב. הרגשתי כמו בן אדם שוב. הייתי נורמלי שוב.”

“חייל שמפתח פוסט טראומה חווה זכרונות חודרניים חוזרים של אותם האירועים שעבר בפעולה עצמה,” מסביר ד”ר איליה רזניק. “הוא לא מסוגל להשתחרר מהזכרונות והם ממשיכים לעלות במוחו גם כשהוא לא נמצא בשדה הקרב ונמצא במצב מלחמתי ולא מסוגל להשתחרר. אנשים כאלו לא יכולים להירדם בלילות כי הם מרגישים שצריכים להיות על המשמר.”

ראו עוד:
לראשונה: חיילי ‘צוק איתן’ מטופלים בקנאביס רפואי
צוק איתן היום שאחרי: כך עוזר הקנאביס ללוחמי צה”ל
עדות: לוחם צה”ל סובל מפוסט טראומה ולא מקבל קנאביס רפואי
קנאביס רפואי ופוסט-טראומה: איך עוזרת המריחואנה לסובלים מ-PTSD

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר