מגלגל...

גראס בצהריים: איך משפיעה הקורונה על צריכת הקנאביס בישראל

סקר בשיתוף אוניברסיטת חיפה בדק איך השפיעה מגפת הקורונה והסגר שבא איתה על צריכת הקנאביס בישראל. כמעט 40% התחילו לעשן קנאביס מוקדם יותר, לפני 12 בצהריים, ומעל 50% אגרו קנאביס לימי הסגר. כל הממצאים להלן.

התפרצות נגיף הקורונה (COVID-19) בישראל, התפשטותו המהירה, ושיעורי התחלואה והתמותה הגבוהים כתוצאה ממנו, גורמים לתבהלה וחרדה ברחבי העולם, וגם בישראל.

בשבועות האחרונים שינתה המגפה היבטים רבים בחיי היומיום וייתכן כי יש לה השפעה גם על שימוש בקנאביס. לשם כך נערך סקר מקוון של מגזין קנאביס בשיתוף עם ד”ר שרון שניטמן, מרצה בכירה בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה.

הסקר נערך בין התאריכים 28.3 ל-12.4 השנה. 1,067 משתתפים מילאו את הסקר (במלואו או בחלקו), מתוכם 586 סיפקו תשובות מלאות בנוגע לכל המשתנים. מתוך 586 המשיבים 76.5% הינם גברים ו-23.2% הינן נשים. ממוצע הגילאים הינו 29.8 שנים ושיעור בעלי ההשכלה האקדמית הינו 27.8%.

ממצאים בולטים

בכל הנוגע לנושא העבודה בימי קורונה המשיבים בסקר דיווחו אודות השינויים בחיי היום יום שלהם כתוצאה מהתפרצות מגפת הקורונה: 35.2% הוצאו לחופשה ללא תשלום על ידי מעסיקיהם, 13.8% עברו ללמוד מהבית, 11.1% עברו לעבוד מהבית, 5.5% פוטרו מעבודתם ו-3.6% הוצאו לחופשה בתשלום על ידי מעסיקיהם. נוסף על כך, 4.4% מהמשיבים ציינו כי הינם עצמאים אשר נאלצו בעקבות המצב לסגור את בית העסק שלהם, לצמצם את היקף העבודה או לעבור לעבוד מהבית. עוד העידו המשיבים על צמצום בשעות העבודה (לעובדים בשכר), חזרה מחו”ל בעקבות התפרצות הנגיף, תאונות ומחלות, אי יכולת לחזור לשוק העבודה (לעתים, על אף חתימה על חוזה במקום העבודה החדש) ושינויים אחרים.

בנוגע לנושא ההשפעה על צריכת קנאביס, על פי התוצאות רבים מצרכני הקנאביס מעשנים לעתים תכופות יותר ומוקדם יותר ביום (לפני 12 בצהריים). רבים מהם החלו לצרוך קנאביס לבד ואגרו קנאביס מבעוד מועד לימי הסגר. מחיר הקנאביס בשוק הלא-חוקי לא עלו למרות המגבלות על תנועה ומסחר ועבור רוב המשיבים הקורונה לא היוותה גורם מתח כלשהו שגרם להם לעשן יותר קנאביס.

בפירוט:

  • מכלל המשיבים 55.7% צמצמו או הפסיקו לחלוטין לשתף ג’וינטים או באנגים עם חבריהם על מנת להפחית את הסיכוי להפצה/הדבקה בנגיף הקורונה.
  • 46.2% התחילו להשתמש בקנאביס לבד לעתים קרובות יותר מאז התפרצות נגיף הקורונה.
  • 41.3% רכשו מלאי נוסף של קנאביס (מעבר למה שכבר היה להם או למה שכבר רכשו לאחרונה) שיהיה להם למקרה של מחסור אפשרי עקב התפרצות נגיף הקורונה.
  • 30.3% טענו כי השימוש שלהם בקנאביס גדל מאז התפרצות נגיף הקורונה.
  • 27.7% התחילו להשתמש בקנאביס לפני השעה 12 בצהריים לעתים קרובות יותר מאז התפרצות נגיף הקורונה.
  • 18.2% טענו כי משתמשים בקנאביס כדי להתמודד עם המתח הנובע מהתפרצות נגיף הקורונה.
  • 12% בלבד טענו כי מחירו של קנאביס עלה מאז התפרצות נגיף הקורונה. 
מחקר סקר שימוש בקנאביס בימי קורונה

לשאלה ‘האם צמצמת או הפסקת לשתף ג’וינטים מחשש להידבקות בקורונה’ השיבו 41.6% כן במידה רבה מאוד, 14.1% במידה רבה, 8.3% במידה בינונית, 11.5% במידה מועטה ו-24.6% בכלל לא.

לא משתף מעביר ג'וינטים בגלל קורונה - סקר קנאביס

לשאלה ‘האם התחלת להשתמש בקנאביס לבד לעתים קרובות יותר’ השיבו 25.6% כן במידה רבה מאוד, 20.6% במידה רבה, 12.1% במידה בינונית, 11.9% במידה מועטה ו-29.8% בכלל לא.

עישון קנאביס לבד בגלל קורונה - סקר קנאביס

לשאלה ‘האם רכשת מלאי נוסף למקרה של מחסור עקב המגפה’ השיבו 23.3% כן במידה רבה מאוד, 18% במידה רבה, 16.5% במידה בינונית, 13.8% במידה מועטה ו-28.4% בכלל לא.

אגירת מלאי קנאביס בגלל קורונה - סקר קנאביס

לשאלה ‘האם השימוש שלך בקנאביס גדל מאז המגפה’ השיבו 12.7% כן במידה רבה מאוד, 17.6% במידה רבה, 18.3% במידה בינונית, 17.4% במידה מועטה ו-34.1% בכלל לא.

עלייה בשימוש בקנאביס בגלל קורונה - סקר קנאביס

לשאלה ‘האם התחלת להשתמש בקנאביס לפני השעה 12 בצהריים לעתים קרובות יותר’ השיבו 15.9% כן במידה רבה מאוד, 11.8% במידה רבה, 10.5% במידה בינונית, 18% במידה מועטה ו-43.8% בכלל לא.

שימוש בקנאביס מוקדם במהלך היום בגלל הקורונה? סקר קנאביס

לשאלה ‘האם אתה משתמש בקנאביס כדי להתמודד עם מתח הנובע מהמגפה’ השיבו רק 10.4% כן במידה רבה מאוד, 7.8% במידה רבה, 16.2% במידה בינונית, 21% במידה מועטה ו-44.6% בכלל לא.

שימוש בקנאביס בגלל חרדה? סקר קנאביס

לשאלה האם הורגשה עליית מחירי קנאביס מאז התפרצות המגפה השיבו רק 6.3% כן במידה רבה מאוד, 5.7% במידה רבה, 10.7% במידה בינונית, 17.9% במידה מועטה ו-59.4% בכלל לא.

מחיר בקנאביס עלה בגלל הקורונה? סקר קנאביס

אנו רוצים להודות לאלה מכם שהשתתפו בסקר, דעו שתשובותיכם ישמשו על מנת לבחון בחודשים הקרובים כיצד ההיבטים השונים של התפרצות ה-COVID-19 קשורים לשימוש בקנאביס ולשוק הקנאביס.

בקרוב תקבלו הזדמנות להשתתף בסקר נוסף, הנוגע לסוף תקופת ההסגר והחזרה לשגרה. הישארו מחוברים למגזין קנאביס, הירשמו לעדכונים וסייעו לנו לאסוף נתונים חשובים נוספים שיפורסמו כאן במגזין.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר