מגלגל...

“גע עם האצבע באף”: כך נראית בדיקת מאפיינים לכשירות לנהיגה

מלבד בדיקות “ינשוף” או בדיקות שתן, עוברים חשודים בנהיגה תחת השפעת קנאביס גם “בדיקת מאפיינים” הכוללת משימות מוטוריות וקואורדינציה. אך מתי משתמשים בה, למה בכלל עושים זאת וכיצד היא מתבצעת בדיוק?

החוק הישראלי קובע כי נהיגה תחת השפעת קנאביס כמוה כנהיגה בשכרות, ועל כן יש לפעול לאכיפה שתמנע מצרכני קנאביס להמשיך לעלות על הכביש “מסטולים”. לצורך כך מבצעת המשטרה בדיקות לנהגים שנתפסו או חשודים בנהיגה תחת השפעה, בדרך כלל על ידי בדיקות שתן לגילוי שרידי THC או בעזרת בדיקת ‘ינשוף’ לגילוי שרידי אלכוהול.

עם זאת, במקרים מסויימים ישתמש השוטר גם ב”בדיקת מאפיינים” המוכרת לכולנו בעיקר מסרטים אמריקניים. במהלך בדיקה זו מתבקש הנהג למשל לעמוד על רגל אחת, לגעת עם יד אחת הקצה האף או ללכת בקו ישר ללא מעידות.

מרביתנו לא נתקלנו בבדיקה זו בשגרה, זאת מאחר והיא מיועדת רק למקרים בהם ישנו חשד לשימוש בסמים אך ללא הימצאות סמים או ראיות אחרות בפועל. במקרה שכזה הבדיקה מספקת לשוטרים ראייה ראשונית האם הנהג נמצא תחת השפעה כלשהי, ומאפשרת להם לדרוש ממנו לבצע בדיקת שתן שתוכיח את אשמתו או חפותו.

בדיקת כשירות לחשודים בנהיגה בשכרות, או עישון קנאביס
דוגמה לבדיקת כשירות לחשודים בנהיגה בשכרות, או תחת השפעת קנאביס

את מסמך הבדיקה קיבלנו מאלי רובינוב, תושב הצפון הסובל מדיסתימיה (הפרעה פסיכולוגיות הדומה בחלק ממאפייניה לתסמונת פוסט טראומתית) ומטפל בעצמו בקנאביס ללא רישיון ממשרד הבריאות. אלי פירסם בפורום בפייסבוק את טענותיו נגד הרשויות ומערכת המשפט בנושא האכיפה התחבורתית נגד צרכני קנאביס.

איך עוברים בדיקת מאפיינים

1. יש לעמוד זקוף עם ראש מורם כלפי התקרה ולעצום עיניים למשך 30 שניות. פעולה זו נועדה לשם בדיקת יציבות כללית ובמקרה של נהג שיכור תתרחש בדרך כלל נפילה חלקית או מלאה לרצפה.

2. יש להרים ולמתוח את שתי הידיים לצידי הגוף, וללכת 9 צעדים בקו ישר כשעקב הרגל נוגע באגודל הרגל השנייה. לאחר מכן יש להסתובב במקום ולחזור 9 צעדים בקו ישר בכיוון הנגדי באותה צורה, כל זאת תוך ספירת הצעדים בקול רם.

3. יש לעמוד זקוף עם ידיים מתוחות לצדדים, כשכפות הידיים מופנות כלפי מעלה וסגורות, והאצבע המורה מתוחה קדימה. לאחר מכן יש לעצום עיניים ולהטות את הראש מעט לאחור, ולהביא את האצבעות המורות לגעת באף מבלי להחטיא.

ראו עוד:
קנאביס בשתן אינו מדד לכשירות לנהיגה
כך קנאביס מפחית את הסיכון לתאונת דרכים
קולורדו: ירידה במספר ההרוגים בכבישים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר