טוען...

גנץ מאשים: נתניהו מסרב לשתף פעולה לקידום הלגליזציה

שבוע לפני מועד הבחירות מפרסם יו"ר כחול לבן סרטון תמיכה בלגליזציה, מפרט את מה שנחשף לראשונה אתמול במגזין קנאביס על היוזמה להניע ועדת יישום להסדרת שוק קנאביס חוקי לבגירים, וטוען: רה"מ נתניהו מסרב"

יו”ר כחול לבן שר הביטחון בני גנץ טוען הערב (ג’), שבוע ליום הבחירות, כי הוא מנסה לקדם את הלגליזציה אך נתקל בהתנגדות מצד רה”מ בנימין נתניהו.

את הדברים אומר גנץ בסרטון שצולם לאחר חתימתו על מסמך התחייבות ללגליזציה בישראל, כפי שחתמו בשבוע שעבר יו”ר תקווה חדשה גדעון סער והשבוע יו”ר מרצ ניצן הורוביץ ויו”ר העבודה מרב מיכאלי.

יו”ר “יש עתיד” יאיר לפיד הודיע לעומתם כי הוא לא יחתום על התחייבות דומה, כפי שנחשף מוקדם יותר הבוקר.

גנץ טוען בסרטון כי הוא הכין במסגרת תפקידו כשר משפטים הצעת החלטה למינוי צוות ממשלתי שיקבע את נהלי שוק הקנאביס שעתיד אולי לקום, אך לדבריו נתניהו מונע זאת כאמור.

“חתמתי על אמנה לקידום אי ההפללה וצריכת הקנאביס בארץ אבל אני לא מסתפק רק בחתימות,” אומר גנץ בסרטון. “כשר משפטים הכנתי החלטת ממשלה שתקדם את הנושא, כולל הקמת צוות שיכתוב את החקיקה על כלל ההיבטים שלה, המכירה, היצוא והגידול, עם דגש מיוחד על הפעילות המקומית שאסור לנו להזניח, לטובת החקלאים והכלכלה שלנו”.

“אני מקווה שנתניהו יתעשת ויסכים לשתף פעולה, לצערי עד עכשיו הוא מסרב,” סיכם. “זה טוב למשק, זה טוב לחקלאות ולבריאותם של אנשים רבים, הגיע הזמן”.

כזכור, דבר הצעת ההחלטה פורסם כבר בחודש שעבר, אז הודיע גנץ שיקדם הצעת החלטה להקמת ועדה שתדון במשך 4 חודשים כיצד יראה שוק הקנאביס, מה יהיה גובה המיסוי, מי יורשה לפתוח חנות, מה יהיו הכמויות המותרות לרכישה וכיוצ”ב.

ההצעה נשכחה במהלך קמפיין הבחירות כנראה, אך אתמול בעקבות פניית מגזין קנאביס טענו בכחול לבן שהשר לבט”פ אמיר אוחנה והשרה לקידום קהילתי אורלי לוי, שניהם מהליכוד, מונעים את אישור המהלך.

בעקבות פנייתנו לגורמים בסביבת אוחנה ולוי הודיעו מסביבת אוחנה כי הם תומכים במהלך ואף עדכנו את כחול לבן לגבי זה. מצד משרדה של לוי דרשו לקבל נתונים ומסמכים בטרם יאשרו את המהלך.

בכחול לבן העדיפו לא לפנות למשרד של לוי והחליטו אתמול להגיש את הצעת ההחלטה לסבב הסכמות של משרדי הממשלה לקראת ישיבת ממשלה שתיערך השבוע, אך היום הם מעדכנים כאמור שנתניהו בלם את המהלך.

הועדה שמתכנן גנץ אמורה להתבסס על ממצאי הועדה שהוקמה מיד לאחר אישור הצעת החוק הממשלתית בקריאה טרומית, אשר דנה בנושא במשך 5 חודשים בראשות המשנה ליועמ”ש עו”ד עמית מררי.

כידוע בתום דיוני ועדת מררי המליצה הועדה על ביטול הפללת צרכני הקנאביס והסדרת שוק קנאביס חוקי, לגליזציה במודל קנדה, אך פיזור הממשלה במועד מוקדם מדי הפילה גם את הצעת החוק שהתקדמה.

אין ספק שהסרטון שמפרסם גנץ הערב מגיע במועד מאוחר, שבוע ימים לפני הבחירות ולכן מעורר פקפוק בקרב תומכי הלגליזציה, אך כן שם אצבע בעינו של ראש הממשלה נתניהו שלכאורה לא משתף פעולה עם היוזמה על אף שהתחייב לכך.

יש לציין שבשלוש מערכות הבחירות הקודמות של 2019-2020 התחייב רה”מ נתניהו לקדם לגליזציה, והוא אכן עמד במילתו, אך בקמפיין בחירות 2021 טרם התייחס לכך בקולו שלו או באופן רשמי מסודר.

עם זאת, נתניהו כן אישרר בחודש שעבר את מחויבותו לנושא כשמלשכתו נמסר בתגובה לפניית מגזין קנאביס כי “רה”מ עומד מאחורי התחייבותו ללגליזציה בישראל ומתחייב כי גם בממשלה הבאה תקודם הצעת החוק שהוגשה”. לידיעה הנוכחית ולטענות של גנץ לא נמסרה עד כה תגובה מהליכוד.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר