מגלגל...

גנץ ביקש לקדם את הלגליזציה, נתניהו השיב: “בלי לחץ”

האם ביום ראשון הקרוב תעלה הצעת המחליטים בנושא הלגליזציה לאישור בישיבת הממשלה? שר המשפטים הגיש דרישה אך רה"מ וחלק משרי הליכוד מתנגדים. השר אוחנה הסכים, השר כ"ץ התנגד, ונתניהו ביקש: "בלי לחץ"

יממה לאחר מינויו המחודש לתפקיד שר המשפטים הגיש היום יו”ר כחול לבן בני גנץ דרישה למשרדי הממשלה להסכמה להעלאת הצעת המחליטים בעניין הסדרת שוק הקנאביס בישראל (“לגליזציה”) להצבעה כבר ביום ראשון הקרוב בממשלה, זאת בהמשך ליוזמה שקידם עוד לפני הבחירות. עם זאת, שרי הליכוד, בחלקם, כולל רה”מ, מסרבים בשלב זה לדון בהצעה כך שלא ידוע האם אכן הדיון יתקיים.

ממידע שהגיע למגזין קנאביס עולה כי משרד בטחון פנים בראשות השר אמיר אוחנה (הליכוד) מסר את הסכמתו, אך משרד האוצר בראשות ישראל כ”ץ התנגד ואף הגיש מסמך עם פירוט הסיבות לכך. משרד החינוך בראשות השר יואב גלנט לא מסרו התייחסות בכלל, ומצד משרד רה”מ נתניהו השיבו כי הם לא מכירים את ההצעה מספיק לעומק ומבקשים לעיין בה באופן מסודר ו”בלי לחץ” לדבריהם.

המשרד לקידום קהילתי בראשות אורלי לוי לא הגיש עמדה רשמית ולטענת גורמים בממשלה מסרב לתמוך בשלב זה בגלל דרישה של השרה לוי לעמוד בראש הועדה שתדון בנושא. עם זאת מלשכתה של השרה לוי נמסר למגזין קנאביס כי “השרה אורלי לוי לא מתנגדת להצעת המחליטים בנושא הסדרת שוק הקנאביס שתעלה ביום ראשון בישיבת הממשלה ולא העמידה תנאים”. שאר המשרדים לא מסרו תגובה לפניית המגזין.

בני גנץ, בנימין נתניהו (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
בני גנץ, בנימין נתניהו (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

כפי שכבר נחשף במגזין קנאביס מטרת ההצבעה על הצעת המחליטים היא קבלת אישור להקמת ועדת-המשך לועדת מררי שהמליצה כזכור על לגליזציה מלאה במודל קנדה. ועדת ההמשך אמורה לדון ולהביא ליישום את המלצות ועדת מררי, כלומר בעוד שועדת מררי דנה בשאלה “האם” לאשר לגליזציה והגיעה למסקנה חיובית, ועדת ההמשך אמורה לקבוע “כיצד” זה יקרה – מבחינת רישוי עסקים, מיסוי, כמויות מותרות לשימוש, נהלי ייצור ומסחר וכיוצ”ב.

על פי הצעת המחליטים אמור לקום צוות בינמשרדי (“ועדת-המשך”) שיגבש תכנית פעולה והתאמת מענים בתחומי הרווחה הבריאות החינוך וההסברה בתוך 4 חודשים לצורך קידום והעברת מתווה הלגליזציה. שאלה מרכזית הנתונה במחלוקת היא מי יהיה אחראי על הועדה. בכוונת גנץ לאשר מינוי רגולטור מטעמו, שיגבש את תכנית הפעולה בנושאי הייבוא, המכירה והגידול, אך בצד השני דורשים שבראש הועדה יעמוד גורם מטעמם. סוגיה זו היא שבגללה “נתקע” המהלך עד כה בחודשים האחרונים.

בתחילת השבוע חשפנו כי במסגרת המשא ומתן להקמת ממשלת השינוי בראשות יו”ר מפלגת ימינה נפתלי בנט הציגה מפלגת העבודה דרישה להתחייבות לאשר לגליזציה במהלך כהונת הממשלה כתנאי להקמתה. מפלגות אחרות כולל כאלו שהתחייבו ללגליזציה כמו תקווה חדשה ומרצ לא העמידו תנאי כזה ככל הידוע כרגע. מאחר ובנט מגיע ממפלגה המתנגדת ללגליזציה וכן הוא עצמו טען נגד לאחרונה, לא ברור בשלב זה כיצד יסתיים המו”מ.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר