פנאקסיה שוב הפסידה מיליונים, האם החברה לקראת קריסה?

אחרי הטענות על כך שהיא מרוויחה מקשרים עם גורמים בממשלה, בשורה התחתונה חברת פנאקסיה ממשיכה להפסיד מיליוני שקלים גם ברבעון 3 ובסך הכל יותר מ-25 מיליון ש"ח ב-9 חודשים הראשונים של שנת 2021. מצד שני החברה הראתה גידול של 33% בהכנסות ברבעון האחרון. עתידה של החברה לא ברור

חברת פנאקסיה (Panaxia) שבהובלת היו”ר יונתן קולבר והמנכ”ל דדי סגל דיווחה על הכנסות של כ-22.5 מיליון שקל ברבעון השלישי של השנה, שהם גידול של כ-33.5% בהשוואה להכנסות של כ-16.8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד וגידול של כ-27.8% בהשוואה להכנסות של כ-17.6 מיליון שקל ברבעון הקודם.

אבל, בשורה התחתונה הציגה החברה הפסד מייצג של כ-6.1 מיליון שקל ברבעון, שהוא אמנם צמצום בהשוואה להפסד של כ-11.1 מיליון שקל ברבעון הקודם ובהשוואה להפסד של כ-8.3 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה (וגם בהשוואה להפסד מייצג של כ-8.4 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד), אבל עדיין הפסד. בסופו של דבר החברה ממשיכה לשרוף מיליוני שקלים, יותר מ-25 מיליון שקל בתוך 9 חודשים ב-2021.

עיקר הירידה בהפסד בהשוואה לרבעון הקודם, שהיה הרבעון ההפסדי ביותר בתולדותיה של החברה, נובע אולי מכך שברבעון הקודם בוצעה מחיקת מלאי בסך 3 מיליון שקל, מחיקה שלא בוצעה ברבעון הזה.

במהלך חודש אפריל השנה חתמה כזכור פנאקסיה על הסכם עם חברת IMC למכירת פעילות פעילות ההפצה של החברה, “פנאקסיה עד הבית”, וזאת בתמורה כוללת של כ-20 מיליון שקל – במזומן (כ-9 מילון שקל) ובמניות של IMC (כ-11 מיליון שקל) – מניות עם מנגנון ראצ’ט שאומר שאם השווי שלהן יורד אזי פנאקסיה מקבלת מניות נוספות לכיסוי ההפסד. מתוך הסכום הכולל 7.6 מיליון שקל במזומן כבר נכנסו לקופת פנאקסיה, פלוס מניות של IMC שניתנות בכמה מנות אך לא ניתן להמיר אותם לכסף בחודשים הקרובים.

החברה אכן רשמה רווח בגין מכירת פעילות זו, אך מכיוון שמדובר ברווח חד פעמי אנחנו נטרלנו אותו ואת השפעות המיסוי שלו מהרווח שנרשם ברבעון 2 השנה. יתכן שהמכירה היא שגרמה לחלק מהירידה בהפסד, אך אין כל סימוכין לכך שכן החברה לא פירטה את השפעות המכירה בדוחות ולא דיווחה ברבעונים בעבר את המספרים של פעילות ההפצה.

כזכור, בעקבות המערבולת הפיננסית אליה נקלעה פנאקסיה, שהיא כנראה גם זו שהובילה למכירת פעילות “פנאקסיה עד הבית”, החברה דיווחה בתחילת השנה על ביצוע הליך התייעלות בפעילות החברה, הליך שהיה אמור להסתיים עד ל-30 ליוני. כלומר, בדוחות שפורסמו עתה אודות רבעון 3 היו אמורים המשקיעים לראות באופן מלא את השפעת ההתייעלות שבוצעה.

כאשר בוחנים כעת את הדוחות הכספיים של פנאקסיה קשה להגיע למסקנה חד משמעית האם ההתייעלות הצליחה או נכשלה. ההפסד אמנם צומצם כאמור, שזו אחת המטרות בהתייעלות, אבל החברה ממשיכה להפסיד המון כסף מדי יום.

מרג’ין אוף סייפטי: הנכסים המייצגים פחות התחייבויות של החברה, ללא חישוב של רכוש קבוע שאת השווי שלו בעת מכירה קשה להעריך, עומד על כ-12%, כלומר ברף האמצעי התחתון מבין חברות הסקטור.

הסכמים ושת”פים: לפנאקסיה יש הסכם עם החברה הגרמנית נוירוקספארם (Neuraxpharm) במסגרתו הגרמנית עוזרת לפנאקסיה בהפצת מוצרי הקנאביס שלה במדינות אירופה – בין היתר בגרמניה, בקפריסין ופיילוט אספקת מוצרי הקנאביס בחינם שנערך בצרפת.

במקביל, לצורך אספקת חומרי הגלם להסכמים בצרפת חתמה החברה על הסכמים להפצת חומרי גלם עם טוגדר ושיח – הסכמים עם משמעות קטנה יחסית שכן במידה ואחד מהצדדים יחליט לבטלם – פנאקסיה תוכל די בקלות למצוא ספק אחר.

בנוסף, לפנאקסיה ולחברת רפא (Rafa) יש הסכם שיתוף פעולה במסגרתו השתיים מחזיקות ביחד במותג הקנאביס אקסיבן (Axiban) אותו הן משווקות כמותג שעומד לכאורה בתקנים מחמירים יותר מאלו שנדרשים על ידי היק”ר, כך לטענתן, אם כי אין לכך שום כיסוי.

אתמול (ה’) אגב דיווחה פנאקסיה על נדבך נוסף בשיתוף הפעולה עם רפא לאחר שרפא חתמה בשמה ובשם החברה על הסכם עם קופ”ח מכבי למכירת סדרת האקסיבן למבוטחים במכבי בהנחות מסוימות במספר נקודות מכירה מסוימות. על פי הנתונים של היק”ר, מטופלים המבוטחים בקופת החולים מכבי מהווים כרבע מסך כל המטופלים בעלי הרישיון לצריכת קנאביס רפואי בארץ.

מה הלאה? האתגר האמיתי של פנאקסיה הוא המשך תוכנית ההתייעלות תוך כדי פגיעה מינימאלית בהכנסות, שכן בסופו של יום – יהיה לה קשה לשרוד כשהיא מפסידה עשרות מיליוני שקלים בשנה, צומחת ככל שתהיה, לחברה בגודל שלה השורה התחתונה היא בעלת השפעה גדולה מאוד ויש גבול לסבלנות של המשקיעים.

כמו כן, לאחר כל משלוחי הייצוא “המסחריים” עליהם דיווחה החברה לבורסה (בחוסר שקיפות מהותי וללא ציון הכמויות הן במשקל והן במונחים כספיים של אף אחד מהמשלוחים) – האתגר שלה יהיה לקבל הזמנות נוספות באמצעות מתן מוצרים איכותיים למטופלים שצורכים את המוצרים שלה בחו”ל.

לסיכום: ברבעון הזה ההפסד המייצג הסתכם בכ-6.1 מיליון שקל, אמנם קיטון בהשוואה להפסד מייצג של כ-11.1 מיליון שקל ברבעון הקודם ו-8.4 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד – אך עדיין הפסד משמעותי. האתגר של החברה כעת יהיה להתמקד בצמצום ההפסד לצד ניסיון להגדיל את היקף הייצוא לאירופה, היקף שכעת כלל לא ברור.

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר