גם אוסטרליה תייצא בקרוב קנאביס רפואי לחו”ל

שנה בלבד לאחר הקמת ענף הקנאביס הרפואי באוסטרליה מודיע כעת שר הבריאות האוסטרלי כי מדינתו תייצא קנאביס ומוצריו לחו”ל, בתקווה להפוך למעצמה עולמית בתחום. בישראל עדיין מונע גלעד ארדן את היצוא של קנאביס ישראלי לחו”ל.

כשנה אחרי שהקימה ענף קנאביס רפואי הולכת אוסטרליה בכל הכח על השוק הגלובאלי ומתכוונת לאשר בעוד מספר שבועות יצוא של קנאביס ומוצריו לחו”ל, זאת במטרה להפוך למעצמת קנאביס בינלאומית.

שר הבריאות האוסטרלי, גרג האנט, הסביר השבוע כי יצוא של קנאביס לחו”ל יתרום לצמיחת השוק המקומי, זאת מאחר ומספר מטופלי הקנאביס הרפואי עדיין קטן יחסית ביבשת.

אם אכן יאושר היצוא בחודש פברואר כמתוכנן, עם חזרת הפרלמנט האוסטרלי מפגרה, תהפוך המדינה הרביעית בעולם שמאשרת יצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, אחרי קנדה, הולנד ואורוגוואי.

“המטרה ברור המאוד: לאפשר לחקלאים וליצרנים את ההזדמנות הטובה ביותר להפוך ליצואני הקנאביס הרפואי מספר אחת בעולם,” אמר האנט לכתבים במלבורן.

בעקבות ההכרזה זינק שוויין של מניות חברות הקנאביס האוסטרליות: קאן גרופ (Cann Group) עלתה ב-35%, אוזקאן (AusCann) עלתה בכמעט 54% ו-BOD סיימה עם עלייה של 39%.

“למרות שבסיס המטופלים האוסטרליים צומח, הוא עדיין קטן מאוד, יצוא יאפשר לנו להגדיל את כמות וקצב הייצור,” הסביר פטר קרוק, מנכ”ל קאן גרופ, לכתב רשת רויטרס.

כמו בישראל – שגם כן מתכננת לאשר ייצוא בשבועות הקרובים, גם באוסטרליה יידרשו החברות המעוניינות לייצא קנאביס לעמוד בדרישות תקני ייצור מחמירים.

על פי הדיווח ההערכה היא כי ההצעה תאושר וכי היא זוכה לתיכה גורפת בממשלה. “היצוא עצמו צפוי להתחיל בתוך מספר חודשים,” נמסר.

יש לציין שככל שעוד מדינות מאשרות ייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, כך יורד למעשה הערך של החלטה כזו. ישראל, שהיתה יכולה לעמוד בחוד החנית של הייצוא כבר כיום אם היתה מספיקה להטמיע את הרפורמה כפי שהבטיחה בתחילה, פספסה כך נראה את ההזדמנות.

“מדובר באובדן של מיליארדים רבים,” אומר גורם ותיק בענף עמו שוחחנו הבוקר. “הרכבת נוסעת, ישראל לא עלתה עליה בזמן – ולדיראון עולם ייזכר ארדן כמי שאחראי לכך”.

חדשות