גל שני של תביעות קטנות נגד משה”ב: הפעם ממטופלי בטר, שיח ו-IMC

אלפי מטופלים של שלוש החברות "בטר", "שיח" ו-"IMC" נותרו עם אספקה חלקית ואף ללא אספקה במהלך החודשים ספטמבר-אוקטובר, זאת לאחר שהחברות החליטו לעצור את האספקה חד-צדדית ולהעבירם אל בתי המרקחת. כעת הם תובעים פיצוי כספי על בסיס מדריך להגשת תביעות קטנות שפורסם במגזין.

המדריך להגשת תביעה קטנה שפורסם במגזין קנאביס (כאן) לפני כחצי שנה בעקבות מחסור שנגרם למטופלי חברת “תיקון עולם” ועל בסיסו הוגשו עשרות תביעות, הוביל לאיחוד התיקים לסדר דין רגיל בהוראת בית המשפט, ובהמשך לסדרת דיונים שקרובה לסיום וככל הנראה תוביל לפיצוי כספי בסך עד 4,500 ש”ח שיאלץ משרד הבריאות לשלם לכל אחד מהמטופלים, כך בהנחייתו של השופט אודי הקר.

כעת, בעקבות עצירת אספקת הקנאביס גם למטופלי חברות “בטר”, “שיח” ו-“IMC”, החלו מטופלים בגל נוסף של תביעות קטנות נגד משרד הבריאות. הטענה המרכזית: בגלל אוזלת היד של היק”ר עצרו החברות את אספקת הקנאביס למטופלים, הותירו אותם ללא טיפול ואילצו אותם לרכוש קנאביס בשוק השחור או בבתי מרקחת בעלויות גבוהות בהרבה מהרגיל.

עד כה הגיע למגזין קנאביס מידע על 4 תביעות כאלו שהוגשו בשבוע האחרון, בסכומים של בין 12,630 ש”ח ועד 21,000 ש”ח – כולן במתכונת זהה. כך לדוגמה ב”ס, המחזיק ברישיון ל-20 גרם קנאביס רפואי, טוען בתביעה שלו על סך 16,630 ש”ח כי “למרות שהנתבעת התחייבה לספק לתובע את הטיפול הרפואי באמצעות קנאביס באופן רציף ואחיד… הנתבעת לא סיפקה לתובע את התרופה, זאת עקב כשלים ביק”ר.”

לדבריו “התובע נאלץ לפנות לשוק השחור והעברייני ולרכוש את התרופה בעלות של 100 ש”ח לגרם בסכום כולל של 2,000 ש”ח וזאת במקום סכום של 370 ש”ח, זאת תוך תחושות פחד”. עוד נכתב כי “איכות התרופה בשוק השחור נמוך מאיכות התרופה המתקבלת מספקי הנתבעת אשר מחוייבים לספק תרופה על פי קריטריונים רפואיים. לאור האמור התובע דורש החזר עלויות בסכום של 2,000 שקלים פחות 370 ש”ח, פיצוי בסך 10,000 ש”ח בגין הצורך להיות בסיכון ועוגמת נפש ופיצוי בסך 5,000 ש”ח בגין הצורך להגיע לידי תביעה.”

ח”א, המחזיקה ברישיון ל-30 גרם בחודש, ציינה בתביעה שלה היא כי “במהלך הימים 5.9.19 עד 31.10.19 הנתבעת לא סיפקה לתובע את התרופה”. לדבריה “על אף שעשיתי ככל יכולתי על מנת לקבל את התרופה מהספק או בתי המרקחת, הדבר נבצר ממני בשל קשיים מערכתיים וחוסרים של מוצרי קנאביס הן אצל הספקים הישנים והן בבתי המרקחת על פי האסדרה החדשה”.

עוד היא טענה, בטרם דרשה פיצוי בסך 17,630 ש”ח, כי “הפגיעה בטיפול המדובר, טיפול המוגדר כ’טיפול קו אחרון’ אשר ניתן לתובעת לאחר שמוצו כל הטיפולים הקונבנציונליים, יש בה כדי להוות סכנה ממשית לשלומה. מדובר בפגיעה פיזית ונפשית עד כדי פגיעה של ממש בתפקוד היומיומי אשר מהווה הפרה בוטה של חוק יסוד כבוד האדם ושל חוקי ונהלי משרד הבריאות”.

גם המטופל ד”ר, המחזיק ברשיון ל-30 גרם קנאביס, טוען בתביעה שלו כי בדומה לאלפי מטופלים אחרים של 3 החברות הנ”ל, אף הוא לא קיבל אספקה החל מחודש ספטמבר, “זאת בשל כשלים שנובעים כתוצאה מ’רפורמה’ אשר התוצאה שלה הינה מחסור בתרופה”, כך לדבריו. “הנתבעת הפרה את חובתה הבסיסית כלפי התובע, שנאלץ לפנות לשוק השחור,” כתב עוד ודרש 12,630 ש”ח כפיצוי.

ט”א, בשנות ה-60 לחייה, הגישה אף היא תביעה קטנה, בסכום של 21,000 ש”ח, זאת מאחר ולדבריה לא קיבלה אספקה עוד מחודש אפריל 2019, בעקבות סגירה זמנית של חברת “תיקון עולם” לה היתה משוייכת. לכתב התביעה שלה צירפה התכתבויות דוא”ל עם חיים יוסטמן, ראש המטה של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שהבטיח לה כי רישיון חדש ינופק לה, אך זה לא התקבל.

למגזין קנאביס נודע כי בשעות אלו מתכוננים מטופלים נוספים להגיש תביעות קטנות לפי המדריך שפורסם. על פי אחת ההערכות עשרות רבות של מטופלים, ואולי אף מאות, צפויים לעשות זאת בימים הקרובים. במקביל מתנהלים הליכים משפטיים במסגרת עתירה לבג”ץ, תביעה ייצוגית ותביעות נוספות נגד חברות הקנאביס הרפואי.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר