מגלגל...

גל העזיבות ביוניבו נמשך, לקוח ביטל צ’ק של 7 מיליון ש”ח לפנאקסיה

עוד בכירה ביוניבו פורשת ובמקביל החברה מגדילה מסגרת אשראי, פנאקסיה איבדה לקוח ענק אבל טוענת שזה "לא מהותי", תיקון עולם חתמה עם טבע אבל הפסידה את הפניקס, קנאשור מקבלת אמון מבעלת השליטה סולבר, אינטרקיור משיקה את זני קוקיז מהחווה בדרום, משקיע גדול עוזב את נקסטייג' ואינטליקנה מקבלת בלון חמצן שני

הסיכום השבועי של סקטור הקנאביס הישראלי בבורסה – מה עשו המניות המובילות, איפה הן פספסו ומה הן מתכננות לעתיד.

תיקון עולם קנביט: חתמה על הסכם משמעותי עם טבע, אבל הפניקס מכרו מניות במעל מיליון שקל

חברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) שבשליטת ורד רוזן (16%) הנחשבת לאישה החזקה ביותר בסקטור הקנאביס המקומי, דיווחה השבוע כי חתמה על הסכם עם חברת טבע ישראל (Teva Israel), חברה בת של טבע (Teva) במסגרתו טבע ישראל צפויה לקבל בלעדיות על מספר שמני קנאביס של תיקון עולם ולהפיץ אותם בישראל עם אופציה להתרחבות בעתיד גם לאוקראינה, ככל והדבר יתאפשר שם רגולטורית.

חשוב להדגיש שעל פי הדיווח מדובר בבלעדיות “חד צדדית”, כלומר תיקון עולם קנביט תיתן לטבע להפיץ את השמנים בבלעדיות, אבל טבע ישראל, כך עולה מהדיווח, כלל לא התחייבה להפיץ רק את השמנים של תיקון עולם ורשאית להפיץ גם שמני קנאביס של חברות אחרות. עוד נקודה חשובה שתצטרך להתברר בהמשך היא באילו שמנים מדובר – כלומר האם תיקון עולם “נאלצה” לתת לטבע שמנים הנחשבים מבוקשים, או לא. שמן ספציפי שיתכן שטבע תהיה מעוניינת בו הוא אבידקל, שמחקר מלפני 3 שנים מצא שהוא יעיל לטיפול בטרשת נפוצה, מחלה שהייתה מקור הכנסות משמעותי בשביל טבע אך לאחרונה החברה מאבדת בה נתח שוק בעקבות פגות התוקף של הפטנט על תרופת קופקסון.

מבחינת תיקון עולם קנביט, היתרון של טבע ישראל ברור. טבע ישראל היא זרוע ההפצה של חברת טבע הנחשבת לחברת התרופות הגנריות (חיקויים של תרופות שפג תוקף הפטנט שלהם) הגדולה ביותר בישראל והשנייה בגודלה בעולם. הדבר הזה מאפשר לה להחזיק מערך הפצה חזק של הרבה אנשי מכירות עם קשרים בבתי המרקחת בישראל. ההסכם אגב, הגיע כנראה בזכות הקשרים של מנכ”ל תיקון עולם קנביט, אבינועם ספיר, שהיה בעברו מנכ”ל טבע ישראל וסגן נשיא בכיר בטבע העולמית.

שוק ההון המקומי הגיב בחיוב לדיווח כאשר מניית החברה זינקה מיד לאחר הדיווח במעל 20% וסגרה את יום המסחר של הדיווח (יום א’) בעלייה של כ-10% ובמחזור של מעל 4 מיליון שקלים.

את העלייה, כך גילו המשקיעים לאחר מכן, ניצלה חברת הפניקס (Phoenix) שהייתה בעלת עניין בחברה לצורך מכירת מניות בחברה בהיקף כולל של כ-1.22 מיליון שקל (0.94% ממניות החברה) ובכך ירדה מתחת לרף הדיווח של בעלת עניין וכעת היא לא תצטרך לדווח עוד על קניות ומכירות שתבצע בניירות הערך של החברה כל עוד לא תחזור, ככל ותחזור, לאחזקה של מעל 5% בחברה.

כעת, המוסדי היחיד שנשאר בעל עניין בחברה הוא קרן הגידור ספרה(Sphera) המחזיקה בכ-6.13% ממניות החברה.

פנאקסיה: לקוח ביטל לחברה צ’ק בשווי מיליונים – האם זה “לא מהותי”?!

חברת פנאקסיה (Panaxia) ממשיכה לדמם והשבוע דיווחה דיווח שלילי למדי. על פי הדיווח פנאקסיה ייבאה תוצרת עבור לקוח ישראלי מסוים ששמו לא צוין בדיווח, אך למגזין קנאביס נודע כי מדובר כנראה בחברה הפרטית קנטק (Cantek), יבואנית מוצרי החברה הקנדית אורורה (Aurora) לישראל. קנטק, כך על פי הדיווח, מכרה בעבר מראש את התוצרת של אורורה למשווק כלשהו, שגם שמו לא צוין, אך מגזין קנאביס נוטה להעריך כי מדובר בחברת אינטרקיור (Intercure). אותו משווק, אם אכן זו אינטרקיור או לאו, כמקובל בעסקאות שכאלו, נתן צ’ק לקנטק, שבתורה כנראה נתנה את הצ’ק לפנאקסיה.

אותו משווק, בין אם זה אינטרקיור או לאו, ככל הנראה לא היה מרוצה מהתוצרת שקיבל או שלא היה מרוצה מקצב האריזה האיטי הידוע של מפעל פנאקסיה, וביטל את הצ’ק, שכאמור נמצא אצל פנאקסיה. היקף הצ’ק לא קטן בכלל ועומד על כ-7 מיליון שקל.

פנאקסיה ציינה בדיווח כי היא בוחנת אפשרות למכור לגורם אחר את המוצרים הללו, שכאמור המשווק לא רוצה לרכוש אותם, ולהתחיל לפעול נגדו בהליכים משפטיים.

מה שמוזר במיוחד בדיווח הוא שפנאקסיה ציינה כי “לא צפוי להיגרם נזק, ואם וככל שייגרם הוא יהיה בהיקפים שאינם מהותיים”.

זה קצת מצחיק, קודם כל מכיוון שאם זה לא מהותי, מדוע דיווחתם על כך, וכן מכיוון שזה לא נשמע כל כך הגיוני שלחברה שאינה במצב פיננסי יציב גם ככה, ושכעת ביטלו לה צ’ק בהיקף משמעותי, לא נגרם נזק. מה גם שלא בטוח שפנאקסיה תצליח למכור את המוצרים בסכום השווה לחוב שיש כלפיה ולא בטוח שההליכים המשפטיים, ככל וינקטו, יתבררו לטובתה.

יש לציין כי הדיווח הזה של פנאקסיה דווח באופן מאוד לא ברור ולא מובן לקריאה גם אחרי מספר פעמים שקוראים את הדיווח.

יוניבו: גל העזיבות נמשך – סמנכ”לית שלישית שעוזבת תוך חודשים ספורים

חברת יוניבו (Univo) דיווחה השבוע כי קיבלה מסגרת אשראי של כ-15 מיליון שקל מצד תאגיד בנקאי ששמו לא פורסם. מסגרת האשראי תישא ריבית של פריים + 2% עד פריים + 3% והיא תהיה תקפה למשך שנה. על פי הדיווח יוניבו סיכמה עם התאגיד על כך שיעמיד לה הלוואות נוספות בסך 4.5 מיליון שקל בהתאם לדרישתה לצורך מימון הזמנות ייבוא, אך סכום ההלוואות ירד מסכום מסגרת האשראי וההלוואות יהיו באותם התנאים של מסגרת האשראי.

בפועל, זה נראה כמו מעין טריק של יח”צ, שהרי אם מסגרת האשראי שהבנק נתן ליוניבו היא בסך 15 מיליון שקל, ומחר יוניבו תיטול למשל עוד 4.5 מיליון שקל מהלוואות הייבוא, הרי שמסגרת האשראי שלה תרד ב-4.5 מיליון שקל, משמע אין להלוואות היבוא משמעות מהותית.

במסגרת התניות הפיננסיות התחייבה החברה שההון החוזר שלה, לא כולל נכסים ביולוגים (קנאביס שנמצא בשלבי גידול וגידולו לא נסתיים), לא ירד מפי 1.5 מהאשראי לטווח קצר וכן שהחוב לקוחות + מזומן לא ירד מפי 0.9 מהאשראי לטווח קצר.

יוניבו לא דיווחה, אך למגזין קנאביס נודע, שסמנכ”לית המו”פ של החברה, ד”ר אילנה לבון, התפטרה מתפקידה בחברה. הדבר בא לאחר שבספטמבר עזב סמנכ”ל הטכנולוגיות של החברה עומר ליאני ובשבוע שעבר עזבה סמנכ”לית הכספים מורן עטר. שלוש עזיבות אלה מצטרפות לפיטוריו של מנהל חוות הקנאביס של יוניבו, אורן פרג’, נגדו הוגש כתב אישום בגין 4.5 ק”ג קנאביס מהחווה כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס.

אינטליקנה: מקבלת בלון חמצן שני

בתחילת החודש דיווחה חברת אינטליקנה (Intelicanna) על קבלת מסגרת אשראי מבנק מזרחי טפחות בהיקף של כ-900,000 שקל ובריבית של בין פריים + 1% לפריים + 2%. כעת, זמן קצר מאוד לאחר מכן, מדווחת החברה כי קיבלה מסגרת אשראי נוספת של כ-1,000,000 שקל מבנק הפועלים בריבית זהה לריבית שקיבלה מבנק מזרחי.

גם בדיווח על הסכם האשראי החדש, כמו בדיווח על הסכם האשראי ממזרחי, אינטליקנה לא דיווחה על תניות פיננסיות ספציפיות כלשהן שהיא התחייבה לעמוד בהן, אלא רק כתבה שהיא תביא לבנק הפועלים בטחונות בהתאם לדרישות שלו.

מבחינה פיננסית, חברת אינטליקנה נמצאת במצב רעוע למדי מכיוון שההון החוזר שלה (נכסים שוטפים פחות התחייבויות שוטפות) עומד על כ-3.7 מיליון שקל בלבד, נכון לסוף המחצית הראשונה של השנה וגם הוא כולל כ-3 מיליון שקל של תוצרת קנאביס שכלל לא ברור האם תצליח להימכר במחיר שמצויין בדוחות שכן החווה של החברה חדשה למדי. מבחינת הרווח והפסד, במחצית הראשונה של השנה הציגה החברה הפסד מייצג של כ-2.3 מיליון שקל.

קנאשור: בעלת השליטה סולבר מביעה אמון ורוכשת מניות מחוץ לבורסה

חברת קנאשור (Cannassure) דיווחה השבוע על כך שבעלת השליטה בחברה (49.42%), חברת המזון סולבר המוחזקת בידי ניר פלס (יו”ר קנאשור) ושמעון בר קמה בחלקים שווים, רכשה כ-750,000 מניות במחיר שוק של כ-40 אגורות למניה ובהיקף כולל של כ-300,000 שקל. המניות מהוות כ-0.91% מקנאשור.

מדובר בהבעת אמון יפה מאוד מצד חברת סולבר, בעלת השליטה בחברה. אנחנו כן יודעים לבקר כשמגיע לבקר ואנחנו מבקרים לא מעט על מנת להגן על המשקיעים, אך זה בהחלט דבר יפה שסולבר רוכשת מניות ומעבר לזה גם תומכת בקנאשור באמצעות הלוואות בעלים.

מבחינת דרך ביצוע הרכישה – חשוב להדגיש שבעסקת רכישת מניות מחוץ לבורסה, בדומה לרכישת מניות רגילה בתוך הבורסה – הכסף לא הולך לחברה (כלומר לקנאשור) אלא למוכר המניות. ההבדל היחיד בין עסקה מחוץ לבורסה לעסקה רגילה בתוך הבורסה הוא שבעסקה מחוץ לבורסה נדרש תיאום קודם בין המוכר לקונה והסכמה על המחיר, כשבדרך כלל הקונה יודע מי המוכר והמוכר יודע מי הקונה.

אינטרקיור משיקה זנים חדשים מהחווה בניר עוז – האם השקעה של עשרות מיליוני שקלים תשתלם?

השבוע פרסמנו על כך שחברת אינטרקיור (Intercure) הודיעה על השקת מספר זנים מהחווה של החברה בניר עוז במסגרת שיתוף הפעולה שלה עם חברת קוקיז (Cookies) האמריקאית.

החווה של החברה בניר עוז נחשבת לחווה הגדולה ביותר בארץ במונחי גודל וקיבולת גידול, כאשר בדוחות הכספיים של אינטרקיור סך כל הרכוש הקבוע עומד על שווי של 82.5 מיליון שקל וניתן בהחלט לשייך את רובו לחווה בניר עוז, משמע עד כה השקיעה החברה כעשרות מיליוני שקלים בהקמת החווה.

היתרונות בגידול זנים של החברה בחווה בניר עוז הם ברורים. ראשית הם אמורים להביא רווחיות גבוהה יותר שכן בניגוד לייבוא, אין את המגדל הקנדי “שגוזר קופון” (אם כי החברה לא דיווחה האם היא צפויה לשלם תמלוגים לקוקיז בגין השימוש בזנים שלה, נתון חשוב שמתקשר כמובן לרווחיות). מעבר לזה, כאשר חותמים הסכם ייבוא תמיד ישנה הסכנה שגם אם הייבוא באמת יצליח, תבוא חברה אחרת ותחטוף את הספק באמצעות הצעת מחיר גבוהה יותר. כראייה אפשר לראות שאפילו הסכם הבלעדיות של החברה עם טילריי, שהיה אמור להיות בלעדי לעוד כמה שנים קדימה, הופר כנראה בשבוע שעבר על ידי חברת יוניבו.

האם ההשקעה של עשרות מיליוני השקלים תשתלם לחברה? את זה, סביר להניח – רק ימים יגידו.

נקסטייג’: אחרי צניחה של 30% בחודש האחרון, משקיע ממיר הלוואה למניות

חברת המחקר והפיתוח נקסטייג’ (Nextage), העוסקת בעיקר במחקר ופיתוח של מוצרים המתקשרים לסקטור הקנאביס, דיווחה כי קיבלה בקשת המרה ממשקיע שנתן הלוואה המירה לחברה. 

המשקיע המדובר (ששמו לא פורסם) הלווה לחברה כ-164,300 שקל בהלוואה הניתנת להמרה למניות של החברה הבת של נקסטייג’ העוסקת בתחום הפסכידלי, או לחילופין, ניתנת להמרה למניות של נקסטייג’ לפי ממוצע המחיר של 5 ימי המסחר האחרונים מינוס 20%. המניות מהוות כ-0.3% מהונה של נקסטייג’. המשקיע, סביר להניח, החליט על ההמרה לאחר שבחודש האחרון צנחה המניה של החברה בכ-30% עד לשווי שוק של 59 מיליון שקל בלבד.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • וונטייז – 14.57%+
 • קנאשור – 3.25%+
 • שיח מדיקל – 2.10%+
 • יוניבו – 0.24%+
 • עמיר שיווק –  0.02%+
 • איי.אמ.סי – 0.87%-
 • טוגדר – 3.35%-
 • תיקון עולם קנביט – 3.87%-
 • קנבוטק – 4.70%-
 • אינטרקיור – 5.74%-
 • נקסטייג’ – 8.66%-
 • פנאקסיה – 9.92%-
 • אינטליקנה – 13.41%-
 • קאנומד – 13.76%-
 • פארמוקן – 14.04%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר