גלעד ארדן מונה לשר לבטחון פנים: האם יילחם בצרכני הקנאביס?

השר החדש לבטחון פנים היה בעברו יו”ר אגודת ‘אל סם’ וממובילי ההתנגדות להפסקת רדיפת צרכני הקנאביס בישראל. “קנאביס מוביל להתאבדויות ולתאונות דרכים,” אמר אז. כיצד יתנהל כעת בתפקידו כשר הממונה על הרשות למלחמה בסמים?

גלעד ארדן, שמונה אמש לתפקיד השר לבטחון פנים הבא של ישראל, הוביל לפני פחות מעשור את ההתנגדות להפסקת רדיפת צרכני הקנאביס ולהסדרת השוק בחוק. בשנת 2005 הוא מונה לתפקיד יו”ר אגודת ‘אל סם‘ ובמשך מספר שנים היה המרואיין הבולט בתחום זה.

גלעד ארדן, השר לבטחון פנים
גלעד ארדן, השר לבטחון פנים – האם ינקוט בגישה ליברלית ומתקדמת?

בשנת 2007, בראיון לתכנית ‘ערב חדש’, דיבר ארדן נחרצות כנגד קנאביס או הקלה על צרכניו: “קנאביס מוביל להתאבדויות ומעלה את הסיכון לתאונות דרכים בקרב בני נוער ב-40%,” אמר אז בבטחון. “בני הנוער מקבלים מסרים כפולים כאילו יש דבר כזה סמים קלים וסמים קשים.”

ארדן חזר אז כמעט על אותו דף מסרים קבוע שנשמע גם בשנים האחרונות ונצמד לטיעוני “סם המעבר”, תאונות הדרכים וההתאבדויות. “אנחנו מכירים את אלו שהתחילו בסמים קלים שמובילים אותם לא עלינו להתאבדויות,” אמר. “לבן נוער כזה יש סיכוי של כמעט 40% להיות מעורב בתאונת דרכים!”

צפו:

על אף דבריו של ארדן, המידע הנפוץ ברשת בשנים האחרונות – אשר הוביל לשינוי חד בדעת הקהל עד לרוב של 61% מהישראלים התומכים בהפסקת הפללת צרכני הקנאביס (מתוך סקר ערוץ 10 במסגרת הסדרה “העשב של השכן“) – ייתכן והשפיע גם על השר החדש לבטחון פנים שאולי שינה מאז את עמדתו, כפי ששינה גם מי שהיה באותם ימים מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, חיים מסינג, שהתנגד אז אף הוא בחריפות לכל הקלה בחוקים.

חיים מסינג
חיים מסינג, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים לשעבר- “חזר בתשובה”

מסינג כבר “חזר בתשובה” מאז, עד כדי כך שלפני שנתיים כבר הצהיר כי הוא מוכן שהטייס שלו יעשן ג’וינט מדי פעם (צפו כאן) וכי “רדיפת צרכני הקנאביס חסרת הגיון (צפו כאן) – עובדה שבהחלט מחזקת את התחושה שגם אצל ארדן חל שינוי קל כזה או אחר בעמדות.

עם מינויו אמש לשר הבא לבטחון פנים של ישראל, יהיה ארדן אחראי בין השאר גם על הרשות למלחמה בסמים, זו שהפכה בשנים האחרונות לשק חבטות רשמי בישראל כאשר פעם אחר פעם הביכו את עצמם ראשי הרשות – הן המנכ”ל יאיר גלר והן היו”ר צבי הנדל – בראיונות אל מול המצלמה.

לארדן ניתנת כעת ההזדמנות לתקן את העוול ולהיות חלק מהשינוי הנדרש כל כך במדיניות רדיפת צרכני הקנאביס. השר הצעיר יחסית מכיר היטב את תופעת צריכת הקנאביס ואם יהיה אמיץ יוכל בתפקידו החדש להוביל גישה אחרת בהתנהלות הרשות החבוטה. במקום לפרסם שקרים על כך שקנאביס “הופך אנשים ללטאות“, תוכל הרשות לעבור למדיניות של עזרה ותמיכה נפשית לזקוקים לכך – ואולי אף לגבש נייר עמדה רשמי להפסקת ההפללה והסדרת השוק בחוק, כיאה לגוף האחראי על הנושא.

לצערנו עד פרסום הידיעה טרם נתקבלה תגובתו של ארדן או מי מטעמו.
עדכון: הערב נשאל ארדן בדיוק בנוגע לנושא זה בחדשות 2. צפו בתשובתו כאן.

ראו עוד:
האם איילת שקד תעשה לגליזציה?
ינון מגל: “לגליזציה כבר בקדנציה הקרובה”
זאב ז’בוטינסקי מעשן חשיש – וכותב על זה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר