גידל 80 שתילי קנאביס – נענש בעבודות שירות

בן 50 שגידל 80 שתילי קנאביס בחממה קטנה, נשפט ל-6 חודשי עבודות שירות וקנס כספי על סך 15,000 ש”ח.

במשך 3 חודשים גידל מ’, תושב הדרום, 80 שתילי קנאביס בסמוך לצומת הנגב. המשטרה עצרה אותו והוא הואשם בגידול, ייצור והחזקת סם מסוכן במשקל 15 ק”ג.

מ’, בן 50 נשוי ואב ל-7 ילדים, הביע חרטה על המקרה והסביר כי עשה זאת עקב מצוקה כלכלית קשה וניסיון לסייע לבנו בארגון חתונתו הקרובה.

שירות המבחן המליץ על עונש עבודות שירות בלבד והעיד כי מ’ “השתתף בקבוצה טיפולית והגיע לתובנות באשר להתנהלותו, קשייו, ובחירתו הכושלת לפתרון שבאה לידי ביטוי בביצוע העבירה” וכן כי “הנאשם חווה תהליך בו למד לשתף את האחר בקשייו ולפעול לקידום מטרותיו בדרכים נורמטיביות”.

המדינה מנגד הדגישה את הכמות הגדולה יחסית של השתילים שנתפסו וטענה כי מדובר בעבירה שנמשכה על פני פרק זמן שכלל “תחכום, רכישת ידע, השגת חומרים וכלים ייעודיים, לרבות הכנת חדר מאובזר בכל הדרוש לגידול הסמים”.

עוד טענה המדינה כי “התופעה של גידול הסמים הפכה לנפוצה ושכיחה ולמכת מדינה” ובהתאם דרשה להטיל על הנאשם עונש מאסר של בין 6 ל-24 חודשי מאסר בפועל.

סניגורו של הנאשם, עו”ד יאיר דרייגור, טען כי מ’ גידל את שתילי הקנאביס בחממה שהיתה ממוקמת בשטח פתוח, בתוך אדניות ולא במעבדה ביתית וכן שהנאשם נטל אחריות מיידית על השתילים בפני השוטרים שעצרו אותו.

עו”ד דרייגור הדגיש כי מדובר בקנאביס בלבד וכי הנאשם היה במצוקה עת שביצע את העבירה, וכן הפנה לפסיקות קודמות בעלות מאפיינים זהים בהן הושתו עונשי עבודות שירות בלבד.

השופט יואב עטר
השופט יואב עטר

השופט יואב עטר מבית משפט השלום בבאר שבע קבע כי למרות שלמ’ יש הרשעה קודמת משנת 1993 בגין סחר בסמים, בגינה ריצה עונש של שנה וחצי מאסר בפועל, הוא נותן משקל להודאה שסיפק הנאשם, לטיעונים שהוצגו ולהמלצת תסקיר המבחן.

“לכאורה, בגדר שיקולי הענישה היה מקום לקחת בחשבון את שיקולי הרתעת הרבים ובמידה מסוימת גם את את שיקולי הרתעת היחיד,” כתב השופט. “ואולם בהינתן השילוב בין הרף התחתון של המתחם לו עתרה המאשימה לבין הנלמד מהתסקיר, בסופו של יום ולא בלי היסוס, מצאתי מקום לאמץ את עתירת הסנגור ואת המלצת שירות המבחן, ולהסתפק, חרף שיקולי החומרה, וחרף שיקולי ההרתעה, במאסר שירוצה בדרך של עבודות שירות.”

לבסוף גזר השופט עטר עונש של 6 חודשי מאסר על מ’, אך קבע כי “הנאשם יוכל לרצות את עונשו בדרך של עבודות שירות”.

עוד נקבע כי מ’ ימסור בדיקות שתן לבדיקה ו”ככל שימצא כי צרך סמים מסוכנים הנאשם ירצה את עונשו במאסר ממש”.

על הנאשם נגזרו גם 10 חודשי מאסר על תנאי, פסילת רישיון נהיגה וקנס בסך 15 אלף ש”ח.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר