גידל 8 צמחי קנאביס במרפסת, נענש במאסר על תנאי

צעיר שנתפס מגדל 8 צמחי קנאביס במרפסת נענש בעונש קל יחסית, למרות שסירב בתחילה לחדול משימוש בקנאביס. לאחר שהפסיק, ועקב מצב כלכלי קשה, נגזר עליו מאסר על תנאי למקרה שיחזור על העבירה.

עונש מאסר על תנאי, ללא עבודות שירות, נגזר על ס’, תושב פתח תקווה בן 30, שנתפס בדצמבר 2017 והודה בגידול 8 צמחי קנאביס במרפסת דירתו בעיר. זוגתו, שהואשמה גם כן, הוסרה מכתב האישום בהמשך.

על פי כתב האישום משקל הצמחים שנתפסו בדירה עמד על 346.6 גרם בלבד, כלומר מדובר היה כנראה בצמחים קטנים יחסית, אך מלבדם נמצאה במקפיא גם שקית בה 51.24 גרם פרחי קנאביס.

ס’ הואשם בעבירת גידול וייצור סמים וכן בעבירת החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, אך לאחר דין ודברים הוגש כתב אישום מתוקן שהכיר בכך ש-51 הגרמים היו לשימוש עצמי.

שופטת בימ”ש השלום בפתח תקווה אליאנא דניאלי פסקה עונש של 6 חודשי מאסר על תנאי נגד ס’, במידה וייתפס מגדל קנאביס שוב, וכן 3 חודשי מאסר על תנאי אם יתפס מחזיק קנאביס לשימוש עצמי בשלוש השנים הבאות.

במהלך הדיונים במשפט טענה המדינה כי “תסקירי שירות המבחן שהתקבלו בעניינו של ס’ העלו כי הוא נטל אחריות על מעשיו, הביע צער ובושה, אך מסר בדיקות שתן שרובן היה מלוכלך”.

הוא גם “ביטא מודעות והכרה בבעייתיות של התנהגותו והביע רצון לשיקום חייו בשילוב טיפול” וכן “נגמל בכוחות עצמו ומסר בדיקות שתן נקיות”, אך “התקשה להתפנות לטיפול, נעדר מוטיבציה ושיתוף הפעולה שלו חיצוני בלבד”.

לטענת המדינה “במהלך התקופה הוא ניתק קשר עם שירות המבחן וסירב לבצע עבודות שירות” ולכן “נבקש להשית עליו עונש של מאסר בפועל לריצוי בעבודות שירות, לצד מאסר מותנה, פסילת רשיון נהיגה וקנס”.

מנגד טען סניגורו של ס’ כי “אירוע נשוא תיק זה היה לפני שתיים וחצי במהלכן הנאשם לא ביצע שום עבירה, הוא עשה עם בת זוגו שימוש ביתי בקנאביס, הם היו אנשים צעירים שפחדו לחפש סמים ובאופן ביתי גידלו מספר עציצים לשימוש עצמי”.

הסניגור ציין גם תקדימים מתיקים דומים קודמים בהם בתי משפט הקלו בענישה ופסקו עונשים של מאסר על תנאי או עבודות שירות בלבד. “הוא עובד, מפרנס את הבית ולפני חודש נולד להם בן בכור,” אמר. “אין להם אף קרוב משפחה בארץ”.

אכן בתסקיר הראשון התקבלו בדיקות שהיו מלוכלכות, אך לאחר מכן בתסקיר השני צוין באופן מפורש שהנאשם מסר 12 בדיקות רצופות, בפרק זמן של חודשים רבים, ללא סמים,” טען עוד. “הגם שבאופן פורמלי לא הסכים לבצע עבודות שירות, יש פה גם הליך שיקום, אמנם לא פורמלי, אבל הנאשם לא עבריין. כל מה שהיה הוא שימוש בסמים ואני חושב שבנסיבות אלה, הוא עבר הליך שיקומי, שיקום עצמי.”

הסניגור גם הזכיר לשופטת דניאלי את מה שאירע באותם ימים במהלך קמפיין הבחירות. “ראינו את הפנייה של ראש הממשלה ושר המשפטים, שמבחינתם שימוש בקנאביס הולך להיות ממוסד ולכן המדיניות תשתנה. הנאשם גם ללא עבר פלילי. הוא לא הגיע לשירות המבחן מחשש יזרקו אותו מהעבודה, אם זה יקרה למשפחתו לא יהיה מה לאכול, הם בתחתית הסולם הכלכלי של החברה”.

ס’ העיד בפני השופטת כי “גם אם תהיה לגליזציה אני בחיים לא אשתמש בסם, כבר שנתיים וחצי התיק הזה, אני מרגיש שאני עומד על מחטים. אני לא מרגיש עם זה טוב אבל יש לי עכשיו בן, הכל אני אעשה בשבילו, אני אידיוט שעשיתי את זה, הייתי בסיטואציה כזאת”.

בגזר הדין השופטת רמזה למדיניות המקלה בדרך כלל כנגד עבירות גידול קנאביס כאשר מדובר בגידול במרפסת, ללא ציוד עזר. “הנאשם טען כי מדובר בגידול ביתי ופשטני, ובעניין זה אציין כי אומנם אין המדובר במעבדה משוכללת, אלא בגידול במרפסת הבית, ואולם כעולה מעובדות כתב האישום המתוקן, מדובר היה בגידול אשר נעשה תוך שימוש בעזרים, ובכללם מדחסים, חומרי דישון, שנאי וכו’, ולפיכך אין המדובר בגידול של צמחים בתוך אדנית בלבד.”

בתגובה לטענת הסניגור על כך שבמקרים דומים הוטלו עונשים קלים קבעה השופטת כי “באותם מקרים ככלל היה מדובר בכמות קטנה יותר של גידולים, באחד המקרים בשני שתילים בלבד. במקרה אחר בעציץ אחד וגם במקרה שלישי דובר אז בעציץ אחד.”

השופטת ציינה עוד כי מדובר בנאשם שהוא עולה חדש שאינו דובר את השפה העברית ושלדבריו החל להתנסות בשנות נעוריו בצריכת אלכוהול וקנאביס. “הנאשם מודע לבעייתיות שבשימוש בסם ובגידולו, הביע רצון להתנקות ולשקם את חייו, נמנע משימוש בסמים מזה כשמונה חודשים, לאחרונה נולד בנו הבכור והוא בעת הזו המפרנס היחיד”.

“לאחר ששקלתי את מכלול השיקולים אני מוצאת כי יש מקום להיעתר לבקשת ההגנה ולסטות ממתחם העונש ההולם,” פסקה לבסוף. “איני מקלה ראש בגידול הסמים אך עסקינן בנאשם צעיר נעדר הרשעות קודמות שמנסה לשקם את עצמו, שומר על ניקיון מסם מזה תקופה ארוכה והביע רצונו לעלות על דרך הישר”.

“בנסיבות אלו אני מוצאת לסטות ממתחם העונש ההולם ומשיתה על הנאשם 6 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, לבל יעבור עבירה בה הורשע למעט עבירה של החזקת סמים לצריכה עצמית, ו-3 חודשים מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, לבל יעבור עבירה של החזקת סמים לצריכה עצמית,” סיכמה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר