גידל 68 שתילי קנאביס – נענש בעבודה בבית אבות

הנאשם, שנסיבות חייו הקשות הפכו אותו לתלוי באחיו הגדול שיזם את הפעילות העבריינית, עבר הליך שיקומי מרשים ששכנע את השופט לגזור עליו עונש ללא מאסר בפועל.

בית משפט השלום בירושלים גזר עונשים קלים יחסית על צעיר (34) שעזר לאחיו לגדל קנאביס בדירה שהוסבה למעבדה, ונתפסו בה 68 צמחי קנאביס במשקל של כ-5 ק"ג. 

השופט ארנון איתן קבע כי חומרת העבירות בהן הורשע הנאשם, שכוללות סחר בסמים וקשירת קשר לפשע, לא מאפשרות לבטל את ההרשעה, אך בהחלט יש מקום להתחשבות לנוכח ההליך השיקומי המרשים שעבר ונסיבות חייו הקשות.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

על הנאשם נגזרו לפיכך 450 שעות שירות לציבור (של"צ), קנס של 2,000 שקל, מאסרים על תנאי ופסילת רישיון לחצי שנה.

מתקן הגידול שפעל ביישוב עופרה נחשף בשנה שעברה על ידי המשטרה אחרי מעקב של כשנה. לפי הנטען בדירה נתפסו 68 שתילים ו-250 גרם פרחי קנאביס במשקל כולל של 4.8 קילוגרם.

בכתב האישום שהוגש נגד הנאשם לפני כשנתיים נטען בנוסף כי הוא סייע לאחיו ולשותף נוסף לייבש  את הפרחים, להכין חבילות של קנאביס ולבצע עסקאות מול שני אנשים, שעבור אחת מהן הוא צפוי היה לקבל 10,500 שקל.

לאחר גיבוש הסדר הטיעון במסגרתו הודה הנאשם בעבירות של סחר בסמים וקשירת קשר לביצוע פשע אך לא כלל הסכמה לעניין העונש, הוא נשלח לתסקיר מבחן והחל בטיפול קבוצתי.

בתסקיר המבחן שהוגש לבית המשפט בהמשך נפרשו נסיבות חייו הקשות של הנאשם שנולד בחו"ל למשפחה לא מתפקדת, עלה בגיל 12 לישראל וסבל מקשיי קליטה עד שלקח את עצמו בידיים וקיבל הסמכה כמאמן כושר.

צוין כי בעקבות הטיפול הקבוצתי הנאשם הפך מודע למצבו וכיום מנסה להתמודד עם העבר המשפחתי הקשה באמצעות טיפול פרטני.

לבסוף המליץ שירות המבחן כי לנוכח השיקום המוצלח שעבר הנאשם בית המשפט יבחר באפיק השיקומי ויבטל את ההרשעה.

המדינה לא הסכימה עם שירות המבחן ודרשה עונש משמעותי של 6 חודשי מאסר בפועל לצד ענישה נלווית.

לעומתה, ההגנה ביקשה לאמץ את המלצת השירות וציינה בין השאר כי הנאשם היה בסך הכל "בובה על חוט" שהופעלה על ידי אחיו, שבינתיים נמלץ מהארץ.

השופט איתן לא מצא לנכון לבטל את ההרשעה לנוכח העבירות החמורות שביצע הנאשם והמגמה להחמיר בענישת מגדלי וסוחרי סמים. כמו כן השופט לא שוכנע שהרשעה תפגע בעתידו התעסוקתי או בשיקום שלו.

עם זאת, השופט מצא שהשיקום המוצלח לצד הנסיבות האישיות מצדיקים להתחשב בנאשם ולסטות ממתחם העונש ההולם שנע בין 6 ל-24 חודשי מאסר בפועל.

השופט ציין כי התרשם לחיוב מתסקיר שירות המבחן שהעיד על המוטיבציה הגדולה של הנאשם לנהל אורח חיים נורמיטיבי ולקדם את עצמו מבחינה תעסוקתית ורגשית.

בנוסף השופט ציין כי שותף נוסף בפרשה קיבל בעצמו עונש שיקומי, המחייב, מתוקף עקרון אחידות הענישה, להפעיל שיקולי ענישה דומים על הנאשם.  

בסיכומו של עניין השופט החליט כי העונש צריך לאפשר לנאשם להשתלב בחברה ולהמשיך בשיקום.

משכך נגזרו עליו 450 שעות של"צ כמדריך כושר בבית אבות, מאסרים על תנאי (6 חודשים שלא יעבור עבירת פשע לפי פקודת הסמים ו-3 חודשים שלא יעבור עבירת עוון לפי פקודת הסמים), קנס של 2,000 שקל ו-6 חודשי פסילת רישיון.

הכותב, עו"ד נדב גרינולד, עוסק בפלילים, לא ייצג בתיק.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט