עונש קל יחסית לאב לשבעה שגידל 26 צמחי קנאביס

אב לשבעה שגידל 26 צמחי קנאביס לא חוקיים בחממה שבנה ביער, נעצר ונשפט בחשד לגידול, ייצור וסחר בסמים. למרות דרישת המדינה להטיל עליו עונש של שנת מאסר בפועל, השופטת גזרה עליו רק 4 חודשי עבודות שירות – עונש קל יחסית.

מערכת המשפט בישראל מראה סימנים של שפיות כשבחודשים האחרונים מתפרסמים שוב ושוב דיווחים על עונשים קלים יחסית שנגזרים על ישראלים שנעצרו בגין גידול קנאביס, גם אם בכמויות גדולות מן הרגיל.

השופטת רות שפילברג כהן
השופטת רות שפילברג כהן: “נסיבותיו האישיות של הנאשם, אב לשבעה, שעברו הפלילי איננו מכביד, מאפשר התחשבות לקולא”

אב לשבעה בן 46 מישוב הסמוך לצפת נעצר בשנה שעברה לאחר שנתפס מגדל 26 צמחי קנאביס לא חוקיים בחממה קטנה שהקים ביער סמוך למקום מגוריו.

במשפטו אמר האב שהשתמש בקנאביס “כדי להירגע”, ביקש להתחשב במצבו ולזקוף לזכותו את העובדה שהודה וחסך זמן שיפוטי, וכן שלקח אחריות על מעשיו, וגידל את הקנאביס לצריכה עצמית. הוא אף ביקש שלא לפסול את רישיונו, שכן הוא מתפרנס משליחויות.

בנוסף הנאשם טען כי הוא עובד מזה ארבעה חודשים ומעביר לגרושתו ולילדיו את כל הכסף שמרוויח. עוד נטען כי הנפגעים העיקריים מההליך הם ילדיו, ויש להפחית את סבלם ככל האפשר

המדינה טענה מנגד כי מתחם העונש הראוי הוא בין 6 חודשים ועד 24 חודשי מאסר, והתעקשה להטיל על הנאשם שנת מאסר בפועל, בנוסף למאסר על תנאי, פסילת רישיון וקנס.

השופטת רות שפילברג כהן ציינה כי מעשיו של הנאשם מצביעים על “תעוזה בלתי מבוטלת” (לא במובן החיובי) וכן היא הזכירה כי בניגוד לעבירת ההחזקה, בעבירת גידול סמים אין הבחנה בין גידול לצריכה עצמית לבין גידול לשימוש שאינו עצמי.

עם זאת, ולמרות הכמות שנתפסה, נקבע כי במקרה הנוכחי אין מאפיינים של ייעוד מסחרי להפצה. “הנאשם לא נתפס מחזיק במשקל או באריזות סם, אף לא נטען לגבי קשריו עם אחרים, או ניהול רישומים שיעידו על כוונת סחר בסמים – בכך יש נסיבות לקולא לעומת מקרים אחרים וחמורים יותר”, כתבה השופטת.

עורכת הדין נירה בן דוד
עו”ד נירה בן דוד, כותבת הידיעה (לא ייצגה בתיק)

לגבי העונש – השופטת לא הסכימה עם שירות המבחן אך גם לא קיבלה את גישת המדינה. “מצאתי כי נסיבותיו האישיות של הנאשם, אב לשבעה, שעברו הפלילי איננו מכביד, מאפשר התחשבות לקולא בנסיבותיו, ומצדיק הקלה בעונשו, עד כדי הימנעות ממאסר בבית הסוהר”, קבעה.

לפיכך, השופטת גזרה על הנאשם ארבעה חודשי עבודות שירות וארבעה חודשי מאסר על תנאי. לגבי פסילת רישיון הנהיגה, השופטת נעתרה לבקשת הנאשם וגזרה עליו פסילה על תנאי בלבד.

הכותבת היא עו”ד נירה בן דוד המייצגת נאשמים בהליכים פליליים, מבית אתר המשפט הישראלי ‘פסק דין

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר