מגלגל...
x

גידל 191 שתילי קנאביס – נענש בעבודות שירות

השופט סבר כי 'הנאשם בהחלט הורתע מן ההליך הפלילי ואין כל עניין ענישתי, מבחינת האינטרס של הרתעת הרבים, למסור גזר-דין מחמיר אשר יכה גלים ויעביר מסר חריף של הרתעת הרבים'.

סגן נשיאת בית משפט השלום ברמלה, השופט מנחם מזרחי, גזר 6 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, על גבר כבן 43 שהקים מתקן לגידול קנאביס ברמלה.

בכך סטה השופט ממתחם הענישה המקובל, תוך שהבהיר כי “הנאשם בהחלט הורתע מן ההליך הפלילי ואין כל עניין ענישתי, מבחינת האינטרס של הרתעת הרבים, למסור גזר-דין מחמיר (על גבו של נאשם זה) אשר יכה גלים ויעביר מסר חריף של הרתעת הרבים”.

השופט מנחם מזרחי
השופט מנחם מזרחי

הנאשם הודה והורשע בעבירות של ייצור, הכנה והפקת סם מסוכן, וכן החזקת סם שלא לצריכה עצמית.

על פי כתב האישום, הוא שכר במשך כשלושה חודשים (עד שנעצר) חנייה פנימית ומרתף של בית ברמלה, בהם הקים את המתקן, שכלל ציוד כגון מגזנים, תאורה, מפוח, צינורות, ומערכות השקייה. בפברואר 2018 נמצאו אצלו 191 שתילים במשקל 42.5 ק”ג.

לאחר שבחן את הנתונים, ובהם משך הזמן שפעל המתקן, גודלו, שכלולו, מספר השתילים ומשקל, המשאבים שהושקעו בו, ואחרי שהציג עונשים שנגזרו במקרים דומים, השופט מזרחי קבע כי מתחם הענישה הנהוג בתיקים מסוג זה נע בין 10 ל-36 חודשי מאסר בפועל.

למרות זאת, שירות המבחן התרשם לחיוב מהנאשם, והמליץ על עונש של עבודות שירות בלבד. בין היתר, מהתסקיר ניתן ללמוד כי הנאשם השתלב בטיפולים, מבין את חומרת מעשיו ומתבונן עליהם באופן ביקורתי, ולוקח אחריות מלאה. כמו כן, צוין כי הנאשם הגיע מרקע כלכלי ירוד, וביצע את העבירות כדי לממן לימודים אקדמיים עבור בתו.

השופט מזרחי הבהיר כי “ענישה אינה מהלך אוטומטי, שבמסגרתו מציבים נאשמים בתוך טבלאות של מתחמים וגוזרים את עונשם, אלא היא תהליך ספורדי, קונקרטי, של הפעלת שיקול דעת מחוּדש, לפי המקרה הנתון ובתהאם לנאשם המיוחד העומד לדיון”.

בהמשך גזר הדין השופט פירט את הנתונים אותם יש לזקוף לזכות הנאשם – עבר פלילי נקי, הודאה מיידית שחסכה ניהול משפט לא קצר (33 עדים צוינו בכתב האישום).

כמו כן, השופט הבהיר כי מדובר במתקן עם ציוד לא “מקצועי” אלא בסיסי בלבד ובלי אביזרים “מהרף העליון”. בנוסף, השופט הדגיש כי המדינה לא מסרה מידע על שווי הקנאביס המופק או על המשקל “נטו”, והרי אדם יכול לגדל אלפי שתילים שטרם נבטו או שמשקלם מועט.

“אני סבור, כי במקרים שכאלה יש להעניק משקל נכבד יותר למספר השתילים המהווים מדד טוב יותר להיקפה של המעבדה ואילו משקלם של השתילים, שבדרך כלל מתקבל כמשקל ברוטו לפי התפיסה אינו משמש מדד מכריע”, כתב.

השופט אף התחשב בכך שהנאשם כבר שהה במעצר במשך כמעט חודשיים, ולאחר מכן היה בתנאים מגבילים במשך מספר חודשים נוספים.

על כך השופט הוסיף כי “הנאשם גידל את הסם בעצמו, ללא ביצוע בצוותא עם חלוקת תפקידים המלמדת על תכנית עבריינית סדורה ורבת היקף”.

בשל כל שיקולים אלה, ולאור “פוטנציאל שיקומי גבוה”, השופט החליט לסטות ממתחם הענישה ולהטיל על הנאשם 6 חודשי מאסר שירוצה בעבודות שירות, מאסר על תנאי, וכן קנס בסך 20,000 שקל. בהקשר זה השופט ציין כי הקנס הכבד יחסית, מאזן את היעדרו של מאסר ממושך יותר, כך בפסק הדין.

הכותבת, עו”ד רותם טובול, העוסק בפלילים, לא ייצג בתיק. ב”כ המאשימה: עו”ד משה יחזקאל, פרקליטות מחוז מרכז. ב”כ הנאשם: עו”ד תמיר סננס.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר