גידל 12 שתילי קנאביס – שוחרר ללא הרשעה וללא קנס

שופט בית משפט השלום בירושלים ביטל את הרשעתו של תושב העיר בן 30, שהודה בגידול 12 צמחי קנאביס בביתו. הוא שוחרר גם ללא קנס, זאת לאור עבר פלילי נקי ולפיכך שהמטרה היתה שימוש עצמי בלבד.

תושב ירושלים בן 30, לוחם לשעבר סיירת חרוב, נעצר בינואר 2015 לאחר שבחיפוש בביתו מצאו שוטרים 12 שתילי קנאביס ושקית עם 5 גרם קנאביס נוספים.

הנאשם, ללא עבר פלילי ושאמור להתחיל בלימודים אקדמיים בקרוב, קיבל במשפט אחריות לביצוע העבירה והודה בה. הוא טען שהשימוש בקנאביס מסייע לו להתמודד עם קשיי שינה הנובעים להערכתו עקב שירותו הצבאי.

יצחק שמעוני, שופט
יצחק שמעוני, שופט השלום ירושלים
(תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)

בגזר הדין שניתן בשבוע שעבר, ציין שופט בית משפט השלום בירושלים יצחק שמעוני כי הנאשם בעל תעודת הצטיינות משירותו הצבאי, במהלכו חווה בין היתר אובדן של מפקד פלוגתו – אירוע שהותיר לדבריו משקעים רבים.

בתסקיר מטעם קצינת המבחן נכתב כי הוא גידל את הקנאביס אך ורק לצריכתו העצמית ומתוך כוונה להימנע מחיכוך עם עבריינים, וכן שהוא הציג בדיקות שתן נקיות ואינו משתמש עוד בכל סוג סם מזה שנתיים.

לסיכום ציינה קצינת המבחן כי התרשמה ש”הנאשם איננו בעל קווים עברייניים, מנהל אורח חיים יציב ומתפקד וניכר שימנע בעתיד מביצוע עבירות דומות”.

משטרת ישראל דרשה מנגד להתיר את ההרשעה על כנה וביקשה להטיל עונש של 6 חודשי עבודות שירות, קנס כספי גבוה ומאס על תנאי ארוך ומרתיע.

עו”ד רלי אבישר רווה, אשר ייצגה את הנאשם במשפט, ציינה את ההנחייה החדשה של התביעה המשטרתית שנחשפה בשנה שעברה לראשונה במגזין קנאביס. “ההנחיות באו ליצור את ההבחנה שלא עשה המחוקק בין גידול לצריכה עצמית לגידול שלא לצריכה עצמית,” אמרה.

“לאחר ששקלתי כל את הנתונים שהונחו בפני, באתי לכדי מסקנה יש כי לאמץ את המלצת שירות המבחן ולבטל את הרשעתו של הנאשם בדין,” כתב השופט שמעוני. “אני סבור כי הותרת ההרשעה על כנה תפגע באופן ממשי בעתידו של הנאשם בתחום התעסוקתי ובתוכניותיו ללימודים אקדמאיים. האינטרס הציבורי במקרה זה יכול בהחלט לסבול אי את הרשעתו של הנאשם”.

רלי אבישר רווה (צילום: אורלי רוזנבלט)
עו”ד רלי אבישר רווה
(צילום: אורלי רוזנבלט)

לנוכח האמור החליט השופט לבטל את הרשעתו של הנאשם והטיל עליו רק עונש של 250 שעות של”צ וללא קנס כספי.

עו”ד רלי אבישר רווה מסרה: “מדובר בהחלטה נכונה וראויה משפטית, המתכתבת עם השינויים שחלו בעת האחרונה בראייה בהתייחס לגידול סמים לצורך שימוש עצמי בלבד וזאת במטרה להימנע מחיכוך עם אוכלוסייה עבריינית בעת רכישת הסם. הנחיית ראש חטיבת התביעות אימצה גישה זו במלואה במסגרת הנחיות לפיהן במקרים בהם עולה כי הגידול נעשה לצורך שימוש עצמי בלבד יוגש כתב אישום בעבירה של החזקת סם לצריכה בלבד. בנוסף, החלטת בית המשפט מיישמת הלכה למעשה את הגישה לפיה כאשר מדובר בנאשמים צעירים יחסית שכל עתידם לפניהם קשה להצביע על נזק קונקרטי ודי בחשש אמיתי עתידי לפגיעה בכדי לאפשר הימנעות מהרשעה”.

לפני כחצי שנה שלח השופט שמעוני צעיר ירושלמי שגידל עציץ קנאביס בודד לעבודות במוזיאון הטבע.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי