גידל קנאביס בחצר: “הזרעים נפלו ונבטו מעצמם”

הנאשם טען כי לאחר שכמה זרעים נפלו ונבטו הוא החליט לטפח אותם במקום לרכוש בשוק השחור את הקנאביס שמקל על כאביו. לימים הוא אף קיבל רישיון קנאביס רפואי. בית המשפט הטיל עליו עונש מינימלי.

חודשיים עבודות שירות ופסילת רישיון לחודשיים – זהו העונש שהוטל לאחרונה על גבר כבן 56 שהורשע בגידול שתילי קנאביס במשקל 5.5 ק”ג בחצר ביתו שבמושב במישור החוף.

השופטת נועה חקלאי מבית משפט השלום בקריית גת אמנם לא קיבלה את המלצת שירות המבחן להטיל על הנאשם עונש שיקומי בלבד, אך החליטה לגזור עליו עונש ברף התחתון של מתחם הענישה.

לדברי השופטת חקלאי מדובר באדם שנפגע בתאונת דרכים וסובל מכאבי גב עזים, שבגינם אף קיבל בשנה שעברה אישור לקנאביס רפואי, ועל כן יש להקל עליו.

לפני שנה גיבשה המדינה הסדר טיעון עם הנאשם, והוא הודה בכתב אישום מתוקן שייחס לו עבירה של גידול סמים ללא היתר. בין הצדדים לא גובשה הסכמה על העונש והנאשם נשלח לתסקיר של שירות מבחן.

בתסקיר שהוגש בקיץ האחרון צוין כי הנאשם, גרוש ואב לשניים, היה מעורב לפני כשנתיים וחצי בתאונת דרכים קשה והחל להשתמש בקנאביס כדי להקל על כאביו. הוא פנה לקבל אישור חוקי אך מאחר שהתהליך נמשך זמן החליט לגדל את הקנאביס בביתו.

נכון להיום הוא אינו צורך קנאביס אך לצד זאת הביע בפני שירות המבחן עמדה מקלה ביחס לעישון קנאביס ולדבריהם קיים היה סיכון כי ימשיך לפרוץ גבולות בעתיד. לבסוף הומלץ כי הנאשם יופנה להליך טיפולי וייגזר עליו עונש שיקומי של 140 שעות שירות לציבור וצו מבחן.

המדינה עתרה לעונש מרתיע יותר של 6 חודשי עבודות שירות, לצד מאסר על תנאי, פסילה בפועל ועל תנאי, קנס והתחייבות.

הסניגור ביקש לקבל את ההמלצה והדגיש כי הנאשם לא פתח מעבדה מתוחכמת, אלא החליט לחסוך ברכישת הקנאביס לשימוש עצמי, לאחר שמספר זרעים שנפלו לו בחצר נבטו. לא הייתה לו כוונת רווח והוא לא התכוון לסחור בסם.

הנאשם עצמו סיפר כי החל להשתמש בקנאביס לאחר שהתרופות האופיאטיות שניתנו לו בעקבות התאונה גרמו לו לבעיות. כיום, לטענתו, מצבו החמיר והוא כמעט לא יוצא מהבית.

השופטת חקלאי ציינה כי הנאשם גידל כמות גדולה מאוד של סם מסוכן אם כי האמינה שהמטרה הייתה להקל על כאביו. בחינת מדיניות הענישה במקרים דומים העלתה כי מתחם העונש ההולם נע בין מאסר קצר שאפשר לרצות בעבודות שירות ועד שנת מאסר בפועל.

השופטת החליטה שלא לסטות ממתחם ענישה זה ולכן דחתה את המלצת השירות שלשיטתה מקלה עם הנאשם יתר על המידה בהתחשב בכך שיש סבירות כי יחזור על התנהגותו בעתיד. עצם הצורך בענישה בעלת אופק שיקומי, ציינה, לא מצדיק כשלעצמו סטייה ממתחם הענישה.

עם זאת, השופטת סברה כי העונש של הנאשם צריך להיות ברף התחתון של המתחם. זאת, בין היתר בהתחשב בכך שהודה ולקח אחריות על מעשיו, ביצע את העבירה עקב מצבו הרפואי וחלפו מאז כבר שנתיים, וכיום הוא מקבל קנאביס ברישיון.

לפיכך נפסק כי הנאשם ירצה חודשיים עבודות שירות, רישיונו ייפסל בפועל למשך חודשיים, הוא יחתום על התחייבות כספית של 3,000 שקל וכן יוטלו עליו 4 חודשי מאסר על תנאי ו-6 חודשי פסילה על תנאי.

הכותבת, עו”ד ענת נוי פרי, העוסקת בפלילים, לא ייצגה בתיק.

חדשות