גזר הדין של "עמוס הירוק" – 9 חודשי מאסר בפועל

נסו את עצמכם בשאלת חשבון פשוט: כמה זה 14 גרם קנאביס כפול שלוש ועוד 150? במקרה של עמוס סילבר, התשובה היא תשעה חודשים בכלא

לפני כ-9 חודשים, בלילה שלפני יום המריחואנה הבינ"ל (ב-20 לאפריל 2014), התקבצו כ-3,000 צרכני ותומכי קנאביס בירושלים, כדי למחות אל מול כנסת ישראל בצורה יצירתית הנגזרת משם האירוע – "ליל הבאנגים הגדול". הרעיון המקורי היה "להוריד ראש מול נבחרי הציבור שלנו" בניסיון לגרום לשינוי משמעותי בתודעה הציבורית כלפי צמח הקנאביס.

המשטרה, שכנראה לא ממש התלהבה מהרעיון של הפגנה המונית מול הכנסת (בוודאי לא אחת כזו שמבוססת על עשייה לא חוקית), עלתה על רעיון: לחסום מראש את כל שטחו של "גן הוורדים" ולאלץ את המפגינים להתפזר. בפועל החסימה לא כל כך עבדה, מכיוון שהמוני המפגינים היו מוכנים מראש עם תוכנית ופשוט העתיקו את האירוע לגן סאקר הסמוך, שם התפצלו המפגינים לשתי חבורות עיקריות: הראשונה עלתה על הכביש מעל הגן וחסמה את הצומת שמתחת למתחם ה"סינמה סיטי" והשנייה התיישבה על הדשא ופצחה בלילה אחד של וודסטוק, אליו הצטרפו לאחר מכן גם שאר המפגינים שפונו מהצומת ע"י המשטרה.

אז מי זה בכלל עמוס?

עמוס סילבר, המכונה בפי פעילי קנאביס רבים "עמוס הירוק", הוא האדם שהגה את הרעיון של ליל הבאנגים, פתח את האירוע המקורי ואת דף הפייסבוק הרשמי שלו, הפיץ את הבשורה ברשת ובאופן כללי מאד לא התחבב על המשטרה, שעצרה אותו לפני האירוע ווידאה שהוא עצמו לא יזכה לקחת בו חלק. מאז האירוע, נמצאים עמוס ומשטרת ישראל במחול שדים הכולל שיחות טלפון רבות, הזמנה לחקירות וחוסר אהדה הדדי מופגן.

לאחר זמן רב בו ניסתה המשטרה "לנער עצים" בסצנה הירוקה בישראל כדי לאסוף ראיות כנגד עמוס, הוא נעצר באופן רשמי ב-19 לחודש אוגוסט האחרון. במספר דיונים שנערכו במהלך שבועיים, הוארך מעצרו עד לתום ההליכים ובתום הדיון הוא הועבר חזרה לבית המעצר. כשירד מרכב ההסעה ולפני שנכנס לתוך המבנה, פגע בו אחד הסוהרים בבית המעצר ושבר את רגלו, כלל הנראה לאחר שדרך על רגלו ודחף אותו כאשר הוא אזוק בידיו וברגליו. אם לא די בכך, מדובר בסוהר שיש לו עבר לא נעים עם עמוס וכבר הואשם בכך שמשך אותו בידיו, כאשר היה אזוק בערב "ליל הבאנגים" המקורי. למי שדואג לשלומו של הסוהר, תדעו שהחקירה כנגדו עדיין עומדת מלכת והוא ממשיך את עבודתו הנאמנה במערכת הכליאה.

תוך כדי תקופת המאסר שלו, קיבל עמוס עונש מאסר על תיק משנת 2012 וריצה בפועל שני עונשים חופפים. לאחר 5 חודשים בהם הוא הועבר בין "מגרש הרוסים" בירושלים, דרך מתקן "הדרים" (ממנו הוצא כיוון שלא הרשו לו להכין לעצמו אוכל טבעוני והמדינה לא סיפקה לו אוכל שכזה) ועד לכלא "רימונים", הגיע זמן החשבון: אתמול, ב-19.1.15 הוקרא מולו גזר הדין הנוכחי. חומרת העונש נחשבת למתונה לפי התביעה, זאת מכיוון שעמוס הודה בחלק מהעבירות המיוחסות לו בעסקת טיעון.

העבירות:

  1. סחר של 1.05 גרם לשוטר סמוי (ירד בעסקת הטיעון)
  2. שלוש עבירות של סחר ("סחר חברתי", לא ממניע כלכלי), סה"כ 3-4 גרם בכל פעם, במחיר של 240 ש"ח.
  3. החזקה של מריחואנה (150 גרם) שלא לצריכה עצמית.

גזר הדין:

  1. מאסר בפועל ל-9 חודשים, מהם ינוקו 5 החודשים בהם שהה במעצר / מאסר באופן רצוף (מה שמותיר 4 חודשים מאסר בפועל, מהם יורדים שלושה שבועות בניקוי מנהלתי).
  2. מאסר של 3 חודשים, על תנאי ל-3 השנים הקרובות במקרה של ביצוע עבירת סמים מסוג "עוון" (שימוש עצמי).
  3. מאסר של 8 חודשים, על תנאי ל-3 השנים הקרובות במקרה של ביצוע עבירת סמים מסוג "פשע" (בחר / החזקה).
  4. קנס על סך של 3,000 ש"ח בשלושה תשלומים.

חותמת עוון או צדק, לעמוס זה לא ממש משנה. הוא צפוי להישאר במעצר עד לתאריך ה-29.4.15, אלא אם כן יקוצר עונשו בשליש והוא יוכל לחגוג את יום המריחואנה הבנ"ל באויר הפתוח. בינתיים: הרשו לעצמכם לעיין בטיעוני התביעה לעונש שפורסמו בעמוד הפייסבוק של עמוס

 

ראו עוד:
איך זה שכוכב אחד מעז – עמוס סילבר עושה לגליזציה
צפו: גדי וילצ'רסי ועמוס סילבר על לגליזציה וליל הבאנגים

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט