גזר דין למנהל “וויד4יו”: 30 חודשי מאסר בפועל

שנתיים וחצי מאסר בפועל נגזרו על משה אדרי, מנהל רשת הטלגרם "וויד4יו", שנעצר בשנה שעברה. חברתו, שניהלה עמו את הפלטפורמה, ממתינה להחלטת הפרקליטות האם להגיש כתב אישום כנגדה.

משה אדרי, בן דודו של מנכ”ל המשרד לבטחון פנים צ’יקו אדרי, נשלח ל-30 חודשי מאסר בפועל לאחר שהורשע בניהול רשת המסחר בקנאביס “וויד4יו” שהיתה פעילה במשך מספר חודשים באפליקציית טלגרם והתנהלה בדומה לרשת “טלגראס”.

לפני כשנה (31.3.19) נעצר אדרי, בן 33, בעת שנחת בנתב”ג. הוא הואשם בין היתר בסחר בסמים, תיווך בעסקי סמים וניהול ארגון פשיעה. “הרשת התאפיינה ברמת אבטחה גבוהה והנאשם היה האחראי על יצירת נגנון ממוחשב שיאפשר לסוחרים לפעול,” נטען בכתב האישום.

עוד הוסבר כי “הנאשם תכנת ‘בוטים’ שנועדו לאישור סוחרים ורוכשים על מנת לוודא כי אין מדובר בשוטרים, שכר יחד עם חברתו שרתי אינטרנט עליהם הקימו ערוצי שיחה, פנו אל סוחרים שפרטיהם הועתקו מרשת ‘טלגראס’ והזמינו אותם לסחור בפלטפורמה אותה הקימו”.

סניגורו של אדרי, עו”ד ארז בר צבי, טען כי אין נתונים המלמדים על ההיקף האמיתי של העסקאות שבוצעו באמצעות הפלטפורמה וכי העמדתו של אדרי לדין, בעוד חברתו ומעורבים אחרים פטורים מעונש, מהווה אכיפה בררנית בלתי מוצדקת. בנוסף הבהיר כי הנאשם השתחרר ממאסר בשנת 2014 ולא מצא את עצמו ועל כן נגרר לביצוע העבירות, וביקש הקלה מאחר ואדרי הודה בעבירות המיוחסות לו.

השופט, סגן נשיא בית משפט השלום בירושלים ירון מינטקביץ, קבע כי “מעשיהם של הנאשם וחברתו קרובים יותר לתיווך מאשר לסחר שכן הם לא ביצעו את העסקאות בעצמם, אך אין ספק כי תרומתם להפצת נגע הסמים רבה מאוד ועולה על זו של כל אחד מהסוחרים”. לדבריו “אם בעבר על מנת להשיג סמים נזקק אדם למצוא קשר לסוחר, דבר שאינו קל לאדם נורמטיבי, הרי שהיום כל שצרכן זקוק לו הוא יישומון בטלפון והסמים בדרך אליו”.

עוד הסביר השופט מינטקביץ כי “הנאשם משתמש בסמים מאז תחילת שנות ה-20 לחייו ואינו רואה בכך קושי” וכי “מדובר באדם אימפולסיבי, תוקפני ואנטי ממסדי המתנהל באופן קיצוני ופורץ גבולות”. לדבריו “למרות שאין לנאשם דפוסים עברייניים, בהיעדר טיפול קיים סיכון כי ישוב לעבור עבירות”. במסגרת טיפול של שירותי המבחן נשלח אדרי להליך טיפולי בקהילה ייעודית בה שהה כ-6 חודשים עד שהורחק ממנה.

“לזכותו של הנאשם זקפתי את הודאתו במיוחס לו המעידה על קבלת אחריות,” כתב השופט. “עם זאת התקשיתי לקבל את דבריו כי ‘נגרר’ לביצוע המעשים. הנאשם הוא בעל יכולות גבוהות שבחר לתעל אותן לאפיקים עברייניים. עם זאת, מאחר ולא הוגש כתב אישום גם נגד חברתו של הנאשם ובשל הפגיעה בתחושת הצדק הנובעת מכך, אעמיד את עונשו על הרף התחתון של המתחם ואמנע מהשתת קנס”.

בסופו של דבר גזר השופט שלושים חודשי מאסר בפועל מהם ינוכו ימי מעצרו של הנאשם, לצד עשרה חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים בגין עבירת סמים שהיא פשע וארבעה חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים בגין עבירת קשר לפשע או עוון או עבירה על חוק המחשבים.

בכוונת סניגורו של אדרי להגיש ערעור על החלטה זו לבית המשפט המחוזי.

בימים אלו עומד גם עמוס סילבר, מנהל קבוצת “טלגראס”, בפני אישומים דומים. כמוהו גם כמה מנהלים בארגון שנעצרו בשנה שעברה לאחר מבצע בינלאומי שכלל פעילות של סוכן סמוי שגייסה המשטרה משורות הארגון.

יש לציין שמעצרים אלו, הן של אדרי והן של סילבר ושותפיו, לא הפחיתו במאום מפעילות קבוצות דומות באפליקציית טלגרם, שם זמינות גם ברגעים אלו עשרות ואולי אף מאות פלטפורמות נוספות למכירה ורכישה של קנאביס. במקביל מתנהלות קבוצות גם לסחר בנשק, בסמים, בנשים ועוד – בהן נראה שהמשטרה מתמקדת פחות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר