גזירת קופון או שליחות חברתית? רוקחי הקנאביס פותחים את הקלפים

הם גאים בעבודתם, מסופקים מהסיוע לחולים, ומבחינתם 'נותנים את הנשמה'. אבל, הם גם מאוד פגועים מהכעס של חלק מהמטופלים, שמבחינתם אין לו הצדקה. 4 רוקחים מפזרים את הערפל על מה שבאמת מניע אותם, וחושפים כמה הם באמת מרוויחים.

רפורמת הקנאביס הרפואי שינתה לחלוטין את כללי המשחק בענף, כשהעניקה לבתי המרקחת את הסמכות הבלעדית למכירת קנאביס רפואי. הרוקחים הפכו ל”אלוהים” של הקנאביס הרפואי והם אלה המתווכים אותו ללקוחות, משנים מרשמים, מייעצים, ויש מי שיגידו גם גוזרים קופון לא רע בכלל על גבם של המטופלים. אז האם הם תאווי בצע או בעלי שליחות חברתית?

עיקר השפעת הרפורמה היה על מחירי הקנאביס. משרד הבריאות אימץ תקן איכות בשם IMC-GMP ודרש ממגדלות הקנאביס הרפואי להיצמד אליו. יחד עם המעבר לשיווק בבתי מרקחת בלבד, נאלצים המטופלים לשלם הרבה יותר. ולמה יותר? כי יש דמי תיווך שגובים בתי המרקחת, יש חברות הפצה, יש את מפעלי הקנאביס, יש את מגדלי הקנאביס ויש  17% מע”מ, והכל נופל על כיסו של המטופל. בדיוני ‘וועדת הפיקוח על המחירים’ של משרד האוצר אף נטען כי רווחי בתי המרקחת ממכירת קנאביס מגיעים עד כדי 31% מהעלות הסופית לצרכן.

“הרווח סביר ולא יותר, אז למה מציגים אותנו ככה?”

אז האם בתי המרקחת אכן גוזרים קופון שמנמן על חשבון המטופלים? 4 רוקחים מ-4 בתי מרקחת בארץ מספרים למגזין קנאביס למה הרפורמה הזו כל כך חיונית למטופלים ולהם, ומה לעזאזל צריך לעשות כדי להוריד את המחירים. “אנחנו מייעצים, עושים ניסוי וטעיה, בודקים שהמוצר איכותי ומתאים ללקוח ובסוף מה שאתם רואים זה רוקח שגורף כסף לכיסו. אנחנו זועקים לכל עבר – שהממשלה תוריד את המע”מ ונוכל להפחית משמעותית את המחיר,” אומר דוד פפו, רוקח בבית מרקחת טללים ברמלה המשמש גם כיו”ר הסתדרות הרוקחים הפרטיים.

“הייתי מוכן להרוויח בכיף 31% ממכירת קנאביס כשבפועל אני מרוויח 22% ממנו, שזה לא משתלם בעליל,” מסביר חגי שור, רוקח ובעלים של שור טבצ’ניק סגולה, פתח תקווה, המשמש גם כסגן יו”ר הסתדרות הרוקחים. “אנשים חייבים להבין שההתנהלות סביב קנאביס רפואי ומוצריו היא יקרה ובעייתית, זה לקחת קופסה-קופסה, לייעץ ללקוח על כל אחת מהן עד שמוצאים מה מתאים לו, זה להשקיע זמן בכל לקוח, לבדוק מה עובד ומה לא, להקשיב לסיפור הרפואי שלו, במקביל זה לנהל בירוקרטיות, למלא דו”חות בלי סוף, לקבל רשיונות למיליון דברים ולהיות תחת פיקוח הדוק כשכל מה שאתה מקבל זה נתח רווחים סביר ולא יותר מזה”.

חגי שור
“התחושה הזו שאני שותף להצלחה של מטופל היא הדבר הכי גדול שיש” – חגי שור

“בתחום התרופות יש סבסוד גדול בארץ, אבל בקנאביס אין סבסוד,” אומר עידו שטרייכמן, רוקח ב’בית מרקחת הנגב’ בבאר שבע. “ברגע שיורידו מע”מ אז המחיר יירד. אנחנו עובדים גג על 20% רווח בקנאביס כשכולם שוכחים שלא מדובר כאן בקניית נורופן או מרשם רגיל. כל לקוח דורש זמן השקעה, יעוץ, והמטופל עובר באופן שוטף מול גורם מקצועי שמטפל בו. אז איך יוצא שמציגים אותנו ככה?”. 

“למה אין מע”מ על פטרוזיליה ועל קנאביס יש?”

האני דאוד, רוקח ובעלים של בית מרקחת ‘האני שבתאי לוי’, חיפה, מצטרף: “אם מחשבים את עלויות התחזוקה, העובדים, העלויות לרישיון וחידושו, ועלויות דרישות  האבטחה של המשטרה, נשאר לנו רווח בסביבות ה-17%. אנחנו הכי בעד שמטופלים יקבלו מחירים הוגנים וזולים, אבל לצערי זה יוכל להתבצע רק ע״י הורדת המחירים מהיצרנים”.

פפו טוען שהטענות על רווח של עד 31% ממוצרי קנאביס, שנחשפו בדו”ח ממשלתי רשמי, הוא נתון “פוליטי” בלבד, שבא לסנגר על אג’נדות נסתרות של משרד הבריאות. “הנתון הזה רחוק מלהיות נכון וזה ממש כמו ‘להרוג את השליח’,” הוא אומר. “כל המטרה של קיש וחבריו היא לאפשר מכירת קנאביס שלא באמצעות בתי המרקחת, מאינטרס שאינו ברור לי. אני מוכן להוריד את המחיר, אם כל גורם בשרשרת החיול של הקנאביס הרפואי יוריד 5% מהמחיר. תסבסדו את הקנאביס ונוריד את המחירים. לא ברור לי למה אין מע”מ על פטרוזיליה למשל ועל קנאביס יש. אם תורידו את המע”מ נקל על הלקוחות ונוכל להוזיל את המחיר ב-50%”.

מעבר לדיון על הרווחיות שבמכירת קנאביס רפואי, רוקחים רבים טוענים שמדובר מבחינתם בעניין חיובי מאוד ובפריבילגיה מקצועית ואישית שבסופו של יום מקדמת את האינטרסים של המטופלים והרוקחים כאחד. כולם גם מעידים פה אחד שמבחינתם כל מטופל קנאביס הוא עולם ומלואו, שדורש זמן, היכרות, “תקלוט” בין זנים שונים וגם לא מעט אופטימיות, שלבסוף משדרגים את החיים והבריאות.

רוקחות קהילתית: “זו ההגשמה שלי כרוקח וכבן אדם”

“כשעומד מולי מטופל שהקנאביס הרפואי הציל את חייו, זו ההגשמה שלי כרוקח וכבן אדם,” אומר שטרייכמן, נשוי פלוס שניים, העובד כרוקח כבר למעלה מ-10 שנים והוכשר בקורס הקנאביס של משרד הבריאות. לדבריו דווקא התחום הזה מייצר רוקחות קהילתית, שמשמעותה היכרות אידית ומעמיקה עם המטופלים ומצבם.

“אני רוקח כבר למעלה מעשר שנים ותחום הקנאביס הוא מרתק במיוחד ומייצר רוקחות קהילתית, בה אתה מכיר את המטופלים על בוריים,” הוא מסביר. “אני מכיר אישית את כל הלקוחות, הפנים, השם, הסיפור הרפואי של כל אחד ואחת, אני עוזר להם להתאים את המוצר הנכון, מונע התנגשות בין תרופות והכי חשוב – משפר את החיים שלהם”. לדבריו “הקנאביס הוא טיפול תרופתי לכל דבר ואם קיים טיפול שעוזר לאנשים חשוב לי לדעת ולהכיר אותו. זה מחובתי כרוקח, וחלק ממי שאני. אני אוהב לעזור לאנשים לשפר את החיים והבריאות שלהם, וכן, בתחום הקנאביס רוב המטופלים צריכים הסבר ויעוץ ולפעמים ניסיונות של שמנים ותפרחות למינהם. אני שם בשבילם וזה מעצים אותי”.

עידו שטרייכמן
“אני אוהב לעזור לאנשים לשפר את החיים והבריאות שלהם” – עידו שטרייכמן

“יש לנו כיום בסביבות ה-250 מטופלים בקנאביס ומוצריו ואני מרגיש שליחות לטפל במטופלים שיש להם רישיון לקנאביס ולעזור להם להתגבר על הכאב שלהם,” אומר דאוד, ומדגיש שדווקא הטיפול בקנאביס רפואי הוא זה שמעצים את בית המרקחת שלו. לדבריו “זה הרבה מעבר לתרופה קונבנציונאלית שאתה מוסר למישהו תמורת מרשם. זה הליך נפשי טיפולי. לך ולמטופל. יש כאן מטופל שסובל מכאב או מצב נפשי או מחלה, שאתה צריך ללמוד את הסיפור שלו, ההיסטוריה שלו, וזה מרתק מבחינת ריפוי מחלות, הרגעת כאב וכיוצ”ב. כרוקח אני יכול לסייע למישהו לישון ברציפות כל הלילה, להרגיע את הגוף, הנפש הכאב, זה עוזר לבעיות אכילה, אוטיזם, אפילפסיה, מחלות פסיכיאטריות, פוסט טראומה… וכן, זו שליחות חברתית לעזור לאנשים האלה, מטופלים שעוברים המון ביורוקרטיה וסבל עד שמקבלים את הקנאביס, וכן, למרות שזה לא תחום רווחי לבתי המרקחת אני ממליץ לכולם להיכנס לתחום הזה שגם יעצים את הכלים המקצועיים של הרוקחים וכמובן את המטופלים”.

“אין אספקה סדירה, אנחנו צריכים לאלתר”

“מטופלי קנאביס רפואי שונים מכל מטופל אחר ואיש לא דומה לרעהו”, אומר שור, מפתח תקווה. “כל חודש נכנסים לכאן מאות מטופלי קנאביס ואת רובם אני מכיר אישית כי מכירה של קנאביס לא דומה לשום דבר אחר. היא דורשת הכרות אישית עם הלקוח, יעוץ, תמיכה, בודקים מחלות רקע, זה לא כמו תרופה ללחץ דם כי התאמת המוצר המתאים היא דינאמית וכל הזמן משתנה. לצערי עדיין אין אספקה סדירה של מוצרים בתחום הקנאביס הרפואי ולכן הזנים משתנים כל הזמן, ואנחנו הרוקחים צריכים כל פעם מחדש לאלתר ולהיות יצירתיים, למצוא חלופה טובה כדי להיטיב עם הבריאות של המטופל. רוקח שמטפל באנשי הקנאביס חייב לשלב בין מקצועיות, רגש, חוש, יצירתיות, כדי למצוא ולהתאים את הזן המתאים לכל מטופל. וחשוב לזכור שמדובר בהתמודדות עם מטופלים קשים, אנשים חולים, סובלים, טראומתיים, כאלה שסובלים מכאבים כרונים, מחלות קשות, מכורים למשככי כאבים שרוצים להיגמל, מגוון בעיות שאתה צריך למצוא את הקנאביס הנכון כדי לפתור או להפחית אותן. וכן, מבחינה מקצועית זה ממצא את היכולות שלי כרוקח, לומדים ומתפתחים כל הזמן וגם הופכים לאנשים טובים יותר”.

מה המקרה הכי מיוחד שקרה לכם בטיפול בקנאביס?

דאוד: “היה לנו מקרה של מטופל צעיר, בחור בן 25 שהגיע לרכוש קנאביס רפואי ובזמן הרכישה הוא קיבל מול העיניים שלנו התקף אפילפסיה ונפל על הרצפה. טיפלנו בו וכשהוא התעורר הוא סיפר שבגלל ביורוקרטיה הוא לא לקח את הטיפול כמה ימים וגם לא היה לו את המרשם הנכון וזה מה שגרם להתקף. דיברנו איתו, הבנו את הסיפור שלו והוא קיבל מאיתנו את הקנאביס הנכון לו וכעת אין לו יותר התקפים. כמה סיפוק זה לראות בחור צעיר שממש קיבל את החיים שלו בחזרה, יכול כעת לחיות רגיל לצאת לחוות ולא לחשוש מהתקפים”.

האני דאוד ובתו מריאנה
“זה הרבה מעבר לתרופה קונבנציונאלית שאתה מוסר למישהו תמורת מרשם, זה הליך נפשי טיפולי, לך ולמטופל” – האני דאוד ובתו מריאנה

שור: “אחד הלקוחות שלי מטפל באשתו, שחולה במחלה קשה ונדירה והגיעה למצב שהיא לא ישנה לילות שלמים, ויש לה רעידות קשות ככה שהוא לא מצליח להבין מה היא אומרת והיה צריך לשים את האוזן ליד הפה שלה. עד שהיא קיבלה קנאביס ואף העלנו את המינון שלה וכעת היא ישנה לילה שלם אחרי שלא ישנה ברצף כמה חודשים, והוא מצליח לשמוע אותה ממרחק של שני מטר, וגם הרעידות השתפרו להפליא. כל סיפור כזה יוצר אצלי סיפוק מטורף, התחושה הזו שאני שותף להצלחה של מטופל היא הדבר הכי גדול שיש”.

פפו: “יום יום קורים לנו מקרים מרגשים, כל יום יש מטופלים שמספרים על הפעם הראשונה שישנו ברצף, הכאב שירד להם. לאחרונה הגיע אלי בחור שעובד כקופאי בסופר שסיפר לי שמאז הקנאביס הוא מצליח לשבת 4 שעות ברצף וזה לגמרי הציל את הפרנסה שלו. כבר אין לו כאבים בעבודה, בשינה, וכן, זה קטע הומאני ומקצועי כאחד, זה מחזיר אותנו לשורשים של המקצוע שלנו הרוקחות, סיפורים כמו שלו זה מה שגורם לי להתגאות במי שאני ובמה שאני”.

שטרייכמן: “אחד המטופלים הראשונים שלי סבל מפרקינסון והגיע אלי כשהוא רועד ובקושי יכל להחזיק את הארנק שלו. הענקתי לו טיפול בשמן קנאביס ולאחר כמה שבועות של טיפול אני רואה מולי אדם שהפסיק לרעוד, במצב בריאותי טוב, מצברוח טוב, ועכשיו הוא מצליח לחיות. מטופלים רבים מעידים כמה הקנאביס שדרג להם את החיים והאמת שגם לי”.

“אין אספקה סדירה, והמחירים מדי גבוהים”

עם כל הרצון הטוב של הרוקחים, שיעשו הכל כדי להקל על מטופלי הקנאביס לטענתם, יש לדבריהם שתי בעיות מרכזיות שמשרד הבריאות והממשלה צריכים לתת עליהן את הדעת: אספקה סדירה של זנים, והוזלת המחירים. פתרון סוגיות אלו יעצים לדעתם משמעותית את הצלחת הטיפול בקנאביס רפואי. אז כשאכטת סיום, קבלו את הפתרון הנכון לדעת ארבעת הרוקחים שיכול להביא להוזלת המחיר.

דוד פפו
“יום יום קורים לנו מקרים מרגשים, כל יום יש מטופלים שמספרים על הפעם הראשונה שישנו ברצף, על הכאב שירד להם” – דוד פפו

“הבעיה העיקרית בתחום הקנאביס הרפואי היא היעדר אספקה סדירה של הזנים השונים, שצריכה להיות שוטפת, רציפה ובלי הפסקות,” אומר שור. “בגלל שאין אספקה סדירה אנחנו צרכים לאלתר כל פעם זן אחר שלא תמיד מתאים ללקוח ואז הטיפול מתעכב וחבל, כי מי שסובל מזה זה הלקוח ובריאותו. בנוסף, המחירים ירדו משמעותית ככל שהגידולים בארץ ישתפרו באיכותם. כרגע עיקר השוק של הקנאביס הרפואי מסתמך על ייבוא שמייקר משמעותית את הקנאביס”.

גם פפו, עם ותק של למעלה מ-30 שנה כרוקח, זועק ומבקש שתהיה אספקת זנים סדירה. “השאיפה שלי זה שיהיה רצף של אספקה, כך שאם כרוקח עליתי על זן מסוים שמתאים לפציינט ואחרי חודש אין את אותו זן מכל מיני סיבות, אז צריך להתחיל את כל התהליך מההתחלה, כל חודש-חודשיים משנים את הזנים שיש וזו בעיה חמורה שפוגעת במטופלים וברוקחים. אם הייתה אספקה סדירה זה לא היה קורה”.

גם דאוד מלין על אותו עניין: “הייתי רוצה שתהיה לי אספקה סדירה מחברות שמנפקות לי קנאביס, שלא יהיו חוסרים כי כרוקח אני חייב לשמור על רצף טיפולי. חשוב מבחינה בריאותית לשמור על הזנים הנכונים בלי שאחליף לזנים אחרים, לתפרחות אחרות, זה ממש קריטי כי אני רוצה הכל למען המטופלים שלי.

שטרייכמן מציע גם כן: “כרגע יש בעיות ברפורמה בעניין של מלאי ומחיר, המחיר צריך לרדת משמעותית וככל שיהיו יותר ספקים מקומיים זה גם יקרה. במקביל חובה להביא גם את סוגי הקנאביס הפחות מושגים בארץ, כדי שבמקרה וחסר זן או תפרחת מסוימת מיד נמצא תחליף ראוי לזה ולא נבזבז את הזמן של הלקוח ובריאותו”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר