גורם בממשלה: “ארדן רימה את נתניהו כדי לגרום לו נזק תדמיתי”

האם השר ארדן מעורב בהחלטה של בכירי משרדו לשקר לכאורה לראש הממשלה כדי שיעצור את היצוא של קנאביס לחו”ל – וכל זאת מתוך כוונה לפגוע בו תדמיתית? כך טוען היום גורם בכיר בממשלה. במשרד הבט”פ מכחישים, אך משרדי הממשלה מתעקשים שכך.

שאלת התועלת הכלכלית מאישור יצוא קנאביס רפואי לחו”ל היא אחת הטענות העיקריות שעמדו במרכז הדיון הדחוף שערך בנושא זה ראש הממשלה בנימין נתניהו בתחילת השבוע, יום א’, כפי שחשפנו לראשונה.

אך כעת מסתבר שבמהלך הישיבה הדחופה, בניסיון למנוע את אישור היצוא, רימה לכאורה את נתניהו בכיר במשרד לבטחון פנים – נציגו של השר גלעד ארדן בדיון.

לקראת תום הדיון, כך על פי מספר מקורות, התלהט ויכוח בין כמה מהשרים לבין נציגיו של ארדן.

בעוד שמשרדי הממשלה ציינו והדגישו כי הועדה הבינמשרדית מצאה שאישור היצוא יכניס למדינה 1 עד 4 מיליארד ש”ח בשנה – נציגיו של השר ארדן קבעו כי ממצאי הועדה אינם מדויקים ואף הפוכים.

על פי אחד המקורות “מיד לאחר שנציג משרד האוצר אמר בדיון כי ‘הפוטנציאל הכלכלי גדול והסיכון קטן’ – השיב נציגו של ארדן כי ‘עמדת הבט״פ הפוכה – הפוטנציאל הכלכלי קטן, והסיכון גדול”.

השר גלעד ארדן
“ניצל את העובדה שראש הממשלה לא בקיא – כדי שיחטוף על החלטתו ביקורת ציבורית” – השר גלעד ארדן (צילום: יונתן סינדל / פלאש90)

מאחר והטיעון הכלכלי הוא בעל משמעות עצומה בהחלטה האם לאשר את היצוא או לא, הדברים הלא מבוססים לכאורה שמסר נציגו של ארדן לנתניהו – הם אלו שהובילו לבסוף את רה”מ להקפיא את המהלך.

למרות שנציגיו של ארדן לא הציגו ממצאים שיחזקו את טענתם, ולצד האזהרות המאיימות מפני זליגה של קנאביס לשוק הפנאי, קיבל נתניהו את דרישת הבט”פ ועצר את ההליך.

בעקבות קביעה מפתיעה זו של הבט”פ אף מינה נתניהו גורם מקצועי מטעמו, היועץ הכלכלי שלו פרופ’ אבי שמחון, כדי שיערוך בדיקה מחודשת בשאלת הרווח הצפוי למדינה מהתרת יצוא קנאביס רפואי לחו”ל – כן או לא וכמה.

במשרד לבטחון פנים מיהרו הבוקר להכחיש את הדברים וקבעו בתשובה לפנייתנו כי לא היו דברים מעולם. “עורבא פרח, אנחנו מכחישים,” מסרו.

אך במשרדי ממשלה אחרים הופתעו לשמוע את הכחשת בט”פ ואישרו כי “גם אם לא מילה במילה, זו בהחלט היתה רוח וכוונת הדברים שנאמרו”.

גורם בכיר בממשלה עמו שוחחנו הבוקר טוען כי לא רק שהשר ארדן רימה לכאורה את נתניהו, אלא שהוא אף עשה זאת בכוונה תחילה בכדי לגרום לו נזק תדמיתי.

“ארדן בחר לנצל את העובדה שראש הממשלה לא בקיא בנושא ודאג שהוא יקבל החלטה עליה יחטוף ביקורת ציבורית מכל צידי הקשת הפוליטית,” אמר.

“ארדן מעדיף שלמדינה יגרם אובדן הכנסות של מיליארדים ונזקים עצומים למאות חקלאים, רק כדי שראש הממשלה יקבל הד שלילי ציבורי נוסף,” הוסיף. “איזו סמכות וכלים מקצועיים יש לבט”פ לבצע היתכנות כלכלית של ענף כלכלי ומה ידוע להם שסותר את הידוע לכל שאר משרדי הממשלה ומדינות רבות בעולם?”

בנימין נתניהו על רקע שלט הליכוד
נפל בפח שהטמינו לו בכירי משרד הבט”פ נציגיו של ארדן? – ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

“מדובר בהתנהלות מחפירה של ארדן, גם ביחס לפוליטיקאי,” קבע. “זה מגיע למצב שהוא נכנע לפקידים שלו עד לרמה של לשקר לראש הממשלה בדיון מכריע בסוגיה כלכלית בעלת חשיבות עצומה למדינה”.

במערכת הפוליטית ידוע כי היחסים בין ארדן, השואף לרשת את נתניהו ביום מן הימים, לבין נתניהו עצמו – אינם מלבבים כבר תקופה ארוכה.

מאחר וככל הידוע לא ערך הבט”פ בחינה אמיתית של מסקנות הועדה הבינמשרדית, אכן לא ברור על סמך מה ביסס בכיר המשרד את טענותיו מול רה”מ – מה שמחזק את טענת המשרדים האחרים.

שוק הקנאביס הרפואי בעולם צפוי לעמוד בשנת 2020 על שווי של 55 מיליארד דולר. החקלאים הישראלים שמקווים להצטרף לענף זועמים על הקפאת ההליך ויגישו לדבריהם כבר בימים הקרובים עתירה לבג”ץ.

בעקבות הפרשה תתכנס ביום ב’ הקרוב ועדת הסמים של הכנסת, לדיון בנושא העיכוב בהטמעת רפורמת הקנאביס הרפואי בדגש על שאלת היצוא לחו”ל.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי