ג’ורג’ סורוס: המיליארדר מאחורי המאבק ללגליזציה של קנאביס

פילנתרופ ירוק: המיליארדר היהודי ג’ורג’ סורוס משקיע מיליונים למען המאבק ללגליזציה של קנאביס בעולם ומממן ארגונים הפועלים לקידום המטרה.

כתבה שפורסמה השבוע ב’וושינגטון טיימס’ מסבירה כיצד מעורב ג’ורג’ סורוס, מיליארדר יהודי-הונגרי מארה”ב, במאבק לקידום רעיון הלגליזציה בעולם, ומפרטת על מגוון הארגונים שפועלים בתחום בחסותו ומימונו.

ג'ורג' סורוס
ג’ורג’ סורוס

סורוס, יחד עם המיליארדר המנוח פיטר לואיס, שהשקיע למעלה מ-40$ מיליון דולר במאמצי הלגליזציה ובקידום רעיון הפסקת המלחמה בסמים מאז שנות ה-80 ונפטר לפני מספר חודשים כשהוא בן 80, הם שני הפילנתרופים הגדולים של עולם הקנאביס.

על פי הדיווח, בעזרת שורה של תורמים עשירים התומכים בעמדותיו, אחראי למעשה סורוס על כל המאבק ללגליזציה של מריחואנה בכל רחבי ארה”ב.

“בעזרת רשת של ארגונים ללא מטרות רווח השקיע מר סורוס לפחות 80$ מיליון דולר על המאמצים ללגליזציה מאז שנת 1994, כשהעביר חלק נכבד מהתקציב לארגונים החוקרים מדיניות אפשרית שונה להתמודדות עם נושא השימוש בסמים,” נכתב.

סורוס מעביר את תרומותיו דרך ארגון Drug Policy Alliance המקבל ממנו כ-4$ מיליון דולר בשנה. בנוסף הוא תורם גם ל’איגוד חירויות האזרח האמריקני’ (ACLU), אשר מנהל אף הוא מאבק ללגליזציה של מריחואנה. “סורוס ושותפיו עומדים מאחורי כל אחד מהמאבקים ללגליזציה בארה”ב ואפילו באורוגוואי,” נכתב.

בנוסף תורם סורוס לארגון Marijuana Policy Project אשר פועל לקידום הצעות חוק ללגליזציה במדינות ארה”ב. בשנת 2012 הוא תרם לקמפיין שפעל לקידום הצעות החוק ללגליזציה בוושינגטון וקולורדו, השנה (2014) הוא משקיע בהצעות החוק ללגליזציה באלסקה, אורגון ופלורידה והיום הוא פועל לקידום הצעות החוק ללגליזציה שצפויות לעלות בשנת 2016 בקליפורניה, מיין, אריזונה, מסצ’וסטס ונבאדה.

ג'ורג' סורוס
ג’ורג’ סורוס – המיליארדר תומך הלגליזציה

המתנגדים ללגליזציה טוענים שסורוס וחבריו “קונים את נצחונם” בעזרת שטיפת מוח. “תנועת המאבק ללגליזציה לא התפשטה סתם כך בקרב האנשים. חלק נכבד מהמימון והרמאות בוצע על ידי ג’ורג’ סורוס ואז קודם על ידי סלבריטאים,” טוען ג’ון וולטרס, מי שהיה מנהל במחלקת המלחמה בסמים תחת הנשיא לשעבר ג’ורג’ בוש הבן. “האמת נמצאת תחת מתקפה והכיוון החדש אליו הולכת המדינה הוא מסוכן ביותר.”

“לעומת מה שהצלחנו לגייס במדינות אחרות, הם מגייסים מיליונים,” טוענת קלווינה פיי מארגון ‘חברה ללא סמים’. “אנחנו מרגישים ברי מזל אם אנחנו מצליחים לגייס 100,000$ דולר. הם קונים פרסומות, שלטי חוצות ומקבלים את תמיכתם של מפורסמים וסלבריטאים בכירים ובהתאם גם חשיפה תקשורתית עצומה. אם אתה חוזר על שקר מספיק פעמים, האנשים יאמינו.”

לקראת ההצבעה על הצעת החוק ללגליזציה בקליפורניה בשנת 2010, הצעה אשר נדחתה בסופו של דבר, פירסם סורוס מאמר דעה מיוחד ב’וול-סטריט ג’ורנל’ בו הביע תמיכה במאבק. “במובנים רבים הצעת החוק כבר עברה, ללא קשר לתוצאות ההצבעה ביום הבחירות,” כתב אז. “העובדה שהצעה כזו עומדת על הפרק, היא לבדה מביאה ללגיטימציה של המריחואנה בדרכים שלא דמיינתי לעצמי אך לפני שנה.”

כעת, אחרי 20 שנות פעילות בתחום, נראה שסורוס הצליח לנצח במאבק ללגליזציה, זאת לאחר שבשנה שעברה (2013) ולראשונה בהיסטוריה הראו סקרים שנערכו בארה”ב כי רוב האמריקנים (52% על פי סקר מכון Pew ו-58% על פי סקר גאלופ) תומכים בלגליזציה של מריחואנה. השנה (2014) מצאו הסקרים עלייה נוספת בתמיכה בלגליזציה (55% על פי סקר של CNN ו-54% על פי סקר חדש של מכון Pew).

לאחרונה מצא סורוס שותף חדש למאבק – המיליונר מפלורידה ג’ון מורגן – ויחד הם תרמו 80% מתקציב המאבק ללגליזציה במדינה. בנוסף הם מכוונים כאמור למאבקים באריזונה, קליפורניה, מיין, מסצ’וסטס, מונטנה ונבאדה בשנת 2016. מדינות נוספות שנמצאות על הכוונת של סורוס הן דלאוור, הוואי, מרילנד, ניו המפשייר, ורמונט ורוד איילנד.

“זה רק עניין של זמן עד שמריחואנה תהיה מותרת גם בחוק הפדרלי,” אמר טום אנגל, מייסד ויו”ר ארגון Marijuana Majority. “יש לנו כעת למעלה מ-20 מדינות המתירות שימוש בקנאביס רפואי, כ-20 מדינות עם חוקים של אי-הפללה ושתי מדינות עם לגליזציה מלאה. הפוליטיקאים ייאלצו ללכת אחר קולות האזרחים.”

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט