מגלגל...
x

ב-20 באפריל הוקמה ממשלת הלגליזציה? הסכם האחדות נחתם

ההסכם להקמת ממשלת אחדות נחתם ומביא עמו בשורה גדולה לתומכי הלגליזציה שמעולם לא היו קרובים יותר להגשים את חלומם. שני הצדדים, נתניהו וגנץ, התחייבו כי יקדמו הסדרת שוק קנאביס חוקי ולמרות התנגדות מפלגות קיצוניות סביר שתמיכת ח"כים באופוזיציה תספיק.

הלגליזציה מעולם לא היתה קרובה יותר לישראל, זאת לאחר שלפני מספר דקות נחתמה סופית העסקה להקמת ממשלת אחדות. רה”מ ויו”ר ‘הליכוד’ בנימין נתניהו ויו”ר ‘כחול-לבן’ בני גנץ חתמו על הסכם רוטציה בתפקיד ראש הממשלה ולחלוקה שווה של תיקים ומשרדי ממשלה. בממשלה יהיו חברות גם המפלגות ‘העבודה’ בראשות ח”כ עמיר פרץ ו’דרך ארץ’ ברשות ח”כ יועז הנדל – שניהם תומכי לגליזציה מוצהרים.

הסכם זה, שיביא להקמת ממשלה תוך זמן קצר, עשוי להיות בשורה גדולה לתומכי הלגליזציה בישראל לאחר ששני הצדדים, גם נתניהו וגם גנץ, הביעו תמיכה בהסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל, ואף התחייבו לקדם זאת בממשלה הקרובה. במקביל יערך בקרוב הדיון הראשון בבג”ץ הלגליזציה, שצפוי לחייב את הממשלה לבטל את ההפללה – מה שיסלול את הדרך להסדרה.

רגע החתימה על הסכם ממשלת אחדות, היום, 20.4.2020
רגע החתימה על הסכם ממשלת אחדות, היום, 20.4.2020
רגע החתימה על הסכם ממשלת אחדות, היום, 20.4.2020
רגע החתימה על הסכם ממשלת אחדות, היום, 20.4.2020

גם אם תהיה התנגדות מצד מפלגת ‘ימינה’ בה יושבים מרבית מתנגדי הלגליזציה, כמו גם מצד המפלגות החרדיות, הרי שבאופוזיציה יש תמיכה של לא מעט חברי כנסת שסביר שיספיקו על מנת להעביר הצעת חוק כזו בהצבעה במליאה. מומחים פוליטיים מעריכים כי למרות התנגדות עקרונית של החרדים אפשר לקוות שגם אם לא יתמכו הם לא יצביעו נגד אלא רק ימנעו.

עוד על פי ההסכם יעמוד בראש ועדת הסמים בכנסת ח”כ מטעם ‘הליכוד’, יש המקווים שח”כ אמיר אוחנה שאיבד את תיק המשפטים. תיק המשרד לבטחון פנים עשוי לפי הערכות לעבור מח”כ גלעד ארדן, המתנגד ללגליזציה, אולי לח”כ מירי רגב שאינה מתנגדת להקלות. שר הבריאות יישאר לצערם של המטופלים ח”כ יעקב ליצמן.

מועד החתימה על ממשלת אחדות לאומית, 20 באפריל, הוא סמלי שכן מדובר ביום בו מציינים בכל רחבי העולם את חג הקנאביס הבינלאומי. כזכור נתניהו הבטיח הסדרה במודל דומה לזה של קנדה וגנץ הביע תמיכה במודל קולורדו – שניהם מודלים די זהים ומשמעותם שוק קנאביס חוקי כולל חנויות למכירה, היתר גידול ביתי וכיוצ”ב.

הקמת ממשלה היא בשורה גדולה גם עבור שוק ה-CBD, הרכיב בקנאביס שאינו ממסטל וחוקי ברוב העולם אך לא בישראל. משרד הבריאות גיבש כבר לפני שנה וחצי טיוטת הצעת חוק ממשלתית חדשה שמחריגה את ה-CBD מפקודת הסמים, אך זו “נתקעה” לאורך 3 מערכות בחירות וכשלונות חוזרים להקמת ממשלה שתטמיע את השינוי.

גם ייצוא קנאביס לחו”ל הוא סוגיה שצפויה להתקדם משמעותית לאחר הקמת הממשלה. לאור החתימה על ההסכם היום צפויות מניות חברות הקנאביס בבורסה לזנק מחר (ג’) על רקע הפוטנציאל הכלכלי הגדול מהסדרת שוק חוקי בישראל ולהתרת יצוא קנאביס לחו”ל.

המינוס היחיד שמסתמן בהקמת ממשלת אחדות זו הוא תפקיד שר המשפטים, שעובר מידיו של ח”כ אמיר אוחנה מהליכוד, תומך לגליזציה שהתחייב להוביל את השינוי בממשלה הבאה, לידיו של נציג כחול לבן אבי ניסנקורן ולא לידי ח”כ חילי טרופר שהיה אמור לקבל את התפקיד והצהיר על תמיכה בנושא. ניסנקורן מסרב להביע תמיכה בלגליזציה על אף פניות חוזרות אליו בנושא זה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר