“קנאביס לעשירים בלבד”: מסע אופניים למען לגליזציה בישראל

סיגל גולן, מטופלת בקנאביס רפואי, יצאה למסע אופניים שיימשך כשבועיים עד יום הבחירות ב-23.3, בקריאה להסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל. "אגיע לחולים שמרגישים שהם קורבנות כדי להוציא את הסיפור שלהם החוצה ולהחתים אותם על תמיכה בלגליזציה," היא אומרת

אם תסעו בכבישי הארץ בשבועות הקרובים, אולי תראו לצד הדרך מחזה מרנין לב ונפש – אישה אחת על זוג אופניים, עם שלט גדול “קנאביס לעשירים בלבד”.

האישה הזו היא סיגל גולן מת”א, שיצאה אתמול (ראשון) למסע אופניים בכל רחבי הארץ, שצפוי להימשך עד ליום הבחירות ב-23 לחודש, תחת הסיסמה “סיגלייז – מגלגלים לגליזציה בדרכים”. 

גולן, שמגדירה את עצמה כמי ש”מאמינה בקנאביס כצמח מרפא וכמושיע לכלכלה”, יצאה למסע האופניים כדי לעורר מודעות, בעיקר עבור חולים המייחלים לטיפול בקנאביס רפואי, נושא שאליו יש לה חיבור אישי.  

סיגל גולן מסע אופניים לגליזציה
סיגל על האופניים, עם עציץ קנאביס במסע למען לגליזציה

“אני צורכת קנאביס המון שנים ורק בזכות זה המודעות שלי לנושא היתה גבוהה מספיק כדי להצליח להציל את הבן שלי כשגיליתי שיש לו בעיה נוירולוגית”, היא מספרת תוך כדי דיווש. “הבן שלי, שהיום הוא כבר אדם בוגר בן 24, מטופל בקנאביס רפואי ברישיון מאז שהיה בן 17. לפני כן הוא אובחן עם בעיה פסיכיאטרית נפשית וכמובן שניתבו אותו לטיפול בתרופות פסיכיאטריות, אבל זו היתה אבחנה שגויה וראיתי אותו ‘נכבה’ לי מול העיניים וסובל מחרדות קשות ומופסט טראומה בגלל התרופות. 

“כאמא, כמובן שעשיתי הכל כדי שהוא יאובחן נכון. חקרתי את הנושא לעומק וראיתי ש-CBD יכול מאוד לעזור לו. לשמחתי, נוירו-פסיכיאטר שבדק אותו הצליח לאבחן את הבעיה האמיתית אצלו, שהיא כשל נוירולוגי שנגרם לו כשהיה תינוק. אותו רופא המליץ להפסיק לטפל בו בתרופות ואמר שהן גורמות לו ממש לשינויים באישיות, והתחלנו לטפל בו בקנאביס רפואי, שעשה פלאים עבורו.

“מאז שהוא מטופל בקנאביס רפואי, העננים התבהרו. הוא סיים תיכון, התגייס לצבא והיום הוא גר עם חברה שלו, מחזיק בית, נוהג ומתפקד. אני הפכתי למומחית לבישול עם קנאביס, כי ככה הכי טוב לו לצרוך את התרופה שלו, אז אני מבשלת ומכינה לו תבלינים. אני רואה בנטפליקס ‘מבשלים עם קנאביס’, ואני אמא שכל החיים בישלה, הילדים שלי לא היו ילדי מפתח שגדלו על שניצל תירס, אז למדתי וחקרתי והיום אני יודעת לבשל עם קנאביס. אגב, זה לא נועד כדי ליצור אצל הבן שלי ‘סטלה’, אין לנו עניין בסוטול, יש לנו עניין ברפואה. היו לו תופעות לוואי מהתרופות שהוא קיבל והקנאביס פשוט ניקה לו את הגוף. אני לא אתן שהוא יורעל שוב עם התרופות האלה”.

לצג המאבק למען בנה, נאבקה גולן גם כדי לקבל רישיון לקנאביס רפואי עבור עצמה. “אני מטופלת בקנאביס רפואי ברישיון מאז 2018, אבל נאבקתי 15 שנה כדי לקבל אותו”, היא מספרת, “יש לי בעיה במפרקים וגם פוסט טראומה והרעלה בגוף מסיליקון. במקצועי אני רפלקסולוגית ומסאז’יסטית בשיטות מזרחיות, והבעיה במפרקים פשוט גמרה לי את הידיים ולא יכולתי לעבוד. נלחמתי מול כל העולם ואחותו כדי להוכיח לרופאים ולמשרד הבריאות שיש לי את הכאבים האלה ושבגללם איבדתי את היכולת לעבוד ולהשתכר בכבוד, אבל כבר גמרתי את הידיים שלי מרוב כאבים עד שהסכימו לתת לי את התרופה שלי”.

הבעיה של גולן, כמו של מטופלים רבים אחרים, היא העלות הגבוהה של הקנאביס הרפואי. “לי יש רישיון ל-80 גרם לחודש, לבן שלי יש רישיון לעוד 40 גרם, ואני מוצאת את עצמי מוציאה 3,000 שקל בחודש על התרופה שלנו”, היא אומרת, “בתכל’ס, אין לי כסף, ואני שואלת למה אני צריכה להוציא את הסכום הזה כדי שאוכל בכלל להתחיל לעבוד עם הידיים שלי, שהן הפרנסה שלי? למה אני צריכה להרגיש מתסכלת שאני לא יכולה להתפרנס מהמקצוע שלי? לכן החלטתי להילחם בכל החזיתות, ולא רק עבור עצמי. אני לא הנושא כאן, יש עוד הרבה כמוני שהם קורבנות ולא מקבלים את התרופה שלהם ואני חייבת להעלות את המודעות אליהם”.

כך, למעשה, נולד הרעיון למסע האופניים שאליו יצאה גולן אתמול מת”א, כשהתחנה הראשונה שלה היא חולה סרטן סופני המתגורר בנתניה. “האדם הזה, שהוא חולה סרטן סופני, נעצר. עכשיו תופרים לו תיק על סחר בסמים ולקחו מהמשפחה שלו 12 אלף שקלים ערבות כדי שיהיה במעצר בית”, היא מספרת. 

“הוא היה אצלי חודשיים בבית, סעדתי אותו כשהוא השתמש בקנאביס רפואי. בזמן שהוא היה אצלי הגרורות ברגליים שלו נעלמו, אבל הוא עדיין היה חולה קשה מאוד. איך שהוא יצא מהבית שלי קפצו עליו שוטרים והחרימו לו מכונה להכנת שמן ריק סימפסון ואת הקנאביס שהוא אגר כדי להכין את שמן המרפא הזה. פשוט לקחו ממנו את התרופה שלו ואת הדרך לייצר אותה ומנסים להלביש עליו תיק של סחר בסמים, למרות שיש לו רישיון ל-300 גרם לחודש באסדרה הישנה של לפני הרפורמה. הוא כתב לי בווטסאפ ‘אני גוסס, תצילי אותי’ – ואני לא יכולה להישאר אדישה”.

אחרי הביקור בנתניה יצאה גולן ברכבת לצפון, והבוקר היתה צפויה לצאת ברכיבה מצומת מחניים ועד אילת, ומשם לירושלים, שאליה היא צפויה להגיע בשבוע שבו מתקיימות הבחירות. 

“לצערי, הלגליזציה לא צלחה עד היום”, היא אומרת, “אני חושבת שעד שלא נוציא את הנושא הזה החוצה לרחובות היא גם לא יקרה. אין דרך אחרת מאשר מפגש בשר ודם, פנים אל פנים, מעיר לעיר ובכל מקום, עם הקריאה ללגליזציה מלאה ולשחרור כל מי שמשיג קנאביס בדרכים פליליות, וכמובן להסדרת הקנאביס הרפואי, שיגיע לכל מי שצריך אותו ויציל את חייו, כי זה לא פלילי להיות בריא.

“אני פתוחה בדרך והולכת להגיע לכל החולים שמרגישים שהם קורבנות, כדי להוציא את הסיפור שלהם החוצה. למען הלגליזציה, עד הבחירות, ועד שאני מביאה 100 אלף חתימות ומשחררת את הצמח ואת כולנו”.

לתמיכה במאבק של סיגל ניתן להצטרף ולעקוב אחר חשבון האינסטגרם שלה כאן.

הרעיון למסע אופניים למען לגליזציה הוא מקורי בישראל אך בשנת 2015 נעשה דבר דומה בהולנד, אז יצאה קבוצת אזרחים למסע אופניים בן 420 קילומטר במטרה לגייס כספים לטובת מחקר קליני שיבדוק אם קנאביס יכול לסייע בטיפול בסרטן המוח.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט